United Technologies Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
United Technologies Corporation
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Hartford

Data założenia

1934

Prezes

Edward A. Kangas

Dyrektor

Gregory J. Hayes

Zatrudnienie

211 tys. osób (2014)[1]

ISIN

US9130171096

Symbol akcji

NYSE: UTX

Dane finansowe
Przychody

65,100 mld USD (2014)[1]

Wynik operacyjny

9,769 mld USD (2014)[1]

Wynik netto

6,220 mld USD (2014)[1]

Aktywa

91,289 mld USD (2014)[1]

Kapitał własny

32,564 mld USD (2014)[1]

brak współrzędnych
Strona internetowa
Siedziba firmy

United Technologies Corporation (UTC) – amerykański holding produkujący szeroką gamę wyrobów i usług dla przemysłu lotniczego, energetycznego oraz budowlanego.

Spółka ma swoją siedzibę w Hartford w stanie Connecticut.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki korporacji UTC wywodzą się z końca lat 20. XX wieku, kiedy William Boeing – właściciel zakładów lotniczych Boeing, i Frederick Rentschler – prezes wytwórni silników Pratt & Whitney, zdecydowali stworzyć wielkie przedsiębiorstwo produkujące samoloty i podzespoły do nich oraz jednocześnie świadczące usługi lotnicze[2]. Powołano następnie holding United Aircraft and Transport Corporation (UATC). W jego skład weszły zakłady Boeing w Seattle i Pratt & Whitney w East Hartford, a także zakłady lotnicze Chance Vought z East Hartford, Sikorsky ze Stratford, Stearman z Wichita i producent śmigieł Hamilton Standard (powstały z połączenia firm Hamilton i Standard)[2]. Jednocześnie z połączenia linii lotniczych Boeing Air Transport i Varney Air Lines powstały linie lotnicze United Air Lines, wchodzące również w skład holdingu[2]. Siedzibą UATC był Hartford w Connecticut. W 1934 roku jednak na skutek nowych przepisów antymonopolowych, zakazujących łączenia produkcji samolotów i prowadzenia linii lotniczych, korporacja musiała zostać podzielona. Wydzielono z niej linie lotnicze United, oraz wytwórnie lotnicze znajdujące się na zachód od Missisipi – Boeing i Stearman. Pozostałe wytwórnie lotnicze na wschód od Missisipi – Pratt & Whitney, Chance Vought, Sikorsky, Hamilton Standard, przekształciły się w United Aircraft Corporation (UAC)[2].

Po II wojnie światowej, w 1949 roku z United Aircraft Corporation odłączyły się zakłady Chance Vought. Dominującym podmiotem w grupie były zakłady Pratt & Whitney, które posiadały także zakłady w Kanadzie (Pratt & Whitney Canada)[2]. Sikorsky natomiast stał się jednym z głównych światowych producentów śmigłowców. W 1956 roku główne zakłady Hamilton Standard przeniesiono do Windsor Locks w Connecticut[2].

Nowy prezes Harry Gray zdecydował o poszerzeniu działalności UAC o inne obszary produkcji związane z zaawansowanymi technologiami, co przypieczętowano zmianą nazwy 1 maja 1975 na obecną United Technologies Corporation (UTC)[2]. W dalszych latach UTC przejmowało lub wykupywało różne firmy. W 1976 roku UTC wykupiło dużego producenta podnośników i wind Otis Elevator z Farmington w Connecticut, a następnie dużego producenta sprzętu chłodzącego Carrier Corporation[2]. W 1999 wykupiono producenta osprzętu lotniczego Sundstrand Corporation (połączony następnie z Hamilton Standard)[2].

W 2003 przejęto brytyjskiego producenta sprzętu pożarniczego i z zakresu ochrony Chubb Fire & Security, tworząc w 2005 po kolejnych przejęciach przedsiębiorstwo UTC Fire & Security[2]. W 2012 roku przejęto kolejnego dużego producenta podwozi lotniczych i osprzętu Goodrich Corporation z Charlotte. Po połączeniu z Hamilton Sundstrand utworzono UTC Aerospace Systems[2].

Od lat 90. XX wieku grupa UTC prowadziła inwestycje również w Polsce, które osiągnęły poziom największych inwestycji poza USA[2]. W 1992 roku firma Pratt & Whitney Canada założyła spółkę zależną Pratt & Whitney Kalisz w oparciu o część majątku WSK "PZL-Kalisz", a w 2002 roku zakupiła większość akcji zakładów WSK "PZL-Rzeszów", tworząc zakład Pratt & Whitney Rzeszów[2]. Następnie zakupiono jeszcze producenta rur Pratt & Whitney Tubes Niepołomice w Niepołomicach. W 2007 roku firma Sikorsky zakupiła zakłady lotnicze PZL-Mielec[2]. W 2010 roku powstał zakład Hamilton Sundstrand Poland w Rzeszowie, a następnie w skład grupy UTC włączono kilka dalszych zakładów na terenie Polski[2].

Spółki zależne[edytuj | edytuj kod]

Dawniej[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f ANNUAL REPORT PURSUANT TO SECTION 13 OR 15(d) OF THE SECURITIES EXCHANGE ACT OF 1934 For the fiscal year ended December 31, 2014, United Technologies Corporation. [dostęp 2015-05-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (ang.).
  2. a b c d e f g h i j k l m n o Michał Fiszer, Jerzy Gruszczyński, United Technologies Corporation inwestuje w Polsce, „Lotnictwo” nr 9/2014, s. 38-43.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]