United Technologies Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
United Technologies Corporation
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Hartford
Data założenia 1934
Prezes Edward A. Kangas
Dyrektor Gregory J. Hayes
Zatrudnienie 211 tys. osób (2014)[1]
ISIN US9130171096
Symbol akcji NYSE: UTX
Dane finansowe
Przychody 65,100 mld USD (2014)[1]
Wynik operacyjny 9,769 mld USD (2014)[1]
Wynik netto 6,220 mld USD (2014)[1]
Aktywa 91,289 mld USD (2014)[1]
Kapitał własny 32,564 mld USD (2014)[1]
brak współrzędnych
Strona internetowa
Siedziba firmy

United Technologies Corporation (UTC) – amerykański holding produkujący szeroką gamę wyrobów i usług dla przemysłu lotniczego, energetycznego oraz budowlanego.

Spółka ma swoją siedzibę w Hartford w stanie Connecticut.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki korporacji UTC wywodzą się z końca lat 20. XX wieku, kiedy William Boeing – właściciel zakładów lotniczych Boeing, i Frederick Rentschler – prezes wytwórni silników Pratt & Whitney, zdecydowali stworzyć wielkie przedsiębiorstwo produkujące samoloty i podzespoły do nich oraz jednocześnie świadczące usługi lotnicze[2]. Powołano następnie holding United Aircraft and Transport Corporation (UATC). W jego skład weszły zakłady Boeing w Seattle i Pratt & Whitney w East Hartford, a także zakłady lotnicze Chance Vought z East Hartford, Sikorsky ze Stratford, Stearman z Wichita i producent śmigieł Hamilton Standard (powstały z połączenia firm Hamilton i Standard)[2]. Jednocześnie z połączenia linii lotniczych Boeing Air Transport i Varney Air Lines powstały linie lotnicze United Air Lines, wchodzące również w skład holdingu[2]. Siedzibą UATC był Hartford w Connecticut. W 1934 roku jednak na skutek nowych przepisów antymonopolowych, zakazujących łączenia produkcji samolotów i prowadzenia linii lotniczych, korporacja musiała zostać podzielona. Wydzielono z niej linie lotnicze United, oraz wytwórnie lotnicze znajdujące się na zachód od Missisipi – Boeing i Stearman. Pozostałe wytwórnie lotnicze na wschód od Missisipi – Pratt & Whitney, Chance Vought, Sikorsky, Hamilton Standard, przekształciły się w United Aircraft Corporation (UAC)[2].

Po II wojnie światowej, w 1949 roku z United Aircraft Corporation odłączyły się zakłady Chance Vought. Dominującym podmiotem w grupie były zakłady Pratt & Whitney, które posiadały także zakłady w Kanadzie (Pratt & Whitney Canada)[2]. Sikorsky natomiast stał się jednym z głównych światowych producentów śmigłowców. W 1956 roku główne zakłady Hamilton Standard przeniesiono do Windsor Locks w Connecticut[2].

Nowy prezes Harry Gray zdecydował o poszerzeniu działalności UAC o inne obszary produkcji związane z zaawansowanymi technologiami, co przypieczętowano zmianą nazwy 1 maja 1975 na obecną United Technologies Corporation (UTC)[2]. W dalszych latach UTC przejmowało lub wykupywało różne firmy. W 1976 roku UTC wykupiło dużego producenta podnośników i wind Otis Elevator z Farmington w Connecticut, a następnie dużego producenta sprzętu chłodzącego Carrier Corporation[2]. W 1999 wykupiono producenta osprzętu lotniczego Sundstrand Corporation (połączony następnie z Hamilton Standard)[2].

W 2003 przejęto brytyjskiego producenta sprzętu pożarniczego i z zakresu ochrony Chubb Fire & Security, tworząc w 2005 po kolejnych przejęciach przedsiębiorstwo UTC Fire & Security[2]. W 2012 roku przejęto kolejnego dużego producenta podwozi lotniczych i osprzętu Goodrich Corporation z Charlotte. Po połączeniu z Hamilton Sundstrand utworzono UTC Aerospace Systems[2].

Od lat 90. XX wieku grupa UTC prowadziła inwestycje również w Polsce, które osiągnęły poziom największych inwestycji poza USA[2]. W 1992 roku firma Pratt & Whitney Canada założyła spółkę zależną Pratt & Whitney Kalisz w oparciu o część majątku WSK "PZL-Kalisz", a w 2002 roku zakupiła większość akcji zakładów WSK "PZL-Rzeszów", tworząc zakład Pratt & Whitney Rzeszów[2]. Następnie zakupiono jeszcze producenta rur Pratt & Whitney Tubes Niepołomice w Niepołomicach. W 2007 roku firma Sikorsky zakupiła zakłady lotnicze PZL-Mielec[2]. W 2010 roku powstał zakład Hamilton Sundstrand Poland w Rzeszowie, a następnie w skład grupy UTC włączono kilka dalszych zakładów na terenie Polski[2].

Spółki zależne[edytuj | edytuj kod]

Dawniej[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f ANNUAL REPORT PURSUANT TO SECTION 13 OR 15(d) OF THE SECURITIES EXCHANGE ACT OF 1934 For the fiscal year ended December 31, 2014, United Technologies Corporation (ang.). [dostęp 2015-05-16].
  2. a b c d e f g h i j k l m n o Michał Fiszer, Jerzy Gruszczyński, United Technologies Corporation inwestuje w Polsce, „Lotnictwo” nr 9/2014, s. 38-43.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]