Przymus złożony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przymus złożony (ang. "compound squeeze") w brydżu oznacza sytuację w której najpierw jeden z przeciwników jest ustawiony w przygotowawczym przymusie trójkolorowym, a następnie obaj przeciwnicy zostają poddani przymusowi podwójnemu, po raz pierwszy został on opisany i przeanalizowany przez Clyde'a E. Love'a. Aby przymus złożony mógł wystąpić musi być spełnionych kilka warunków: rozgrywający musie mieć dwie podwójne groźby w których zatrzymania mają obaj obrońcy i jedną pojedynczą groźbę. Groźba pojedyncza musi być położona po lewej stronie obrońcy który stanie w pierwszym, "przygotowawczym" przymusie.

            ♠ -
            4
            K 3 2
            ♣ K 3 2
       ♠ -         ♠ A
       8          -
       W 9 8        D 6 5 
       ♣ W 9 8       ♣ D 6 5
            ♠ K
            A K
            A 4
            ♣ A 4

Rozgrywający gra króla kier i E staje w pierwszym przymusie, nie może odrzucić asa pik, zmuszony jest więc do pozbycia się blotki w jednym z kolorów młodszych. Rozgrywający przechodzi teraz do dziadka królem w kolorze zrzutki i wraca do ręki asem w tym samym kolorze, po czym gra asa kier stawiając obu graczy w przymusie podwójnym jednoczesnym.

            ♠ A 3 2
            2
            K 2
            ♣ 2
       ♠ K D        ♠ -
       K 9         D W 8
       D 9 8        W 10 7
       ♣ -         ♣ 2
            ♠ -
            A 4
            A 4 3
            ♣ A K

Rozgrywający gra asa i króla trefl stawiając obrońcę W w przymusie:

 • zrzucenie pika pozwala na wzięcie trzech lew w tym kolorze, musi więc trzymać oba honory pikowe,
 • jeżeli zrzuci dwa kiery, rozgrywający zagra asa kier, na którego będzie musiał W będzie musiał wyrzucić karo, rozgrywający przejdzie teraz do dziadka królem karo i as pik ustawi przymus podwójny,
 • jeżeli wyrzuci dwa kara, to rozgrywający odegra asa, króla karo (zmuszając W do wyrzucenia blotki kier) i zagrany ze stołu as pik postawi w przymusie gracza E,
 • jeżeli wyrzuci po jednej blotce w kolorach czerwonych, rozgrywający odegra asa kier, przejdzie do stołu królem karo i zagra asa pik stawiając E w przymusie w kolorach czerwonych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]