Psie Pole (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Psie Pole – powieść Karola Bunscha z 1953 roku, należąca do cyklu Powieści Piastowskie[1]. Akcja powieści toczy się na początku XII wieku za panowania Bolesława III Krzywoustego. Tłem historycznym jest wojna z cesarzem rzymskim, Henrykiem V, w tym obrona Głogowa i bitwa na Psim Polu. Powieść jest kontynuacją opisu życia zasłużonego w jednej z wypraw na Pomorze woja Przedsława (jednego z bohaterów powieści Zdobycie Kołobrzegu).

Przez kilka dekad była to lektura szkolna (uzupełniająca)[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Po wielu latach pomorskiej niewoli, kaleki Przedsław powraca do domu. Jako że większość życia spędził walcząc, ciężko przychodzi mu pogodzić się z nową rzeczywistością. Nie ułatwia mu to nawiązania kontaktu z nienawykłym do ojcowskiej ręki synem Zdzichem, którego nie widział od lat. Przełomem w ich życiu staje się nadanie księcia, który mianuje Przedsława komesem Głogowskim. Pogodzony z kalectwem Przedsław nie zdaje sobie sprawy, że najtrudniejszą bitwę życia ma dopiero przed sobą.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Barbara Pytlos, Małgorzata Gwadera, Przemiany powieści historycznej dla młodzieży w latach 1945-1980, Katowice : Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2014, ISBN 978-83-226-2209-4 [dostęp 2023-08-03] (pol.).