Ptaki ciernistych krzewów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ptaki ciernistych krzewów (ang. The Thorn Birds, 1977) – powieść australijskiej pisarki Colleen McCullough.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Fabuła "Ptaków ciernistych krzewów" rozgrywa się głównie na fikcyjnej farmie "Drogheda" w Nowej Południowej Walii, w Australii, w latach 1915–1969. Główną bohaterką jest piękna Meggie Cleary, która dorasta na farmie wraz z rodzicami, bratem Frankiem oraz siostrami – Agnes, Mary i Carą. Jej matka, Fee, jest surową i wymagającą kobietą, a ojciec, Paddy, to człowiek pełen ciepła i miłości do swojej rodziny.

Wkrótce do ich życia wkracza przystojny ksiądz Ralph de Bricassart, który przybywa do Droghedy jako nowy kapelan. Meggie od samego początku czuje do niego głębokie przyciąganie, mimo że jest świadoma jego poświęcenia Bogu. Ta nieodwzajemniona miłość staje się głównym motywem powieści, której tytuł nawiązuje do mitycznych ptaków, które śpiewają tylko raz w życiu, pieśń pełną bólu i piękna, aby przebić się przez cierniste krzewy.

Meggie musi stawić czoło swoim uczuciom, które są niewłaściwe w świetle kościelnych zasad, a jednocześnie przeżywa emocjonalne konflikty związane z innymi członkami rodziny Clearych. Jej siostra Agnes znajduje miłość w osobie podwładnego ojca – Luke'a O'Neilla, co prowadzi do tragicznych konsekwencji. Frank, starszy brat Meggie, odnajduje swoje miejsce w świecie rolnictwa, ale również walczy z własnymi demonami.

W miarę upływu czasu, historia powieści przenosi się na kilka kontynentów, ukazując życie Clearych w różnych miejscach i okolicznościach. Powieść przedstawia również bogatą panoramę australijskiego krajobrazu i kultury, od malowniczych farm i pól pszenicy po dramatyczne wydarzenia i trudności, z którymi bohaterowie się zmagają.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

W roku 1983 powstał miniserial z Richardem Chamberlainem i Rachel Ward w rolach głównych, a 1994 jego midquel, opowiadających o latach pominiętych w pierwszym serialu.