Ptasznik goliat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ptasznik goliat
Theraphosa blondi
(Latreille, 1804)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd pająki
Rodzina ptasznikowate
Rodzaj Theraphosa
Gatunek ptasznik goliat

Ptasznik goliat, ptasznik gigant (Theraphosa blondi) – gatunek pająka z rodziny ptasznikowatych. Wraz z Theraphosa apophysis uważany za największego obecnie żyjącego pajęczaka[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Masa dorosłego osobnika wynosi do 250 g, a rozstaw odnóży do około 30 cm. Samice są wyraźnie większe od samców. Najczęściej występują osobniki brązowe, istnieją również formy czarne. Jad nie jest zagrożeniem dla życia lub zdrowia dorosłego człowieka. Należy jednak wziąć pod uwagę nieprzyjemne w skutkach ukąszenie pazurami jadowymi dorastającymi do 2,5 cm. Po ukąszeniu najczęściej pojawiają się wymioty, nudności, bóle głowy, gorączka oraz skurcze mięśni (czasem występujące na długo po ukąszeniu). Dość często przejawia agresję. Ze względu na swoje rozmiary i wagę, podrośnięte i dorosłe osobniki mają kłopoty ze wspinaniem się po pionowych powierzchniach.

Wiek tych pająków jest bardzo zróżnicowany – samice żyją nawet kilkanaście lat, natomiast samce około roku/dwóch lat od ostatniego linienia (w sumie około 2-4 lat). Zamieszkuje Brazylię, Gujanę Francuską, Gujanę, Surinam i Wenezuelę. Na całym świecie hodowany jako zwierzę domowe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Największy pająk świata (pol.). rekordyguinessa.pl, 2011-11-29. [dostęp 2011-12-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]