Ptasznik goliat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ptasznik goliat
Theraphosa blondi
(Latreille, 1804)
Ptasznik goliat
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd pająki
Rodzina ptasznikowate
Rodzaj Theraphosa
Gatunek ptasznik goliat

Ptasznik goliat, ptasznik gigant (Theraphosa blondi) - uważa się, że jest to największy dotąd odkryty ptasznik (a zarazem największy pająk[1] - razem z drugim przedstawicielem swojego rodzaju - Theraphosa apophysis).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Dorasta do 30 cm. Jego waga dochodzi do 250 gramów. Występuje w kolorach od brązu do czerni. Jad nie jest zagrożeniem dla życia lub zdrowia dorosłego człowieka. Należy jednak wziąć pod uwagę nieprzyjemne w skutkach ukąszenie kłami jadowymi dorastającymi do 2,5 cm. Po ukąszeniu najczęściej pojawiają się wymioty, nudności, bóle głowy, gorączka oraz skurcze mięśni (czasem występujące na długo po ukąszeniu). Dość często przejawia agresję. Ze względu na swoje rozmiary i wagę podrośnięte i dorosłe osobniki mają kłopoty ze wspinaniem się po pionowych powierzchniach.

Wiek tych pająków jest bardzo zróżnicowany - samice żyją nawet kilkanaście lat, natomiast samce około roku/dwóch lat od ostatniej wylinki (w sumie około 2-4 lat). Zamieszkuje Brazylię, Gujanę Francuską, Gujanę, Surinam i Wenezuelę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Największy pająk świata (pol.). rekordyguinessa.pl, 2011-11-29. [dostęp 2011-12-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]