Publiczna Szkoła Podstawowa w Pliskowoli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Pliskowoli[1]
szkoła podstawowa
Państwo

 Polska

Miejscowość

Pliskowola

Adres

Pliskowola 135B
28-221 Osiek

Data założenia

1900

Liczba uczniów

około 60

Dyrektor

Stanisława Suliborska

Położenie na mapie gminy Osiek
Mapa konturowa gminy Osiek, w centrum znajduje się punkt z opisem „Publiczna Szkoła Podstawowaw Pliskowoli”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Publiczna Szkoła Podstawowaw Pliskowoli”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Publiczna Szkoła Podstawowaw Pliskowoli”
Położenie na mapie powiatu staszowskiego
Mapa konturowa powiatu staszowskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Publiczna Szkoła Podstawowaw Pliskowoli”
Ziemia50°30′55,242″N 21°23′07,980″E/50,515345 21,385550

Publiczna Szkoła Podstawowa w Pliskowoliszkoła podstawowa położona w gminie Osiek, w powiecie staszowskim, w województwie świętokrzyskim. Została założona w 1900 roku przez ówczesnych zaborców (Rosjan) – urząd gubernatorstwa radomskiego, który wydał projekt budowy szkoły w tutejszej wsi – jako elementarnej jednoklasowej szkoły ludowej z jednym nauczycielem.

W roku szkolnym 2018/19 do szkoły uczęszczało około 80 uczniów do ośmiu klas i jednego oddziału przedszkolnego[2]. Na terenie szkoły oprócz klasopracowni znajduje się: biblioteka szkolna wraz z czytelnią i świetlicą, pracownia komputerowa, sala gimnastyczna, sklepik szkolny spółdzielni uczniowskiej, stołówka wraz z jadalnią oraz szatnie. Jest to szkoła środowiskowa, a w skład jej rejonu szkolnego wchodzą uczniowie tylko z jednej wioski – Pliskowoli.

Historia szkoły[edytuj | edytuj kod]

Po kilku latach od wydania radomskiego ukazu rządowego w przysiółku Zabłonie wybudowano niewielki drewniany budynek szkolny. Mieściła się w nim tylko jedna sala lekcyjna; ponadto 2 pokoje i kuchnia dla nauczyciela Rosjanina. Językiem wykładowym był język rosyjski (i tylko w nim załatwiano wszelką korespondencję urzędową), a od 1905 roku języka polskiego uczono zaledwie kilka godzin tygodniowo.

Z początkiem XX wieku w przeważającej większości jej uczniami były dzieci z granic samej ówczesnej wioski, ale spotykało się uczniów z innych miejscowości: Suchowoli, Strzegomia, Mucharzewia, Niekrasowa czy też Mikołajowa i Osieka; które mogły uczęszczać do I i II klasy. W kolejnych latach przybywało nowych uczniów, zaczął się okres problemów lokalowych, na nowe sale lekcyjne przeznaczono pokoje dla nauczyciela. Niestety niewielkie gabaryty ówczesnego budynku szkoły nie byłyby w stanie pomieścić wszystkich uczniów, i tym samym zaczęto wynajmować pomieszczenia u okolicznych gospodarzy. W latach 1921–1939 do szkoły uczęszczało przeciętnie około dwustu uczniów.

Niestety żadne źródła, zarówno pisane, jaki mówione (zachowane w pamięci ludności miejscowej) nie wskazują na to, aby w okresie I i II wojny światowej w szkole odbywały się jakiekolwiek regularne zajęcia, odbywało się jakiekolwiek nauczanie. Niewiele też wiadomo o okresie dwudziestolecia międzywojennego i powojennym, rodzącego się wówczas PRL–u w szkole.

Stary drewniany budynek szkolny służył społeczności lokalnej aż do końca lat siedemdziesiątych XX w., gdy nie nadawał się już do użytku. Wtedy siedzibę szkoły przeniesiono do ówczesnego domu nauczyciela. Zaniedbany budynek spłonął w marcu 1983 roku, pozostały po nim jedynie fundamenty. Był to już drugi okres wielkich trudności lokalowych, który trwał aż do grudnia 2003 roku. W budynku domu nauczyciela panowała ciasnota.

Po transformacji ustrojowej z 1989–1990 roku, dopiero jesienią 1995 roku zaczął się nowy okres w dziejach szkoły, kiedy to wmurowano kamień węgielny, pod nowy budynek szkoły. Budowa przeciągnęła się znacznie w czasie. Dopiero w 2000 roku stanął nowy budynek w stanie surowym, pokryty dachem; jednak dalsze prace zostały przerwane, aż do czerwca 2003 roku – kiedy to rozpoczęto dalsze prace w nowym budynku szkoły, dostosowując go do potrzeb nowoczesnej szkoły XXI wieku.

Prace zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszym wykonano: instalację elektryczną, c.o. z olejowym kotłem, łazienki, pomalowano pomieszczenia. Ponadto wykonano także wiele dodatkowych prac budowlanych, gdyż w budynku nie było wydzielonych pomieszczeń na oddział przedszkolny, pracownię komputerową czy bibliotekę. Po zaadaptowaniu: pomieszczenia dla oddziału przedszkolnego, wykonano instalację w pracowni komputerowej, a biblioteka szkolna została usytuowana centralnie w holu szkolnym. Zaczęto modernizację pomieszczenia na niewielką salę gimnastyczną. Prace zostały wykonane w dość szybkim tempie i już w grudniu 2003 roku oddano do użytkowania część dydaktyczną.

Szkoła jest jedną ze starszych jednostek oświatowych na terenie gminy Osiek, po Publicznej Szkole Podstawowej im. Heleny i Józefa Świątyńskich w Ossali.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]