Pull The Wire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pull The Wire
Ilustracja
Pol’and’Rock Festival 2023
Rok założenia

2005

Pochodzenie

 Polska, Żyrardów

Gatunek

punk

Skład
Paweł „Marszal” Marszałek
Daniel „Koziar” Koźbiał
Adam „Micro” Marszałek
Marek Adamek
Byli członkowie
Łukasz „Wookie” Sochowski
Krzysztof „Łysy” Milczarek
Piotr „Pepik” Urbański
Damian „Pyza” Pyza
Strona internetowa

Pull The Wire – zespół z Żyrardowa, grający muzykę gatunku punkrock, założony w 2005 roku z inicjatywy gitarzysty Pawła Marszałka, basisty Piotra Urbańskiego i perkusisty Krzysztofa Milczarka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od 2002 roku Paweł Marszałek i Krzysztof Milczarek wraz z Piotrem Urbańskim tworzyli formację Neo, a następnie po odejściu Urbańskiego zespół Cut (z Piotrem Mazurkiem). Po powrocie do zespołu basisty i wokalisty, Piotra Urbańskiego w 2005 roku zespół przemianowano na Pull The Wire. Od tej pory zespół nagrał kilka utworów (m.in. Papieros, Twarze Ludzi, Miłość, Ponad Wszystkim, Opresja). Zagrali kilkadziesiąt koncertów, głównie w warszawskich klubach, przed wieloma znanymi zespołami punkowymi – KSU, The Bill, Cała Góra Barwinków, Koniec Świata, Leniwiec, Kabanos – ale również przed zespołami prezentującymi inne gatunki muzyczne (Golden Life, Don Vasyl Roma, Boney M., Zbyszek Żak Band). Zespół brał udział również w wielu przeglądach muzycznych, m.in. w Ogólnopolskim Festiwalu Garażowych Zespołów Rockowych „Dobra Strona Rocka”, gdzie w 2008 roku zajęli III miejsce. Co roku występowali na koncertach z okazji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wspierając akcję Jerzego Owsiaka.

W marcu 2010 roku zagrali ostatni koncert w składzie Piotr Urbański „Pepik” (wokal, gitara basowa), Paweł Marszałek „Marszal” (gitara elektryczna), Krzysztof Milczarek „Łysy” (perkusja). Z powodów zdrowotnych oraz osobistych zespół opuścił Pepik. Nastąpiła zmiana składu i do zespołu dołączyło 3 nowych członków – młodszy brat gitarzysty, Adam Marszałek „MicroMarszal” (gitara basowa), Daniel Koźbiał „Koziar” (gitara elektryczna) oraz Łukasz Sochowski „Wookie” (wokal).

W nowym składzie zespół wystąpił po raz pierwszy w lipcu 2010 roku na charytatywnym koncercie WOŚP-u „Stop Powodziom”. We wrześniu 2010 roku zespół brał udział w festiwalu Rock On – Powstanie 44 w warszawskiej dzielnicy Wesoła, gdzie Krzysztof Milczarek został wyróżniony dyplomem dla najlepszego perkusisty festiwalu.

W roku 2011 zespół wydał demo z 4 utworami: Głupcy, Wściekły, Zostaw Mnie! oraz Krew Innowiercy. W tym samym roku wystąpili na scenie Pokojowej Wioski Kryszny XVII Przystanku Woodstock. We wrześniu Pull The Wire – jako gość Farben Lehre – otwierał ogólnopolską trasę Punky Reggae Live.

Początek roku 2012 przyniósł kilkanaście koncertów wraz ze znanymi polskimi zespołami – Farben Lehre, Luxtorpeda, Ga-Ga/Zielone Żabki, Zabili Mi Żółwia. Zarejestrowano również kolejną piosenkę – Kapslami w niebo. Pull The Wire jest także gościem jednego z odcinków programu Rock Time telewizji EDUSAT, w którym prezentowane są młode, polskie zespoły. 15 września na koncercie w Żyrardowie odbyła się premiera teledysku do utworu Kapslami w Niebo. Klip został zrealizowany przez Detoks Records Studio z Żyrardowa.

W roku 2014 ukazał się debiutancki album W Polsce jest ogień! zawierający 12 utworów. Płytę promuje teledysk do utworu „Polsko”. Zespół wydał płytę bez pomocy wytwórni.

Na Przystanku Woodstock 2015

W kwietniu 2015 roku Pull The Wire dostało się do półfinału, a następnie do finału eliminacji do Przystanku Woodstock. Jako jedna z 4 kapel – spośród przeszło 700, które zgłosiły się do eliminacji – Pull The Wire dostało szansę wystąpienia na dużej scenie podczas XXI Przystanku Woodstock. 7 sierpnia 2015 roku zespół wystąpił również na ukraińskim odpowiedniku festiwalu – Woodstock Ukraine.

W połowie czerwca 2016 roku z przyczyn osobistych ze współpracy z zespołem zrezygnował wokalista. Z powodu różnicy w wizji artystycznej w połowie sierpnia 2016 roku zespół opuścił również perkusista.

W sierpniu 2016 roku do grupy dołączył nowy perkusista – Marek Adamek „Janek”, natomiast we wrześniu zespół ogłosił zakończenie poszukiwań wokalisty, którym został Damian Pyza „Pyza”.

Od tamtej pory zespół zdążył zagrać kilkanaście koncertów w całej Polsce. Debiut sceniczny nowych członków zespołu odbył się podczas czwartej edycji Czad Festiwalu. Zespół skupił się na koncertach klubowych, występując między innymi z Acid Drinkers i, jako jedyny młody zespół, pojawił się na XXX-leciu Sexbomby na koncercie w warszawskiej Stodole. Późna wiosna i lato 2017 roku to liczne występy plenerowe – juwenalia, kolejny wyjazd na Woodstock Ukraine – ale także intensywna praca przy nagraniach nowego albumu Negatyw. Premiera płyty miała miejsce 30 września 2017 roku w warszawskim klubie Chwila.

Zespół dotarł do finałowych koncertów Eliminacji do Festiwalu Pol'and'Rock w 2018 roku, zdobywając nagrodę w postaci występu na scenie Viva Kultura[1] (Pokojowa Wioska Kryszny).

W styczniu 2019 roku zespół opuścił Damian Pyza „Pyza”. Ostatni koncert w pięcioosobowym składzie Pull the Wire zagrało 13 stycznia podczas 27. Finału WOŚP w Żyrardowie. Rolę wokalisty przejął Paweł „Marszal” Marszałek, nie rezygnując przy tym z grania na gitarze.

We wrześniu 2019 roku zespół wydał minialbum „Sztuka Przemijania”. Pochodzący z niej singiel promujący „Iluzja” był nominowany do Przeboju Rocku Antyradia[2].

Najnowsza płyta, zatytułowana „Życie to western”, miała premierę 2 lipca 2021 roku. Album ukazał się nakładem Wydawnictwa Agora. Pierwszy koncert promujący nową płytę zespół zagrał na Festiwalu w Jarocinie, rozpoczynając koncerty na Dużej Scenie.

Obecny skład[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

  • Opresja 81 (2005–2009)
  • W Polsce jest ogień! (2014)
  • Negatyw (2017)
  • Sztuka Przemijania (2019)
  • Życie to western (2021)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia Eliminacji - polandrockfestival.pl [online], polandrockfestival.pl [dostęp 2021-09-15] (pol.).
  2. Przebój Rocku 2019 - Polska - Antyradio, www.antyradio.pl, 1578 [dostęp 2021-09-15] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]