Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Państwo  Polska
Siedziba ul. Dominikańska 19c

02-738 Warszawa

Data założenia 2 marca 1993
Rodzaj stowarzyszenia OPP
Status działa
Prezes Jerzy Owsiak
Nr KRS 0000030897
Powiązania Pol’and’Rock Festival (1995-2017 jako Przystanek Woodstock)

Serce do serca (od 2006)

brak współrzędnych
Strona internetowa
Wolontariuszki WOŚP w Sanoku (2011)
XXII finał WOŚP w Sanoku (2014)
Światełko do Nieba podczas XXII finału WOŚP w Warszawie (2014)
Światełko do Nieba podczas XXV finału WOŚP w Toruniu (2017)
Biurowiec Rondo 1 podczas XXIV finału WOŚP w Warszawie (2016)
Egzemplarz Konstytucji podpisany przez Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego podczas telewizyjnej debaty prezydenckiej 2 lipca 2010, przekazany na licytację WOŚP, eksponowany w gmachu Sejmu
Karetka z logo WOŚP
Kaseton na fasadzie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Witolda Orłowskiego CMKP przy ul. Czerniakowskiej 231 w Warszawie, w którym znajduje się sprzęt zakupiony przez WOŚP
Starostwo powiatowe w Kole podświetlone motywem loga WOŚP
Siedziba WOŚP przy ul. Dominikańskiej 19c w Warszawie

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy[1] (WOŚP) – fundacja o charakterze filantropijnym, której podstawowym celem według statutu jest: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.

Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym, nazwana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podstawowym elementem Finału jest granie „wielkiej orkiestry”, czyli odbywające się w całej Polsce (a także poza granicami) koncerty muzyczne, z których dochód przeznaczany jest na cele Fundacji, oraz inne wydarzenia organizowane w ramach finału, jak np. różne imprezy kulturalne i sportowe. W czasie Finału organizowanych jest również wiele innych form zbiórki funduszy, z których najważniejsza jest publiczna kwesta na ulicach miast (a także wsi) prowadzona przez licznych wolontariuszy. Zebrane pieniądze są przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci.

Od 1 września 2004 fundacja ma status organizacji pożytku publicznego. Przekazane na konto fundacji 1% podatku dochodowego jest przeznaczane m.in. na wsparcie hospicjów dziecięcych, wyposażenie oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, zakup defibrylatorów, zakup sprzętu do ratowania życia i zdrowia dzieci[2][3].

Fundacja otrzymała w 1999 roku statuetkę nr 010 Dziecięcej Nagrody „Serca” od dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „SERCE” ze Świdnicy[4].

Bank[edytuj | edytuj kod]

Od 1993 roku (1. finał) do 2017 roku (25. finał) bankiem obsługującym Fundację WOŚP był Bank Polska Kasa Opieki SA. Od 2018 roku (26. finał) partnerem bankowym Fundacji WOŚP jest mBank SA.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fundacja ta została założona w Warszawie 2 marca 1993 przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke. Pierwotnie akcja została zapoczątkowana przez magazyn BRUM TOP – piątkową audycję programu III PR prowadzoną przez Jerzego Owsiaka – spontaniczne datki przesyłane w kopertach i przekazami trafiły za pośrednictwem Owsiaka i PR na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca[5]. Pomysł założenia fundacji zrodził się po udanej akcji zbierania pieniędzy dnia 3 stycznia 1993, zapoczątkowanej przez Owsiaka w muzycznym programie emitowanym przez drugi kanał Telewizji Polskiej pt. „Róbta co chceta”, znanym również pod nazwą „Kręcioła”[6]. Nazwa „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” została po raz pierwszy użyta w programie „Róbta co chceta, czyli rock’n’rollowa jazda bez trzymanki” w ferie bożonarodzeniowe 1991 roku i jej autorem jest Jerzy Owsiak[7].

Pieniądze zbierano dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Uwieńczeniem tego happeningu był finał całej akcji, zorganizowany w studiu TVP2 w Warszawie i wyemitowany przez tę stację 3 stycznia 1993. Podczas pierwszego finału zebrano ponad 1,5 mln dolarów, co przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dzięki zebranym pieniądzom Jerzy Owsiak, z później założoną Fundacją, mógł zakupić potrzebny sprzęt nie tylko dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ale także dla 10 oddziałów Kardiochirurgii Dziecięcej w całej Polsce.

Pierwszy finał WOŚP odbył się w Ciechocinku (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie zespół Zdrowa Woda zagrał razem z Jurkiem Owsiakiem[8]. Początkowo do 2001 roku Finał WOŚP odbywał się w pierwszą lub drugą niedzielę roku. Od 2002 roku Finał WOŚP jest organizowany w drugą niedzielę roku, czyli pomiędzy 8 a 14 stycznia (z wyjątkiem 2017 roku, kiedy organizacja Finału WOŚP została wyznaczona w trzecią niedzielę roku – 15 stycznia).

Finał WOŚP stał się cykliczną imprezą wpisaną na stałe w polski kalendarz i jednocześnie stał się częścią polskiej kultury. Co roku w wielu zakątkach Polski organizowane są koncerty, festyny, festiwale, happeningi, na które zapraszane są gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, a także artyści zagraniczni, którzy często grają za darmo, oraz odbywają się różne imprezy kulturalne i sportowe (głównie w obiektach – ze względu na zimową aurę). Co roku do Fundacji zgłasza się ponad 120 000 wolontariuszy chętnych do kwestowania na ulicach miast. W każdym województwie działają lokalne sztaby WOŚP odpowiedzialne za wstępne zliczanie pieniędzy zebranych przez podległych im wolontariuszy, a następnie przelanie ich na konto WOŚP. W zakresie obowiązków sztabów jest też organizowanie lokalnych finałów WOŚP w większych miastach w Polsce. Sztaby WOŚP działają również poza granicami Polski na potrzeby Polaków mieszkających za granicą. Możliwość zakładania sztabu WOŚP poza granicami Polski jest możliwe od 2002 roku (X Finał WOŚP). Tradycyjnie o godzinie 20:00 w miastach, gdzie gra WOŚP, następuje pokaz sztucznych ogni, czyli tzw. Światełko do Nieba.

Podczas finałów licytowane były „Złote Serduszka”, „Złote Karty Telefoniczne” oraz upominki podarowane przez ludzi z Polski i świata na rzecz Fundacji. Najbardziej zacięta walka toczyła się o złote serduszko z numerem „1” podczas trwania XVII (17) Finału; wylicytowano je za 1 009 000 zł. Najwyższą cenę osiągnęło serduszko podczas XXVII (27) Finału: 1 200 000 zł[9]. Tradycja licytowania serduszek powstała podczas pierwszej edycji Finału WOŚP w 1993, kiedy to Fundacja otrzymała złote wyroby. Warszawski jubiler, Jerzy Kozak, podsunął pomysł, aby ze złota podarowanego Fundacji wykonać „Złote Serduszka”. Autorem wzoru serduszka jest Mennica Polska. Każde z serduszek ma na sobie napisany kolejny numer oraz datę Finału, podczas którego było licytowane. W każdym serduszku jest dokładnie 3,3789 grama złota. Kolejnym zwyczajem jest rozpoczęta podczas trwania VI Finału WOŚP licytacja „Złotych Kart Telefonicznych”, wyprodukowanych i podarowanych przez Telekomunikację Polską. Pierwsza partia złotych kart została zlicytowana podczas trwania VI Finału. Co roku na publiczną i ogólnie dostępną aukcję jest wystawianych 100 kart. Podczas VI Finału, gdy karty pojawiły się po raz pierwszy, karta z numerem „1” osiągnęła cenę 3000 zł, a podczas VII edycji Finału uzyskała 7000 zł. Podczas IX Finału „Złota Karta Telefoniczna” z numerem „1” uzyskała cenę 50 000 zł. Również do „złotych kart” Fundacja dołącza odpowiednie certyfikaty. Największą kwotę w historii WOŚP, w wysokości 550 000 zł, wręczyła w roku 2007 Marta Wiśniewska (Mandaryna).

Podczas XII edycji Finału WOŚP zamiast „Złotych Serduszek” Fundacja wystawiła na licytację 300 szt. „Złotych Medali” wykonanych przez Mennicę Polską z kruszców zebranych podczas poprzedniego finału. Medale ważące 33,33 grama wykonane były ze złota i srebra: środek ze złota próby 999 oraz pierścień ze srebra próby 925. Podobne medale licytowane były także podczas kolejnych finałów w latach 2005–2007 i zawierały symbol nawiązujący do celu zbiórki pieniędzy[10].

W 2005 roku z okazji XIII Finału WOŚP zbierano pieniądze w puszki ze skrzydełkami.

Poczynając od XIV Finału WOŚP operator komunikatora internetowego Gadu-Gadu postanowił organizować licytacje najkrótszych numerów Gadu-Gadu. Co roku jest to numer odpowiadający edycji Finału. Do czasu rozpoczęcia licytacji kolejne numery używane są do komunikacji z Fundacją WOŚP, a po zakończeniu aukcji przechodzą w posiadanie osoby, która zaoferowała najwyższą kwotę. Od tego momentu, aż do następnego Finału, Fundacja zaczyna używać kolejnego numeru Gadu-Gadu. Posiadaczem tak krótkiego numeru może zostać tylko jedna osoba rocznie.

Również portal Allegro ma swój wkład w fundację, udostępniając co roku swój mechanizm aukcyjny do przeprowadzania aukcji internetowych, na których każda osoba może wystawić na licytację swoje przedmioty. Wylicytowane kwoty przelewane są przez kupujących bezpośrednio na konto Fundacji. Przedmioty na aukcję wystawiają między innymi znane osoby życia publicznego, m.in. politycy, sportowcy, artyści oraz dziennikarze. Licytacje internetowe zostały zapoczątkowane w 2000 roku (VIII Finał WOŚP).

4 lipca 2010 zorganizowano specjalny finał „Stop powodziom!”. Fundusze zebrane w tym dniu zostały przeznaczone na dofinansowanie jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Wyjątkowo w trakcie tego finału orkiestrowe serduszka nie były jak zwykle czerwone, lecz niebieskie.

Podczas finału w 2013 roku zorganizowano akcję „E-serce”, którą wsparły m.in. Dorota „Doda” Rabczewska, Maciej Musiał, Anja Rubik, Maciej Stuhr, Edyta Herbuś, Aleksandra Kwaśniewska, Michał Piróg, Majka Jeżowska i zespół Enej. Gwiazdy zagrały w filmie zachęcającym do wykupowania pikseli na specjalnej stronie z wirtualnymi e-sercami[11].

14 stycznia 2019 Jerzy Owsiak zrezygnował z funkcji prezesa WOŚP, wyjaśniając m.in., że jego decyzja jest spowodowana tym, że za śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza została oskarżona fundacja oraz on sam, mimo iż fundacja nie była w stanie lepiej zabezpieczyć imprezy[12][13]. Jako przyczynę swojego odejścia Owsiak podał rosnącą falę nienawiści skierowaną wobec jego osoby[14]. W związku z rezygnacją Jerzego Owsiaka z pełnienia funkcji prezesa Fundacji, od 14 do 19 stycznia 2019 roku, funkcję tę sprawował wiceprezes zarządu fundacji Piotr Burczyński[15]. 19 stycznia, po pogrzebie Adamowicza, Owsiak zdecydował się powrócić na stanowisko prezesa WOŚP[16].

Transmisje z finałów[edytuj | edytuj kod]

Transmisje z finałów nadawane były od 1993 roku do 2016 roku na antenach TVP, a od 2008 roku do 2011 roku również w TVN. W 2010 roku transmisje z XVIII finału WOŚP pokazywał także kodowany kanał Canal+. Relacje z finału były też nadawane przez 24 lata za pośrednictwem Polskiego Radia.

W 2017 roku głównym patronem medialnym wydarzenia została spółka Scripps Networks Interactive, która jest właścicielem kanałów TVN, TVN24, TTV i internetowego portalu Player, na antenie których emitowane były obszerne relacje Finałów od 25. edycji.

Podsumowanie finałów WOŚP[edytuj | edytuj kod]

Kwoty podawane są przez fundację po zakończeniu liczenia pieniędzy, które zebrano w danym roku[17].

Finał Data Cel Zebrane pieniądze
(w USD)
Zebrane pieniądze
(w PLN)
I 3 stycznia 1993 Choroby serca 1 535 440,68 2 422 464,76*)
II 2 stycznia 1994 Pomoc szpitalom noworodkowym 1 930 726,93 4 134 072,50*)
III 8 stycznia 1995 Zakup sprzętu dla klinik onkologicznych 2 816 465,36 6 867 950,78*)
IV 7 stycznia 1996 Ratowanie życia dzieci, które uległy wypadkom 2 543 413,59 6 315 295,94*)
V 5 stycznia 1997 Ratowanie dzieci z chorobami serca 3 062 067,29 8 818 753,80*)
VI 4 stycznia 1998 Ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach 3 543 276,74 12 498 908,70*)
VII 10 stycznia 1999 Ratowanie życia noworodków 4 515 020,82 15 748 392,62*)
VIII 9 stycznia 2000 Ratowanie życia dzieci z chorobami nerek 6 089 390,91 25 229 564,40*)
IX 7 stycznia 2001 Diagnostyka noworodków i niemowląt 6 112 642,74 24 366 827,76*)
X 13 stycznia 2002 Ratowanie życia dzieci z wadami wrodzonymi 6 848 998,85 26 291 936,80*)
XI 12 stycznia 2003 Zakup sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych 7 695 614,16 30 116 786,01*)
XII 11 stycznia 2004 Zakup sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych 6 923 443,22 27 244 441,42**)
XIII 9 stycznia 2005 Nowoczesne metody diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii 9 864 292,87 28 415 176,62**)
XIV 8 stycznia 2006 Ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach i nauka pierwszej pomocy 9 660 691,00 30 690 085,16**)
XV 14 stycznia 2007 Ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach i nauka pierwszej pomocy 9 349 814,65 30 377 334,95**)
XVI 13 stycznia 2008 Pomoc dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi 13 883 627,13 32 147 538,63**)
XVII 11 stycznia 2009 Wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci 11 011 771,01 40 458 625,09**)
XVIII 10 stycznia 2010 Wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci 14 090 521,06 42 877 958,06**)
4 lipca 2010 Akcja „Stop powodziom!” 805 662,73***) 2 644 507,34[18]
XIX 9 stycznia 2011 Na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi 15 610 022,15***) 47 248 415,05
XX 8 stycznia 2012 Zakup sprzętu urządzeń do ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych[19] 16 219 987,60 50 638 801,30
XXI 13 stycznia 2013 Ratowanie życia dzieci i godna opieka medyczna seniorów[20] 16 432 382,15***) 50 657 747,68[21]
XXII 12 stycznia 2014 Na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godna opieka medyczna seniorów 17 224 553,53***) 52 448 765,49
XXIII 11 stycznia 2015 Podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godna opieka medyczna seniorów 13 277 424***) 53 109 702,83
XXIV 10 stycznia 2016 Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów 18 135 587,26***) 72 696 501,53[22]
XXV 15 stycznia 2017 Ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom 25 919 212,58 105 570 801,49[23]
XXVI 14 stycznia 2018 Dla wyrównywania szans w leczeniu noworodków 37 157 837,21***) 126 373 804,34
XXVII 13 stycznia 2019 Na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych 46 969 597,29***) 175 938 717,56
19 stycznia 2019 Na zakup sprzętu medycznego i doposażenia dla gdańskiego Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza[24]

(Zbiórka wśród osób uczestniczących w uroczystościach pogrzebowych Pawła Adamowicza)

23 stycznia 2019 "Dopełnienie puszki zmarłego Prezydenta Pawła Adamowicza". Na zakup sprzętu medycznego dla Gdańska, m.in. karetki noworodkowej

(Zbiórka charytatywna zorganizowana przez Patrycję Krzymińską razem z użytkownikami społeczności Facebook, celem "dopełnienia" puszki, z którą kwestował tragicznie zmarły Prezydent Miasta Gdańska)

4 239 303,42 15 990 016,00
XXVIII 12 stycznia 2020 Dla dziecięcej medycyny zabiegowej[a] 186 133 610,66[26]
*) Kwoty zebrane w latach 1993–1994 zostały przeliczone z PLZ na PLN według przelicznika 1 PLN = 10 000 PLZ.
**) Kwoty w PLN podane na stronach WOŚP
***) Kwoty te nie zostały podane przez WOŚP, mają one charakter wyłącznie orientacyjny i nie stanowią oficjalnego rozliczenia fundacji WOŚP. Zostały one przeliczone na potrzeby tabeli według archiwalnych kursów średnich USD ogłoszonych przez NBP[27] na dzień po konkretnym finale WOŚP.

Od XXI finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prowadzi interaktywną prezentację wydatków we współpracy z serwisem nacoidamojepieniadze.pl[28].

Programy medyczne[edytuj | edytuj kod]

Fundacja WOŚP w ciągu całego roku finansuje i prowadzi sześć programów medycznych i jeden edukacyjny[29]:

 • Krajowy Program Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci
 • Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków
 • Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci
 • Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą (program zamknięty)
 • Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą
 • Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków
 • Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaka
 • Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” (inauguracja programu odbyła się w Opatówku k. Kalisza).

Inne akcje WOŚP[edytuj | edytuj kod]

Fundacja zajmuje się również organizowaniem:

 • imprez kulturalnych. Jednym z takich przedsięwzięć jest festiwal muzyczny Pol’and’Rock (dawniej Przystanek Woodstock) organizowany w Kostrzynie nad Odrą na przełomie lipca i sierpnia (jest on organizowany ze środków finansowych przeznaczonych na utrzymanie funkcjonowania Fundacji oraz działania marketingowe, pochodzących z odsetek bankowych, całorocznych darowizn oraz wsparciu sponsorów. Pol’and’Rock Festival nie jest finansowany ze środków zebranych podczas Finału Orkiestry[30])
 • szkolenia młodzieży w zakresie pierwszej pomocy w ramach szkoleń Pokojowego Patrolu.
 • akcji „Bezpieczne Stadiony”, wraz z piłkarskim klubem Ruch Chorzów[31]. W ramach tej akcji klub oferuje m.in. darmowe bilety na mecze dla biednych dzieci, często również organizuje różnego rodzaju akcje charytatywne przekazując na licytacje swoje stroje piłkarskie najlepszych piłkarzy. „Niebiescy”, wzorem hiszpańskiej FC Barcelony grającej wówczas z logo UNICEF na koszulkach, w 2008 roku przekazali na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy awers koszulki meczowej przeznaczony dla głównego sponsora.

Piłkarska drużyna Pogoni Szczecin Woman podczas 18. finału WOŚP zaprezentowała swoje nowe koszulki, na awersie których znalazło się logo WOŚP. Logo fundacji znajdowało się na koszulkach kobiecego zespołu przez całą rundę wiosenną sezonu 2009/2010[32].

Zaufanie społeczne[edytuj | edytuj kod]

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat jest uznawana za organizację o największym zaufaniu społecznym w Polsce. Według badania CBOS z 2014 roku WOŚP cieszyła się zaufaniem 87% ankietowanych (z czego 47% w tym badaniu zdecydowanie ufało fundacji)[33].

WOŚP w kulturze[edytuj | edytuj kod]

W dniu 5 stycznia 2012 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety upamiętniające 20. rocznicę działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy o nominałach[34]:

 • 10 zł wykonaną stemplem lustrzanym w srebrze (kształt serca) w nakładzie 60 000 szt.,
 • 2 zł wykonaną stemplem zwykłym ze stopu Nordic Gold w nakładzie 1 000 000 szt.

W dniu 8 stycznia 2003 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety upamiętniające 10. rocznicę działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy o nominałach[35]:

 • 10 zł wykonaną stemplem lustrzanym w srebrze w nakładzie 47 000 szt.,
 • 2 zł wykonaną stemplem zwykłym ze stopu Nordic Gold w nakładzie 2 500 000 szt.

Akcje wzorowane na WOŚP[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku na Ukrainie powstała fundacja charytatywna Serce do serca, która jest wzorowana na WOŚP. Jej założycielką jest Oksana Wasyłenko. W czasie finałów, które są organizowane w maju, podobnie jak podczas WOŚP prowadzone są zbiórki pieniędzy do puszek, koncerty i happeningi oraz rozdawane są czerwone serduszka.

W drugim finale (2007) wzięło udział 10 000 wolontariuszy, którzy zebrali 35 000 dolarów. W 2008 roku zebrano ok. 220 000, w 2009 – 350 000, a w 2010 – 420 000. Wśród sponsorów fundacji liczne są firmy prowadzone przez polskich przedsiębiorców.

 Osobny artykuł: Serce do serca.

Znaki towarowe[edytuj | edytuj kod]

Na rzecz fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zarejestrowanych jest w Polsce szereg znaków towarowych. Od 1993 r. pod nrem R-089810[36] zarejestrowany był znak towarowy przedstawiający charakterystyczne logo WOŚP (czerwone serce z białymi napisami). Po 10 latach ochrony na ten znak jednak nie przedłużono i prawo ochronne wygasło. Fundacja zarejestrowała jako znak towarowy nowe, nieco odświeżone logo w 2005 r. pod numerem R-193380. Fundacja jako znaki towarowe chroni również hasła powszechnie kojarzone z Jerzym Owsiakiem i jego Fundacją. Są to m.in. „Oj, będzie się działo” R-227841, „Sie ma” R-193384 czy „Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej” R-193383[37].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

 • W 2020 imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nazwano rondo w dzielnicy Ursynów w Warszawie[38].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W związku z pożarami w Australii na przełomie 2019/2020, Jerzy Owsiak zwrócił się do tamtejszych sztabów, aby zebrane pieniądze przekazały nie WOŚP, lecz organizacjom pomagającym ofiarom pożarów[25].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Kontakt – wosp.org.pl, www.wosp.org.pl [dostęp 2019-01-18] (pol.).
 2. 1% podatku. wosp.org.pl. [dostęp 13 stycznia 2009].
 3. Znamy cel tegorocznej zbiórki 1% podatku. [dostęp 2018-03-08].
 4. Laureaci Statuetki Dziecięcej Nagrody „Serca” przyznawanej corocznie przez dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „SERCA”. swidnica.org. [dostęp 2012-01-16].
 5. B. Dobroczyński, J. Owsiak, Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog-wodospad Jurka Owsiaka, Kraków 1999, s. 70–71.
 6. Fundacja WOŚP – informacje o Fundacji. wosp.org.pl. [dostęp 2009-01-11].
 7. Najczęściej zadawane pytania. wosp.org.pl. [dostęp 2017-01-16].
 8. Historyczne nagranie koncertu, który zainicjował akcję WOŚP w 1993r /Zdrowa Woda i Jurek Owsiak/ – YouTube.
 9. ZÅ‚ote Serduszka - wosp.org.pl, www.wosp.org.pl [dostęp 2019-01-21] (pol.).
 10. Złote Medale. Fundacja WOŚP. [dostęp 2009-01-11].
 11. E-serce – nowa akcja WOŚP z udziałem gwiazd – Glamki.pl.
 12. Natalia Durman: Jerzy Owsiak złożył rezygnację z kierowania WOŚP. Tuż po śmierci Pawła Adamowicza. wiadomosci.wp.pl, 2019-01-14. [dostęp 2019-01-14].
 13. Owsiak rezygnuje ze stanowiska szefa WOŚP. newsweek.pl, 2019-01-14. [dostęp 2019-01-14].
 14. Anita Karwowska: Orkiestra bez dyrygenta. Po śmierci Pawła Adamowicza Jerzy Owsiak zrezygnował z szefowania fundacji WOŚP (pol.). Wyborcza.pl, 2019-01-14. [dostęp 2019-01-15].
 15. Rezygnacja Jerzego Owsiaka – aktualności – wosp.org.pl, www.wosp.org.pl [dostęp 2019-01-18] (pol.).
 16. https://www.facebook.com/189787894433544/posts/2040749306004051/.
 17. Historia 25. Finałów WOŚP. Fundacja WOŚP. [dostęp 2018-03-10].
 18. Akcja „Stop Powodziom”. [dostęp 2010-12-09].
 19. XX finał WOŚP.
 20. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
 21. Interia.pl, PAP: Podano ostateczną kwotę zebraną podczas 21. Finału WOŚP. polskalokalna.pl. [dostęp 2013-03-06].
 22. WOŚP podczas tegorocznego 24 Finału zebrała ponad 72 mln 696 tys. 501 zł | Aktualności | Polska Agencja Prasowa, pap.pl [dostęp 2016-03-08].
 23. Znamy wynik 25. Finału WOŚP!. wosp.org.pl, 7 marca 2017. [dostęp 2017-03-07].
 24. Sobotnia zbiórka WOŚP w Gdańsku – aktualności – wosp.org.pl, www.wosp.org.pl [dostęp 2019-01-18] (pol.).
 25. WOŚP zagra w tym roku także dla Australii. Apel Jurka Owsiaka, kultura.onet.pl [dostęp 2020-01-10].
 26. Znamy oficjalne wyniki 28. Finału WOŚP. Padł kolejny rekord. onet.pl, 8 marca 2020. [dostęp 2020-03-08].
 27. Archiwum kursów średnich NBP – tabela A.
 28. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 21. finał. nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl. [dostęp 2014-10-01].
 29. Programy Medyczne. Fundacja WOŚP. [dostęp 22 marca 2018].
 30. Przystanek Woodstock. Fundacja WOŚP. [dostęp 13 stycznia 2009].
 31. Ruch Chorzów zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. 2008-07-28. [dostęp 2010-05-18].
 32. Kobiety też pod szyldem Pogoni. Ligowiec.net. [dostęp 2010-01-10].
 33. Wciąż ufacie nam najbardziej.
 34. Monety okolicznościowe z 2012 r.. nbp.pl. [dostęp 2015-03-31].
 35. Monety okolicznościowe z 2003 r.. nbp.pl. [dostęp 2015-03-31].
 36. Wiadomości Urzędu Patentowego, Rocznik 1996, Nr 7, str 73. (pol.). [dostęp 2015-01-10].
 37. Mikołaj Lech: Jak jest chroniona marka WOŚP? (pol.). Znaki Towarowe Blog. [dostęp 2015-01-10].
 38. Uchwała nr XXXI/904/2020 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie nadania nazwy obiektowi miejskiemu w Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. W: Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego poz. 7199 [on-line]. 2 lipca 2020. [dostęp 2020-08-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]