Jerzy Owsiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jerzy Owsiak
Ilustracja
Jerzy Owsiak (2023)
Imię i nazwisko

Jerzy Owsiak

Data i miejsce urodzenia

6 października 1953
Gdańsk

Prezes Zarządu Fundacji WOŚP
Okres urzędowania

od 2 marca 1993

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Order Ecce Homo Odznaka honorowa za Zasługi dla Województwa Lubuskiego Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka” Odznaka Honorowa Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Odznaka Honorowa „Bene Merito” Srebrny Medal „Za Zasługi dla Policji” Brązowy Medal „Za Zasługi dla Policji” Order Uśmiechu

Jerzy Zbigniew Owsiak, Jurek Owsiak (ur. 6 października 1953 w Gdańsku) – polski dziennikarz oraz działacz charytatywny i społeczny.

Współpracował z największymi rozgłośniami i telewizjami w kraju[1]. W latach 90. założył fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) i został jej prezesem. Jest pomysłodawcą i organizatorem corocznego Finału WOŚP oraz Przystanku Woodstock, przemianowanego następnie na Pol’and’Rock Festival[2]. Za swoją działalność otrzymał ponad 30 wyróżnień, w tym odznaczenia państwowe, honorowe obywatelstwa i honorowy doktorat. Był kilkukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzenie i młodość[edytuj | edytuj kod]

Wychował się w rodzinie milicjanta i księgowej, dziadek ze strony ojca walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, a babcia w oddziałach gen. Józefa Hallera. Ojciec został później pułkownikiem i pracował w Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej[4].

W wieku ośmiu lat przeprowadził się z rodzicami z Gdańska do Warszawy, gdzie skończył liceum ekonomiczne, a następnie próbował dostać się na warszawską Akademię Sztuk Pięknych oraz na psychologię. W latach 70. wyjeżdżał w celach zarobkowych za granicę – pracował jako obsługa hotelu w Berlinie Zachodnim oraz jako sorter w fabryce tulipanów i sprzątacz w pensjonacie w Holandii[5]. W młodości należał do grupy mazowieckich hippisów[potrzebny przypis].

Dziennikarstwo i organizatorstwo[edytuj | edytuj kod]

Jurek Owsiak (2010)
Jurek Owsiak wśród uczestników Przystanku Woodstock w 2011

Dzięki znajomości z Wojciechem Waglewskim zaistniał w środowisku muzycznym. Z założonym przez siebie Towarzystwem Przyjaciół Chińskich Ręczników od 1988 pojawiał się na koncertach Voo Voo oraz zaczął prowadzić w Rozgłośni Harcerskiej autorską audycję[6]. Współpracował też z tygodnikiem „Na Przełaj”. Pod koniec lat 80. i w latach 90. zajmował się organizacją imprez rockowych. Zorganizował serię koncertów-maratonów muzycznych, których wspólną cechą była jego charakterystyczna „jąkająca się” konferansjerka oraz udział czołówki polskich zespołów punkowych owych czasów. Zorganizował koncerty: „Letnia zadyma w środku zimy” (1989, 1991), „Zadyma na Torwarze” (1989), „50 Rock’n’rolli na I Maja” (1992) i „Warsaw – Berlin 2 Step” (1993). Równocześnie, w latach 1991 i 1992 razem z Walterem Chełstowskim kierował Festiwalem w Jarocinie.

Po zakończeniu współpracy z Rozgłośnią Harcerską w 1991 zaczął współtworzyć copiątkową audycję radiowej Trójki Brum[6], której nazwę w 1994 zmienił na Się kręci[6]. W 1991 Maciej Domański, ówczesny dyrektor programowy TVP2, zaproponował mu stworzenie własnego programu telewizyjnego[6]. Od grudnia 1991 zaczął przygotowywać dla Dwójki program Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki[7]. Program zszedł z anteny po 128 odcinkach[8]. Latem 1994 zaczął prowadzić kolejny autorski program Dziura w koszu, dzięki któremu promował aktywność sportową wśród młodzieży[9]. W 1996 zaczął prowadzić coniedzielny program podróżniczy Kręcioła[10]. W telewizji publicznej prowadził też coroczne Finały WOŚP oraz program Bezpieczne wakacje.

W 1995 zorganizował w Czymanowie pierwszy Przystanek Woodstock[11], który od tamtej pory odbywa się corocznie[12] (od 2018 pod nazwą Pol’and’Rock Festival).

Jest współautorem wydanej w 1999 książki Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog – wodospad Owsiaka, w której zawarty jest wywiad-rzeka prowadzony przez Bartłomieja Dobroczyńskiego[13]. Także od 1999 prowadził audycję Programu I Polskiego Radia Kręcioła oraz spotkania ze słuchaczami w sobotnie przedpołudnia na antenie RMF FM.

Po odejściu z TVP w 2007 stworzył młodzieżowy kanał O.TV (Owsiak.TV), który od 6 października 2007 był dostępny na platformie cyfrowej „n”[14], a od października 2009 jako pasmo wieczorne ZigZap, kanału dostępnego na platformie Canal+[15]. Także w 2007 powrócił do radia, a 4 lutego na antenie radia Wawa po raz pierwszy poprowadził Dźwiękoszczelny Magazyn Jurka Owsiaka, którzy następnie w latach 2008–2010 prowadził na antenie radia Eska Rock[16].

Od 8 marca 2011 prowadzi wideoblog internetowy owsiaknet.pl[15], w 2014 przemianowany na kręcioła.tv. W grudniu 2011 wydawnictwo Świat Książki opublikowało autobiograficzną książkę Owsiaka pt. Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni, opisującą historię powstania i działalności Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy[17]. Od 18 stycznia 2012 do 8 czerwca 2016 w Programie III Polskiego Radia prowadził audycję Się kręci[18]. Często był gościem Popołudnia z Jedynką. W czerwcu 2016 zakończył pracę w Polskim Radiu[19]. Od 4 lipca 2016 prowadzi audycję Zaraz będzie ciemno w Antyradiu[20].

Jest prezesem przedsiębiorstwa Złoty Melon Sp. z o.o., a także witrażystą i byłym psychoterapeutą[21]. Jego pracownia w Warszawie wykonała witraże m.in. w kaplicy Matki Bożej Królowej Polski w Belwederze[22] oraz we wnętrzach hotelu Rialto[23].

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Owsiak opowiada o początkach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Pierwsza zbiórka pieniężna, w której uczestniczył Owsiak, została zorganizowana spontanicznie po apelu kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka o wsparcie finansowe zakupu sprzętu medycznego dla umierających dzieci. W 1992 Owsiak zaprosił lekarzy do swojej audycji Brum w Programie III Polskiego Radia oraz przypominał słuchaczom o możliwości wpłacania pieniędzy na podane konto. Akcja ta była kontynuowana również w czasie Festiwalu w Jarocinie. 3 stycznia 1993 odbyła się zbiórka pieniędzy, nazwana później „pierwszym Finałem”. Pozytywny odzew społeczny i wartość zgromadzonych środków zdecydowały o nadaniu tym działaniom formy prawnej. W marcu 1993 z inicjatywy Owsiaka i Waltera Chełstowskiego powstała Fundacja WOŚP, od tego czasu „Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” odbywa się co roku, a Owsiak pełni rolę głównego organizatora. Do 2015 był konferansjerem programu telewizyjnego o tym samym tytule, nadawanego w TVP2[24].

14 stycznia 2019, po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w zamachu na koncercie WOŚP Jerzy Owsiak podjął decyzję o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Fundacji WOŚP[25][26]. Jako przyczynę swojego odejścia Owsiak podał rosnącą falę nienawiści skierowaną przeciwko jego osobie[27]. 19 stycznia opublikował oświadczenie, iż w wyniku licznych publicznych próśb o dalsze kierowanie fundacją oraz w wyniku wystąpień duchownych i świeckich w trakcie pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza, podjął decyzję o powrocie na funkcję prezesa i o zintensyfikowaniu walki z aktami nienawiści[28][29].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty z Lidią Niedźwiedzką-Owsiak, członkinią zarządu Fundacji WOŚP[30]. Mają dwie córki: Aleksandrę (ur. 1979) i Ewę (ur. 1989)[31].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Jurek Owsiak na Pol'and'Rock Festiwal (2019)

Działalność Jerzego Owsiaka bywa krytykowana m.in. przez środowiska prawicowe[32][33][34][35][36][37] i niektóre lewicowe[38][39][40]. Prawica krytykuje Owsiaka m.in. za:

Sprawy sądowe[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Owsiak był kilkukrotnie pozwany, trzykrotnie skazany, a co najmniej raz sam złożył pozew:

 • W 2003 został skazany wyrokiem sądu za zniszczenie prywatnych stoisk w Żarach[50].
 • W 2017 pozwał blogera Piotra Wielguckiego o zniesławienie. Bloger miał zniesławić Owsiaka, publikując – pod pseudonimem Matka Kurka – artykuły na temat finansowania WOŚP oraz Złotego Melona, w których nazwał działacza m.in. „hieną cmentarną”[51]. Sąd nakazał blogerowi usunąć informacje i przeprosić poszkodowanego[52]. W 2017, po drugim przegranym procesie, bloger miał także zapłacić 5 tys. zł na rzecz WOŚP oraz pokryć koszty procesu[53].
 • 7 marca 2017 Sąd Okręgowy w Legnicy wydał prawomocny wyrok, sygnatura akt IV Ka 52/17 i uznał Jerzego Owsiaka za winnego znieważenia oraz zniesławienia Piotra Wielguckiego poprzez sugerowanie, że ten jest „nierobem utrzymywanym przez żonę”. 12 czerwca 2019 Owsiak przegrał z Wielguckim proces cywilny w tej samej sprawie; Sąd Apelacyjny w Warszawie zobowiązał Owsiaka do zamieszczenia przeprosin na swoim videoblogu, sygn. akt I ACa 13/19.
 • W 2018 został pozwany przez anonimowego internautę za wypowiadanie wulgarnych słów w miejscu publicznym, jednak pozew został umorzony[54].
 • W 2019 został pozwany do sądu w Słubicach za wypowiadanie wulgarnych treści w kierunku polityków Prawa i Sprawiedliwości podczas Festiwalu Pol’and’Rock[55].
 • 30 stycznia 2020 Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie uznał Owsiaka za winnego znieważenia Krystyny Pawłowicz, do której życia prywatnego wulgarnie odnosił się podczas Przystanku Woodstock[56]. 6 sierpnia 2020 prawomocnie przegrał proces cywilny z posłanką, Sąd Apelacyjny w Warszawie zobowiązał pozwanego do zamieszczenia przeprosin w związku z naruszeniem dóbr osobistych powódki[57].

Humor[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Owsiak stał się bohaterem jednej z popularnych copypast, w której jej bohater spotkał go na pogrzebie jakiejś sławnej osoby, po czym zadał mu pytanie o sprzedawanie uranu Czeczenom. W późniejszym czasie Owsiak odniósł się do tej copypasty z dystansem, a w trakcie 30. Finału WOŚP administrator strony „Irytujący Historyk” przeznaczył na aukcję ważący 2,6 kg blok uranu z autografem Jerzego Owsiaka[58].

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Owsiak podczas obchodów 25. rocznicy wyborów z 1989
Jurek Owsiak i s. Małgorzata Chmielewska na Przystanku Woodstock w 2016 r. w namiocie (Akademia Sztuk Przepięknych)
Jerzy Owsiak na Pol’and’Rock Festival w 2018 r.

Odznaczenia państwowe i samorządowe[edytuj | edytuj kod]

 1. 1999: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski[59]
 2. 2006: Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”[60]
 3. 2009: Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”[61][62][63]
 4. 2010: Odznaka Honorowa „Bene Merito”[64]
 5. 2011: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski[65][66]
 6. 2012: Srebrny Medal „Za Zasługi dla Policji”; wcześniej brązowy (data nieznana)[67][68][69]
 7. 2018: Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka – INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI[70]

Honorowe obywatelstwa[edytuj | edytuj kod]

 1. 2014: Tytuł Honorowego Obywatela miasta stołecznego Warszawy[71]
 2. 2024: Tytuł Honorowego Obywatela miasta Gdańska[72]

Inne zaszczyty[edytuj | edytuj kod]

 1. 1993: Srebrne Usta[73]
 2. 1993: Order Uśmiechu, wręczony w 2018 roku[74][70]
 3. Wiktor 1993, Wiktor 1994, Wiktor Publiczności 1999 oraz Superwiktor 2000
 4. 1997: Medal świętego Jerzego – honorowa nagroda „Tygodnika Powszechnego”
 5. 1998: Honorowa Odznaka GOPR „Za Zasługi dla Ratownictwa Górskiego”[75]
 6. 2002: Kreator Kultury „Polityki”[76].
 7. 2003: Order Ecce Homo[77]
 8. 2003: Medal im. Wacława Szuberta od Polskiej Akademii Nauk[78]
 9. 2006: Europejczyk Roku[79]
 10. 2009: Perła Honorowa Polskiej Gospodarki w kategorii krzewienie wartości społecznych[80]
 11. 2010: Laureat Złotego artKciuka, przyznanego na Interdyscyplinarnym Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie za Festiwal Przystanek Woodstock[81].
 12. 2011: Buzdygan – honorowa nagroda „Polski Zbrojnej”[82][83]
 13. 2013: Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie[84][85]
 14. 2013: Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla[86]
 15. 2014: Nagroda Mediów Niptel[87]
 16. 2014: Nagroda im. Jerzmanowskich[88]
 17. 2014: Nagroda Lewiatana[89].
 18. 2014: Nagroda Zwierciadła[90].
 19. 2014: Nagroda plebiscytu „Ludzie Wolności” Gazety Wyborczej z okazji 25. rocznicy wyborów w 1989 roku w kategorii Społeczeństwo[91]
 20. 2014: Nagroda Za Odważne Myślenie przyznawana przez Zarząd Konfederacji Lewiatan i Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi[92]
 21. 2015: Najlepszy promotor koncertowy na świecie plebiscytu International Music Industry Awards (MUSEXPO)[93]
 22. 2017: Pamiątkowy Medal „Plus ratio quam vis” UJ[94]
 23. 2018: Nagroda Polonicus[95]
 24. 2018: Medal „Serce Ziemi”[96]
 25. 2019: Nagroda im. księdza Józefa Tischnera (z Lidią Niedźwiedzką-Owsiak)[97]
 26. 2019: Nagroda Radia Tok FM im. Anny Laszuk – nagroda specjalna[98]
 27. 2021: Tytuł Ambasadora Zrównoważonego Rozwoju ONZ[99]
 28. 2023: Medal Wolności Słowa (z Lidią Niedźwiedzką-Owsiak)[100]
 29. 2024: Nagroda Polskiej Organizacji Turystycznej - Złote Logo Polska[101]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Oświadczenie Jurka Owsiaka. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, 2014-01-22. [dostęp 2014-05-13].
 2. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
 3. kospa: Komitet Norweski przyjął nominację dla Jerzego Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla. wyborcza.pl, 2019-01-15. [dostęp 2019-01-15].
 4. Tomasz Kwaśniewski. Ojciec milicjant, piękna matka, tajemnicza śmierć dziadków. Dom rodzinny Jurka Owsiaka. „Wysokie Obcasy Extra”, 1 2013. [dostęp 2013-01-26]. 
 5. Sylwia Milan, Wszystko na jedną kartę, Poznań: Publicat, 2008, s. 77, ISBN 978-83-245-1503-5.
 6. a b c d Owsiak 2011 ↓, s. 7–8
 7. Owsiak 2011 ↓, s. 9, 83.
 8. Owsiak 2011 ↓, s. 94–95.
 9. Owsiak 2011 ↓, s. 98.
 10. Owsiak 2011 ↓, s. 137.
 11. Owsiak 2011 ↓, s. 108.
 12. Owsiak 2011 ↓, s. 110.
 13. Informacja o książce Orkiestra Klubu Pomocnych Serc – na stronie wydawcy. znak.com.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-27)]., www.znak.com.pl.
 14. Owsiak 2011 ↓, s. 139.
 15. a b Owsiak 2011 ↓, s. 140–141
 16. Owsiak 2011 ↓, s. 146.
 17. mms: Już jutro premiera książki Jurka Owsiaka. kultura.onet.pl, 2011-11-30. [dostęp 2021-02-05]. (pol.).
 18. Jerzy Owsiak wraca do Trójki [online], trojka.polskieradio.pl, 11 stycznia 2012 [dostęp 2024-01-28] (pol.).
 19. Krzysztof Lisowski: „Ostatni seans filmowy” Pawła Sztompke zamiast „Się kręci” Jurka Owsiaka w Trójce. [w:] wirtualnemedia.pl [on-line]. 2016-06-15. [dostęp 2016-06-20].
 20. „Zaraz będzie ciemno” Jerzego Owsiaka w Antyradiu w poniedziałki. [dostęp 2016-06-25].
 21. Najczęściej zadawane pytania. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, 2012. [dostęp 2014-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-10)].
 22. Zespół Rezydencji Prezydenta RP. Belweder. prezydent.pl. [dostęp 2018-03-09].
 23. Jerzy S. Majewski. Jak za dawnych lat. Ulica Wilcza. „Stolica”, s. 17, wrzesień 2017. 
 24. Informacja o historii powstania WOŚP na jej stronie WWW, www.wosp.org.pl.
 25. Rezygnacja Jerzego Owsiaka. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. [dostęp 2019-01-19].
 26. Rezygnacja Jerzego Owsiaka. wosp.org.pl. [dostęp 2019-01-15].
 27. Anita Karwowska: Orkiestra bez dyrygenta. Po śmierci Pawła Adamowicza Jerzy Owsiak zrezygnował z szefowania fundacji WOŚP. Wyborcza.pl, 2019-01-14. [dostęp 2019-01-15].
 28. Jurek Owsiak wraca do bycia prezesem Fundacji WOŚP. Wygłosił emocjonalne oświadczenie. gazeta.pl, 2019-01-19.
 29. Jurek Owsiak wycofał rezygnację. Będę grał znowu z Orkiestrą. WP Wiadomości. [dostęp 2019-01-19].
 30. O Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy- Fundacji Pożytku Publicznego. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. [dostęp 2015-02-27].
 31. Jerzy Owsiak – Filmweb.
 32. Waldemar Rajca. Walka owsiakowego socjalizmu ze zdrowym rozsądkiem. „Najwyższy CZAS! – tygodnik konserwatywno – liberalny”, 15 stycznia 2008. [dostęp 2019-01-13]. 
 33. Mikołaj Pilecki, Chce się płakać. Ohydny atak Pawłowicz na Owsiaka po zamachu na Adamowicza [online], Pikio.pl, 13 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-19] [zarchiwizowane z adresu 2019-01-20].
 34. WPROST.pl, Wulgarny atak prawicowej publicystki na Jurka Owsiaka. „Obleśny karzeł i świnia w błocie” [online], WPROST.pl, 6 sierpnia 2017 [dostęp 2019-01-19].
 35. Brutalny atak na Owsiaka po napaści na Adamowicza [online], fakt.pl, 14 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-19].
 36. Magda Mieśnik, Paweł Adamowicz raniony nożem. Główny hejter WOŚP obwinia Owsiaka [online], wiadomosci.wp.pl, 13 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-19].
 37. Barbara Piela, #KukiełkowyŚwiatBasi #Plastusie Plastusiowa kamienica I W tym tygodniu przerwa w TV, więc wyremontowałam i przeprowadziłam pierwszą cześć (1/3) plastusiów do gablot.pic.twitter.com/6GHZ5heset [online], @baspiela, 8 marca 2018 [dostęp 2019-01-19].
 38. klep, Ikonowicz o biednych i wykluczonych. Owsiak? Czołowy jałmużnik. Państwo? Państwa nie ma. Są jaśnie państwo [online], gazeta.pl, 29 sierpnia 2013 [dostęp 2024-01-28] (pol.).
 39. Jak zostać bohaterem na wzór Owsiaka [online], lewica.pl, 6 stycznia 2012 [dostęp 2024-01-28].
 40. Piotr Ciszewski, Wielka Orkiestra Hipokryzji [online], lewica.pl, 12 stycznia 2014 [dostęp 2024-01-28].
 41. Przymierze z Maryją. Wydawnictwo im. P. Skargi. [dostęp 2012-03-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-19)].
 42. Ks. Andrzej Kobyliński. Katolicy i Orkiestra. „Tygodnik Katolicki Niedziela”, Niedziela Ogólnopolska 11/2003. [dostęp 2014-05-13]. 
 43. „Te choroby degradują całe rodziny. W takich momentach pojawia się ostrożnie podejmowany u nas temat eutanazji. Ja bym się nie bał rozpocząć dyskusji na ten temat”.
 44. a b Owsiak: WOŚP to walka. Nie zrozumieliście słów o eutanazji, Dziennikzachodni.pl, 2013-01-11.
 45. Krzysztof Majdan, Jurek Owsiak za eutanazją. To czyni go złym człowiekiem? [wywiad] [online], naTemat.pl, 29 grudnia 2012 [dostęp 2024-01-28] (pol.).
 46. TVP: cofnięcie akredytacji dziennikarskich na finał WOŚP to nieporozumienie.
 47. Dziennikarze oburzeni wyrzuceniem TV Republiki z konferencji WOŚP. „Złamanie prawa, standardy z Mińska”. wirtualnemedia.pl, 2015-01-09. [dostęp 2016-01-28].
 48. a b Helsińska Fundacja Praw Człowieka „zaniepokojona wyrzuceniem dziennikarza TV Republika z konferencji WOŚP”.
 49. Oświadczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2015-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-10)].
 50. Jerzy Owsiak skazany. „Gazeta Wyborcza (edycja zielonogórska)”, 9 grudnia 2003. [dostęp 2014-05-13]. 
 51. Owsiakowi wolno więcej?! WYROKI, które ujawniają, że WOŚP ma dziwny problem. Niezależna, 2017-01-16.
 52. Bloger Matka Kurka drugi raz przegrał w sądzie z Owsiakiem. Ale się nie przejmuje. Newsweek, 2016-02-05.
 53. Matka Kurka po raz kolejny przegrywa w sądzie. WOŚP, 2017-03-31.
 54. Proces Owsiaka. Sąd wydał wyrok przed festiwalem. Fakt24, 2018-07-31.
 55. Owsiak dostał już pismo z sądu w Słubicach. "Zaczynamy mieć w tym wprawę". Gazeta Wyborcza, 2019-09-07.
 56. Krystyna Pawłowicz wygrała prawomocnie w sądzie z Owsiakiem [online], Onet Wiadomości, 30 stycznia 2020 [dostęp 2021-06-01] (pol.).
 57. Wirtualna Polska Media S.A, Jerzy Owsiak musi przeprosić Krystynę Pawłowicz. Chodzi o słowa "niech pani spróbuje seksu" [online], wiadomosci.wp.pl, 6 sierpnia 2020 [dostęp 2021-06-02] (pol.).
 58. Karolina Mianecka, 30. finał WOŚP. Dlaczego bloczek uranu trafił na aukcję? Jego cena to już ponad 50 tys. [online], gazeta.pl, 27 stycznia 2022 [dostęp 2024-01-28] (pol.).
 59. M.P. z 1999 r. nr 22, poz. 319 – pkt 3.
 60. Uchwała nr XLVI/347/2006; Wykaz Osób, Instytucji i Organizacji, którym przyznano „Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”. lubuskie.pl. [dostęp 2012-07-24]. – poz. 33.
 61. Komunikat RPO – ogłoszenie pierwszych nadań odznaki honorowej. rpo.gov.pl, 10 grudnia 2009.
 62. Komunikat w związku z przyznaniem przez Rzecznika Praw Obywatelskich odznaki honorowej „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. rpo.gov.pl. [dostęp 2010-01-06].
 63. Dzień Praw Człowieka. blog.brpo.salon24.pl, 11 grudnia 2009.
 64. Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Dnia Służby Zagranicznej. msz.gov.pl, 17 listopada 2010. [dostęp 2010-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-05)].
 65. Prezydent odznaczył działaczy organizacji pozarządowych, oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 66. M.P. z 2011 r. nr 78, poz. 778 – pkt 6.
 67. Policyjny medal dla Jurka Owsiaka. zyjbezpiecznie.policja.pl, 27 listopada 2012. [dostęp 2013-12-08].
 68. Owsiak zasłużony dla policji. dziennik.com, 27 listopada 2012. [dostęp 2013-12-08].
 69. Wirtualna Polska Media S.A, Jerzy Owsiak otrzymał medal za zasługi dla policji [online], wiadomosci.wp.pl, 27 listopada 2012 [dostęp 2023-08-22] (pol.).
 70. a b Obrońcy Godności Dziecka odznaczeni!. brpd.gov.pl. [dostęp 2018-03-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-08)].
 71. Uchwała nr LXXXIII/2105/2014 z 05-06-2014. [w:] 2014-06-05 [on-line]. um.warszawa.pl. [dostęp 2014-06-17].
 72. Jerzy Owsiak honorowym obywatelem Gdańska. "Jest wzorem do naśladowania" [online], Onet Wiadomości, 18 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-18] (pol.).
 73. Srebrne Usta 1992–2002. polskieradio.pl. [dostęp 2017-04-07].
 74. Order Uśmiechu i sok z cytryny. Jerzy Owsiak odebrał odznaczenie po 25 latach (www.tvn24.pl). tvn24.pl, 2018-05-18. [dostęp 2018-05-19].
 75. „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. gopr.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-22)]. na stronie GOPR [dostęp 13 lutego 2010].
 76. red. Z Paszportami do Europy. „Polityka”. Nr 3/2003 (2384), s. 24, 18 stycznia 2003. 
 77. Order ECCE HOMO – nadania 2003. Ecce Homo. [dostęp 2010-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)].
 78. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Prezes PAN przyznał Medale im. Wacława Szuberta, instytucja.pan.pl [dostęp 2024-01-29].
 79. Wręczenie nagród Europejczyk Roku 2006, www.wosp.org.pl [martwy link].
 80. Laureaci z poprzednich edycji: Polish Market [online], polishmarket.com.pl [dostęp 2015-12-04] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-19].
 81. Złoty artKciuk [online], miastogwiazd.pl [dostęp 2017-06-16] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-01].
 82. Buzdygany rozdane. wp.mil.pl, 25 lutego 2012. [dostęp 2012-02-27].
 83. Bohaterowie czasu pokoju. polska-zbrojna.pl, 25 lutego 2012. [dostęp 2012-02-27].
 84. Doktorzy honoris causa. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. [dostęp 2013-01-17].
 85. Kamil Siałkowski: Jurek Owsiak, syn milicjanta, który nie wchodzi w układy z politykami i zachwyca noblistów. wyborcza.pl, 21 października 2013. [dostęp 2023-04-15].
 86. Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla dla Owsiaka. wiadomosci.onet.pl. [dostęp 2013-10-21].
 87. Jerzy Owsiak z nagrodą Niptel. tvpolsat.info. [dostęp 2014-04-05].
 88. Jerzy Owsiak dostanie Nagrodę Jerzmanowskich 2014. To polska „nagroda Nobla” warta 100 tys. zł. dziennikzachodni.pl, 1 maja 2014. [dostęp 2014-05-25].
 89. Lewiatan nagrodził Jurka Owsiaka.
 90. Jurek i Lidia Owsiak laureatami nagrody Zwierciadła.
 91. Owsiak i Małysz wśród laureatów plebiscytu Ludzie Wolności. Polska Agencja Prasowa. [dostęp 2014-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].
 92. Lewiatan nagradza: Balcerowicz, Belka, Owsiak, Zaboklicki wyróżnieni [online] [dostęp 2017-07-26].
 93. Jurek Owsiak najlepszym promotorem koncertowym!. wosp.org.pl, 29 kwietnia 2015. [dostęp 2015-05-08].
 94. Kraków/ Jerzy Owsiak otrzymał złoty medal UJ „Plus ratio quam vis” [online], naukawpolsce.pap.pl, 29 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-29].
 95. Wiesław Lewicki, Nagrody Polonicus 2018 w Akwizgranie przyznane! [online], institut-polonicus.eu [dostęp 2018-05-04] (niem.).
 96. Medal Serce Ziemi | Jest nadawany osobom lub instytucjom, które pracują na rzecz rozwoju człowieka. [online] [dostęp 2023-11-14] (pol.).
 97. Nagroda Tischnera po raz dziewiętnasty. tischner.pl, 2019-03-29. [dostęp 2019-04-28].
 98. Jerzy Owsiak: Tubę dostałem ogromną. Obym przez nią mówił rzeczy dobre [online], tokfm [dostęp 2019-05-30] (pol.).
 99. Jurek Owsiak ambasadorem ONZ [online], newsroom.wosp.org.pl [dostęp 2024-04-05] (pol.).
 100. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak z Medalem Wolności Słowa - aktualności - wosp.org.pl [online], www.wosp.org.pl [dostęp 2024-04-05] (pol.).
 101. Jurek Owsiak z odznaką POT - aktualności - wosp.org.pl [online], www.wosp.org.pl [dostęp 2024-04-05] (pol.).
 102. Drogi (2012). filmweb.pl. [dostęp 2012-07-04].
 103. „Drogi” Indios Bravos – zobacz film. rmfon.pl. [dostęp 2012-07-04].
 104. Jarocin. Po co wolność. [dostęp 2017-09-30].
 105. Johnny | Film | 2022. [dostęp 2022-10-17].
 106. „To będzie premiera 30-lecia”. „Fenomen” – niezwykły dokument o WOŚP i Jurku Owsiaku już w styczniu [online], ngo.pl [dostęp 2023-01-04] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Jurek Owsiak: Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni – 20 lat grania. Paulina Martela (redaktor prowadzący), Elżbieta Szelest (redakcja), Jacek Stachera (koordynacja produkcji ze strony WOŚP). Warszawa: Świat Książki – Grupa Wydawnicza Weltbild, 2011. ISBN 978-83-7799-506-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]