Jerzy Owsiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerzy Owsiak
Jurek Owsiak 2011.jpg
Jerzy Owsiak w roku 2011
Data i miejsce urodzenia 6 października 1953
Gdańsk
Prezes Zarządu Fundacji[1]
Przynależność Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Okres urzędowania od 2 marca 1993
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka” Odznaka Honorowa „Bene Merito” Srebrny Medal „Za Zasługi dla Policji” Odznaka honorowa za Zasługi dla Województwa Lubuskiego Order Ecce Homo
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Jerzy Zbigniew Owsiak (ur. 6 października 1953 w Gdańsku) – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, showman, działacz charytatywny i społeczny. Znany jest przede wszystkim z kierowania Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, którą założył i jest prezesem tej fundacji od początku jej istnienia tj. od 1993 roku. Jest głównym pomysłodawcą i realizatorem corocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która obecnie jest jedną z największych akcji charytatywnych w Europie. W ciągu ponad 20 lat istnienia WOŚP podczas Finałów zebrano ponad 500 milionów złotych (czyli ponad 180 milionów USD), głównie na rzecz medycyny dziecięcej, przez co sprzęt oferowany przez fundację trafił do wielu szpitali w całej Polsce oraz przyczynił on do uratowania zdrowia i życia dzieci. Jest również pomysłodawcą i organizatorem największego festiwalu open-air w Europie Przystanek Woodstock[2], organizowanego od 1995 roku, który gromadzi wielu artystów z kraju i zagranicy.

Jest prezesem przedsiębiorstwa „Złoty melon” sp. z o.o., a także witrażystą i byłym psychoterapeutą[3]. Jako dziennikarz radiowy i telewizyjny współpracował z Telewizją Polską, Polskim Radiem, TVN i Canal+ (w obu ostatnich wymienionych przypadkach prowadził autorski kanał telewizyjny O.TV)[4]. Wielokrotnie za swoją działalność społeczną i charytatywną otrzymał wiele nagród, medali i odznak a także otrzymywał odznaczenia państwowe od Prezydenta RP. Od 2014 roku Honorowy Obywatel miasta stołecznego Warszawy.

Jest żonaty z Lidią Niedźwiedzką-Owsiak, która jest członkiem zarządu Fundacji WOŚP[1], mają dwie córki: Aleksandrę (ur. 1979) i Ewę (ur. 1989)[5].

Życie i działalność[edytuj]

Wychował się w rodzinie milicjanta i księgowej, dziadek ze strony ojca walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, a babka w oddziałach gen. Józefa Hallera. Ojciec został później pułkownikiem i pracował w Komendzie Głównej MO[6]. Jerzy Owsiak mając osiem lat przeprowadził się z rodzicami z Gdańska do Warszawy, gdzie skończył liceum ekonomiczne, a następnie próbował się dostać na warszawską Akademię Sztuk Pięknych oraz na psychologię. W młodości, jak sam przyznaje, należał do grupy mazowieckich hippisów, zapatrzonych w swoich „amerykańskich braci” i właśnie z tamtych fascynacji i legendy festiwalu Woodstock 1969 wyrósł jego Przystanek Woodstock.

Owsiak na Przystanku Woodstock
Owsiak podczas obchodów 25. rocznicy wyborów 1989 roku

Działalność artystyczna i publiczna[edytuj]

Dzięki znajomości z Wojciechem Waglewskim Owsiak zaistniał w środowisku muzycznym. Z założonym przez siebie Towarzystwem Przyjaciół Chińskich Ręczników od 1988 pojawiał się na koncertach Voo Voo oraz zaczął prowadzić w Rozgłośni Harcerskiej autorską audycję (przedstawiał się jako właściciel zespołu Voo Voo). Współpracował też z tygodnikiem „Na Przełaj”.

Po zakończeniu współpracy z Rozgłośnią Harcerską następnym przedsięwzięciem Owsiaka była audycja Brum prowadzona przez niego w latach 1991–1994 na falach Programu III Polskiego Radia. Audycja była nadawana w piątki. W latach 1994–1999 zmieniła nazwę na Sie kręci. Potem była audycja Kręcioła nadawana przez Program I Polskiego Radia i spotkania ze słuchaczami w sobotnie przedpołudnia na antenie RMF FM, jednak po konflikcie z władzami stacji zdjęte z anteny po kilku emisjach.

W latach 1991–2007 Owsiak współpracował z TVP. Od grudnia 1991 zaczął przygotowywać dla Dwójki program Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki, który od lata 1994 zmienił nazwę na Dziura w koszu, a od 1996 – na Kręcioła. W telewizji publicznej prowadził też coroczne finały WOŚP oraz program Bezpieczne wakacje.

Po 16 latach rozstał się z TVP. W 2007 powrócił do radia. 4 lutego na antenie radia WAWA po raz pierwszy poprowadził Dźwiękoszczelny Magazyn Jurka Owsiaka. Od 3 sierpnia 2008 do 4 kwietnia 2010 prowadził ten program na antenie radia Eska Rock.

Ponadto w 2007 podjął się tworzenia młodzieżowego kanału O.TV (Owsiak.TV), który od 6 października 2007 roku był dostępny na platformie cyfrowej "n", należącej do grupy ITI, a od października 2009 roku jako pasmo wieczorne kanału ZigZap (emitowane było od 19:30 do 21:00). O.TV zakończyła nadawanie 29 października 2010 roku. Od 2011 roku prowadzi swój wideoblog internetowy owsiaknet.pl, od 2014 przemianowany na kręcioła.tv.

Jest współautorem książki Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog – wodospad Owsiaka, w której zawarty jest wywiad-rzeka prowadzony przez Bartłomieja Dobroczyńskiego[7].

W 2009 wydawnictwo Świat Książki opublikowało autobiograficzną książkę Jurka Owsiaka, Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni opisującą historię powstania i działalności Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Od 18 stycznia 2012 w Programie III Polskiego Radia ponownie prowadzi audycję Sie kręci[8]. Audycja jest emitowana w każdą środę po 22:00. Często także w środę po godzinie 16:00 jest gościem w Programie I Polskiego Radia w ramach audycji "Popołudnie z Jedynką".

Organizowanie koncertów[edytuj]

Jerzy Owsiak pod koniec lat 80. i w latach 90. XX w. zajmował się organizacją wielu imprez rockowych. Zorganizował serię koncertów-maratonów muzycznych, których wspólną cechą była jego charakterystyczna „jąkająca się” konferansjerka oraz udział czołówki polskich zespołów punkowych owych czasów. Były to m.in:

 • Letnia zadyma w środku zimy – w klubie Stodoła, Warszawa – 27 stycznia 1989 (debiut organizatorski), 1991
 • Zadyma na Torwarze, Warszawa 1989
 • 50 Rock'n'rolli na l Maja – w klubie Fugazi, Warszawa 1992
 • Warsaw – Berlin 2 Step – Agrykola, Warszawa 1993

W latach 1991 i 1992 razem z Walterem Chełstowskim kierował Festiwalem w Jarocinie. Z tym samym zespołem zorganizował też pierwszy Przystanek Woodstock w 1995 r. w Czymanowie. Od tego momentu Przystanek Woodstock odbywa się co roku, a kolejne edycje odbywały się w Szczecinie (1996), Żarach (1997–1999, 2001–2003), Lęborku (2000) i Kostrzynie nad Odrą (od 2004).

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy[edytuj]

Pierwsza zbiórka pieniężna, w której uczestniczył Jerzy Owsiak, została zorganizowana spontanicznie po apelu kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka o wsparcie finansowe zakupu sprzętu medycznego dla umierających dzieci. W 1992 r. Jerzy Owsiak zaprosił lekarzy do swojego programu Brum nadawanego w Programie III Polskiego Radia i następnie przypominał słuchaczom w każdej jego edycji o wpłacaniu pieniędzy na podane konto. Akcja ta była kontynuowana również w czasie Festiwalu w Jarocinie w tym samym roku.

Pozytywny odzew społeczny i wartość zgromadzonych środków zdecydowały o nadaniu tym działaniom formy prawnej. W marcu 1993 r. z inicjatywy Jerzego Owsiaka i Waltera Chełstowskiego powstała WOŚP, której I Finał odbył się 3 stycznia 1993 r. Od tego czasu Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się co roku, a Jerzy Owsiak pełni rolę głównego organizatora i konferansjera programu telewizyjnego pod tym samym tytułem nadawanego w TVP2[9].

Krytyka działalności Owsiaka[edytuj]

W roku 2003 został skazany wyrokiem sądu za zniszczenie prywatnych stoisk w Żarach[10].

Działalność Jerzego Owsiaka bywa przedmiotem krytyki m.in. ze strony środowisk prawicowych[11] i lewicowych[12][13][14]. Prawica zarzuca Owsiakowi m.in. promowanie hasła „róbta co chceta” (nazwa programu prowadzonego w telewizji przez Owsiaka), które interpretują jako nawoływanie do hedonistycznego stylu życia i relatywizmu moralnego[15]. Przedmiotem krytyki jest także zgoda Owsiaka na działalność podczas Przystanku Woodstock niektórych związków religijnych (np. Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny), które zdaniem niektórych osób mają być zagrożeniem dla młodzieży[16]. Sprzeciw wzbudził też jego pogląd, że należy rozpocząć publiczną dyskusje o eutanazji[17][18], mimo, że on sam nie jest jej zwolennikiem[18]. W jednym z wywiadów dla portalu dziennik.pl stwierdził, że jest ona pomocą starszym w cierpieniach[19].

Jerzy Owsiak był też krytykowany za dyskryminujące traktowanie dziennikarzy nieprzychylnie nastawionych do WOŚP[20] zwłaszcza po tym, jak z użyciem siły został wyprowadzony z konferencji prasowej zorganizowanej 8 stycznia 2014 r. przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Michał Rachoń, dziennikarz Telewizji Republika[21][22]. Swoje zaniepokojenie tym wydarzeniem wyraziło środowisko dziennikarskie oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka[22], a swoją dezaprobatę Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich[23].

Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia[edytuj]

Odznaczenia państwowe[edytuj]

Inne wyróżnienia[edytuj]

Filmografia[edytuj]

Przypisy

 1. a b O Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy- Fundacji Pożytku Publicznego. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. [dostęp 2015-02-27].
 2. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
 3. Najczęściej zadawane pytania. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, 2012. [dostęp 2014-01-19].
 4. Oświadczenie Jurka Owsiaka. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, 2014-01-22. [dostęp 2014-05-13].
 5. Jerzy Owsiak – Filmweb
 6. Tomasz Kwaśniewski. Ojciec milicjant, piękna matka, tajemnicza śmierć dziadków. Dom rodzinny Jurka Owsiaka. „Wysokie Obcasy Extra”, 1 2013. [dostęp 2013-01-26]. 
 7. Informacja o książce Orkiestra Klubu Pomocnych Serc – na stronie wydawcy, www.znak.com.pl
 8. Jerzy Owsiak wraca do Trójki, www.polskieradio.pl
 9. Informacja o historii powstania WOŚP na jej stronie WWW, www.wosp.org.pl
 10. Jerzy Owsiak skazany. „Gazeta Wyborcza (edycja zielonogórska)”, 9 grudnia 2003. [dostęp 2014-05-13]. 
 11. Waldemar Rajca. Walka owsiakowego socjalizmu ze zdrowym rozsądkiem. „Najwyższy CZAS! – tygodnik konserwatywno – liberalny”, 15 stycznia 2008. [dostęp 2014-05-13]. 
 12. Ikonowicz o biednych i wykluczonych. Owsiak? Czołowy jałmużnik. Państwo? Państwa nie ma. Są jaśnie państwo, www.tokfm.pl, 29.08.2013
 13. Łukasz Foltyn: Jak zostać bohaterem na wzór Owsiaka, lewica.pl, 2012-01-06
 14. Piotr Ciszewski: Wielka Orkiestra Hipokryzji, lewica.pl, 2014-01-12
 15. Przymierze z Maryją, Wyd. im. P. Skargi
 16. Ks. Andrzej Kobyliński. Katolicy i Orkiestra. „Tygodnik Katolicki Niedziela”, Niedziela Ogólnopolska 11/2003. [dostęp 2014-05-13]. 
 17. "Te choroby degradują całe rodziny. W takich momentach pojawia się ostrożnie podejmowany u nas temat eutanazji. Ja bym się nie bał rozpocząć dyskusji na ten temat"
 18. a b Owsiak: WOŚP to walka. Nie zrozumieliście słów o eutanazji, Dziennikzachodni.pl, 2013-01-11
 19. Jurek Owsiak za eutanazją. To czyni go złym człowiekiem? (wywiad), NaTemat.pl
 20. TVP: cofnięcie akredytacji dziennikarskich na finał WOŚP to nieporozumienie.
 21. Dziennikarze oburzeni wyrzuceniem TV Republiki z konferencji WOŚP. „Złamanie prawa, standardy z Mińska”. wirtualnemedia.pl, 2015-01-09. [dostęp 2016-01-28].
 22. a b Helsińska Fundacja Praw Człowieka "zaniepokojona wyrzuceniem dziennikarza TV Republika z konferencji WOŚP".
 23. Oświadczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
 24. M.P. z 1999 r. Nr 22, poz. 319 – pkt 3.
 25. Prezydent odznaczył działaczy organizacji pozarządowych, oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 26. M.P. z 2011 r. Nr 78, poz. 778 – pkt 6.
 27. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na stronie GOPR [dostęp 13 lutego 2010].
 28. Order ECCE HOMO – nadania 2003, www.ecce-homo.pl
 29. Wręczenie nagród Europejczyk Roku 2006, www.wosp.org.pl [martwy link]
 30. Uchwała nr XLVI/347/2006; Wykaz Osób, Instytucji i Organizacji, którym przyznano "Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego". lubuskie.pl. [dostęp 24 lipca 2012]. – poz. 33.
 31. Komunikat RPO – ogłoszenie pierwszych nadań odznaki honorowej. www.rpo.gov.pl, 10 grudnia 2009.
 32. Komunikat w związku z przyznaniem przez Rzecznika Praw Obywatelskich odznaki honorowej "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka". rpo.gov.pl. [dostęp 6 stycznia 2010].
 33. Dzień Praw Człowieka. blog.brpo.salon24.pl, 11 grudnia 2009.
 34. Laureaci z poprzednich edycji  : Polish Market, www.polishmarket.com.pl [dostęp 2015-12-04].
 35. Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Dnia Służby Zagranicznej. www.msz.gov.pl, 17 listopada 2010. [dostęp 17 listopada 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-05)].
 36. Buzdygany rozdane. wp.mil.pl, 25 lutego 2012. [dostęp 27 lutego 2012].
 37. Bohaterowie czasu pokoju. www.polska-zbrojna.pl, 25 lutego 2012. [dostęp 27 lutego 2012].
 38. Policyjny medal dla Jurka Owsiaka. zyjbezpiecznie.policja.pl, 27 listopada 2012. [dostęp 8 grudnia 2013].
 39. Owsiak zasłużony dla policji. www.dziennik.com, 27 listopada 2012. [dostęp 8 grudnia 2013].
 40. Doktorzy honoris causa. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. [dostęp 17 stycznia 2013].
 41. Doktor Siema! Owsiak doktorem h.c. Uniwersytetu Pedagogicznego. krakow.gazeta.pl, 17 stycznia 2013. [dostęp 17 stycznia 2013].
 42. Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla dla Owsiaka. wiadomosci.onet.pl. [dostęp 21 października 2013].
 43. Jerzy Owsiak z nagrodą Niptel. tvpolsat.info. [dostęp 5 kwietnia 2014].
 44. Jerzy Owsiak dostanie Nagrodę Jerzmanowskich 2014. To polska "nagroda Nobla" warta 100 tys. zł. dziennikzachodni.pl, 1 maja 2014. [dostęp 25 maja 2014].
 45. Lewiatan nagrodził Jurka Owsiaka
 46. Jurek i Lidia Owsiak laureatami nagrody Zwierciadła
 47. Owsiak i Małysz wśród laureatów plebiscytu Ludzie Wolności
 48. Uchwała nr LXXXIII/2105/2014 z 05-06-2014. W: 2014-06-05 [on-line]. um.warszawa.pl. [dostęp 2014-06-17].
 49. Jurek Owsiak najlepszym promotorem koncertowym!. wosp.org.pl, 29 kwietnia 2015. [dostęp 8 maja 2015].
 50. Drogi (2012) (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2012-07-04].
 51. "Drogi" Indios Bravos – zobacz film (pol.). www.rmfon.pl. [dostęp 2012-07-04].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

 • Jurek Owsiak: Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni – 20 lat grania. Paulina Martela (redaktor prowadzący), Elżbieta Szelest (redakcja), Jacek Stachera (koordynacja produkcji ze strony WOŚP). Warszawa: Świat Książki – Grupa Wydawnicza Weltbild. ISBN 978-83-7799-506-8.