Pustelnia św. Tichona w Kałudze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pustelnia św. Tichona
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Obwód

 kałuski

Miejscowość

Kaługa

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Rodzaj klasztoru

męski

Eparchia

kałuska i borowska

Obiekty sakralne
Cerkiew

Zaśnięcia Matki Bożej

Cerkiew

św. Mikołaja

Założyciel klasztoru

św. Tichon z Kaługi

Styl

bizantyjsko-rosyjski

Data budowy

1880–1894 (całkowita przebudowa)

Data zamknięcia

1920

Data reaktywacji

1992

Położenie na mapie Kaługi
Mapa konturowa Kaługi, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pustelnia św. Tichona”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pustelnia św. Tichona”
Położenie na mapie obwodu kałuskiego
Mapa konturowa obwodu kałuskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Pustelnia św. Tichona”
54,604810°N 36,037630°E/54,604810 36,037630

Pustelnia św. Tichona w Kałudze – męski klasztor prawosławny w Kałudze.

Monaster został założony w połowie XV wieku przez późniejszego świętego mnicha Tichona z Kaługi (zm. w 1492, kanonizacja 1551)[1]. W XVI stuleciu zyskał opiekę kilku rodów bojarskich (Romanowowie, Łopuchinowie, Borotynscy i Bariatinscy), stał się również znanym ośrodkiem pielgrzymkowym[1].

Złożony wyłącznie z drewnianych obiektów monaster całkowicie spłonął w okresie wielkiej smuty. Jego odbudowa miała miejsce w 1630. Ponownie kompleks obiektów monasterskich był w całości wzniesiony z drewna; oprócz zabudowań mieszkalnych i gospodarczych w jego skład wszedł sobór Zaśnięcia Matki Bożej, cerkiew Trzech Świętych Hierarchów oraz cerkiew-refektarz św. Mikołaja[1]. Monaster nie odzyskał jednak dawnej świetności i od 1684 do 1764 działał jako filia Monasteru Dońskiego[1]. W latach 1677–1686 dokonano zasadniczej przebudowy kompleksu obiektów klasztornych. Cerkwie Trzech Świętych Hierarchów i Zaśnięcia Matki Bożej zostały rozebrane i zastąpione murowanym soborem Przemienienia Pańskiego. Całość otoczono murem z cerkwią nadbramną[1].

Na przełomie XVIII i XIX wieku ponownie wzrosło znaczenie pustelni św. Tichona jako ośrodka duchowego, co przełożyło się również na stan materialny klasztoru, należącego w połowie XIX wieku do najbogatszych monasterów guberni kałuskiej. W ostatnich 20 latach dziewiętnastego stulecia ponownie doszło do całkowitej przebudowy monasteru: w 1888 poświęcono nowy sobór Przemienienia Pańskiego, wzniesiony na miejscu poprzedniego, z dwoma ołtarzami bocznymi Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej i Narodzenia św. Jana Chrzciciela. W soborze znajdowała się raka z relikwiami św. Tichona z Kaługi. Zbudowano również nowe budynki mieszkalne, szpital z cerkwią Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” oraz cerkiew-refektarz św. Mikołaja. W latach 1892–1894 w sąsiedztwie głównego soboru wzniesiono pięciokondygnacyjną dzwonnicę o wysokości 70 m[2]. W ostatniej kolejności dokonano przebudowy cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej, która zyskała wysoką na 40 metrów kopułę ponad nawą główną. Dzwonnica monasterska była widoczna z odległości ok. 20 kilometrów[3].

Na terenie klasztoru znajdowała się kaplica, w której przechowywano resztki dębu, w którym według tradycji żył pustelnik Tichon z Kaługi. Mnisi opiekowali się również uważanym za święte źródłem położonym w odległości trzech wiorst od klasztoru, nad którym znajdowała się cerkiew Ikony Matki Bożej „Życiodajne Źródło”[3].

Monaster został zamknięty decyzją władz bolszewickich w 1920 i zaadaptowany na technikum z internatem. Zabudowania klasztorne silnie ucierpiały w czasie II wojny światowej; wojsko ZSRR podjęło również próbę wysadzenia dzwonnicy, będącej punktem orientacyjnym dla niemieckiej artylerii. Gmach nie uległ jednak zniszczeniu po detonacji ładunków wybuchowych[4]. Już po wojnie władze radzieckie nakazały rozbiórkę głównego soboru Przemienienia Pańskiego. Rosyjski Kościół Prawosławny odzyskał monaster dopiero w 1992[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e A. Nizowskij, Samyje znamienityje..., s.226
  2. A. Nizowskij, Samyje znamienityje..., ss.226–227
  3. a b A. Nizowskij, Samyje znamienityje..., s.227
  4. A. Nizowskij, Samyje znamienityje..., ss.227–228
  5. A. Nizowskij, Samyje znamienityje..., s.228

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A. Nizowskij, Samyje znamienityje monastyri i chramy Rossii, Wecze, Moskwa 2000, ISBN 5-7838-0578-5