Qfant

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
QFANT
Częstotliwość dwumiesięcznik
Państwo Polska
Rodzaj czasopisma fantastyczno-kryminalne
Pierwszy numer 2009
Redaktor naczelny Łukasz Kuc
Średni nakład Darmowy PDF egz.
Format A4
Liczba stron 100-200
ISSN 2080-2633
Strona internetowa

Qfant – pismo fantastyczno-kryminalne ukazujące się w formie e-zinu od 11 marca 2009 roku, które powstało we wrześniu 2008 roku (redakcja przyjmuje dokładną datę 29 września 2008 roku) z inicjatywy Piotra Michalika, Jacka Skowrońskiego i Marka Bartniczaka. Pismo dostępne jest również na płytach DVD dołączanych do pisma CD-Action. Obejmuje profilem szeroko rozumianą literaturę fantastyczną, włączając gatunki grozy i motywy detektywistyczne. Tematyka prezentowana jest nie tylko na płaszczyźnie prozatorskiej, twórcy dużą wagę przywiązują także do sztuk wizualnych.

Równolegle z pismem działa portal, gdzie można znaleźć zapowiedzi nowości na rynku wydawniczym, artykuły popularnonaukowe i informacje o bieżących konkursach literackich. Teksty w portalu ukazują się w czterech stałych rubrykach: Zapowiedzi, Nowości, Recenzje, Wydarzenia. Qfant patronuje licznym premierom pozycji zarówno zagranicznych, jak i polskich autorów.

Na łamach Qfantu publikowali m.in. Andrzej Ziemiański, Stefan Darda, Jacek Skowroński, Adam Cebula czy Tomasz Orlicz.

Głównym celem pisma jest poszukiwanie nieznanych twórców, by dać im możliwość kształtowania talentu i dotarcia do szerszej grupy odbiorców.

Dotychczasowi redaktorzy naczelni:

  • Piotr Michalik (2008-2010)
  • Piotr Dresler (2010-2012)
  • Jarosław Makowiecki (2012-2013)
  • Łukasz Kuc (obecny)

"Horyzonty wyobraźni"[edytuj | edytuj kod]

Qfant jest współorganizatorem oraz sponsorem konkursu literackiego "Horyzonty wyobraźni", odbywającego się raz w roku od 2009 roku. W zawodach startować może każdy, niezależnie od swojego dorobku twórczego, kraju zamieszkania i przynależności do związków lub stowarzyszeń. Dopuszcza się prace z gatunku fantastyki (horroru, fantasy, fantastyki naukowej) oraz literaturę kryminalną.

W dwóch pierwszych edycjach konkursu udział wzięło ponad tysiąc pisarzy, na czele składu sędziowskiego stał Andrzej Pilipiuk.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]