Rachid Taha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rachid Taha
Ilustracja
Rachid Taha w 2010 roku
Data i miejsce urodzenia 18 września 1958
Sik
Gatunki raï
techno
rock and roll
punk
Aktywność 1983
Zespoły
Carte de Séjour
Strona internetowa

Rachid Taha (urodzony 18 września 1958 w Sik, niedaleko Oranu) – francusko-algierski muzyk mieszkający we Francji. Jego muzyka czerpie inspiracje z wielu źródeł, między innymi raï, chaâbi, techno, rock and roll i punk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Kabyla z Sidi Aich; jego matka pochodzi z plemienia Rouargha (Mascara)[1]. W 1968 roku wraz z rodziną przybył do Alzacji. Następnie przez pewien czas mieszkał w Lépanges-sur-Vologne, a następnie w Lyonie, gdzie w 1981 roku zawarł znajomość z gitarzystą Mohammedem Amini i basistą Moktarem Amini. W 1983 roku utworzyli oni grupę Carte de séjour[a] opowiadającą się za integracją i tolerancją wobec imigrantów. W 1984 wydali pierwszy album zatytułowany Rhoromanie.

W 1986 roku Taha ściągnął na siebie uwagę mediów swoją ironiczną interpretacją sentymentalnej piosenki Charlesa Trenet Douce France (Słodka Francjo, kraju mojego dzieciństwa...). Została ona rozdana deputowanym Zgromadzenia Narodowego, zwracając w ten sposób uwagę na fakt, że Francja jest ojczyzną licznej populacji dzieci imigrantów.

W 1998 roku wydał album Dîwan. Składają się na niego utwory chaâbi takich wykonawców jak Dahmanr El Harrachi, Hadj El Anka, Farid El Atrache i Nass El Ghiwane.

W 2004 wydał swój najpełniejszy i najbardziej kreatywny album Tékitoi (A ty, kto jesteś?), który otrzymał dobre recenzje krytyki w Stanach Zjednoczonych[2].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

  1. "Carte de Séjour" oznacza po francusku "karta pobytowa". Zezwala ona cudzoziemcom na okresowy pobyt we Francji. Cudzoziemcy nie posiadający tego dokumentu, przebywający we Francji nielegalnie, to "sans papiers", co w dosłownym tłumaczeniu znaczy "bez papierów"

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • 2008 Rock el Casbah

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]