Rachid Taha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rachid Taha
Ilustracja
Rachid Taha w 2010 roku
Data i miejsce urodzenia 18 września 1958
Sik
Gatunki raï
techno
rock and roll
punk
Aktywność 1983
Zespoły
Carte de Séjour
Strona internetowa

Rachid Taha (urodzony 18 września 1958 w Sik, niedaleko Oranu) – francusko-algierski muzyk mieszkający we Francji. Jego muzyka czerpie inspiracje z wielu źródeł, między innymi raï, chaâbi, techno, rock and roll i punk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Kabyla z Sidi Aich; jego matka pochodzi z plemienia Rouargha (Mascara)[1]. W 1968 roku wraz z rodziną przybył do Alzacji. Następnie przez pewien czas mieszkał w Lépanges-sur-Vologne, a następnie w Lyonie, gdzie w 1981 roku zawarł znajomość z gitarzystą Mohammedem Amini i basistą Moktarem Amini. W 1983 roku utworzyli oni grupę Carte de séjour[a] opowiadającą się za integracją i tolerancją wobec imigrantów. W 1984 wydali pierwszy album zatytułowany Rhoromanie.

W 1986 roku Taha ściągnął na siebie uwagę mediów swoją ironiczną interpretacją sentymentalnej piosenki Charlesa Trenet Douce France (Słodka Francjo, kraju mojego dzieciństwa...). Została ona rozdana deputowanym Zgromadzenia Narodowego, zwracając w ten sposób uwagę na fakt, że Francja jest ojczyzną licznej populacji dzieci imigrantów.

W 1998 roku wydał album Dîwan. Składają się na niego utwory chaâbi takich wykonawców jak Dahmanr El Harrachi, Hadj El Anka, Farid El Atrache i Nass El Ghiwane.

W 2004 wydał swój najpełniejszy i najbardziej kreatywny album Tékitoi (A ty, kto jesteś?), który otrzymał dobre recenzje krytyki w Stanach Zjednoczonych[2].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. "Carte de Séjour" oznacza po francusku "karta pobytowa". Zezwala ona cudzoziemcom na okresowy pobyt we Francji. Cudzoziemcy nie posiadający tego dokumentu, przebywający we Francji nielegalnie, to "sans papiers", co w dosłownym tłumaczeniu znaczy "bez papierów"

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • 2008 Rock el Casbah

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]