Raffaele Baldassarre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Raffaele Baldassarre
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 września 1956
Lecce
Zawód polityk
Partia Forza Italia

Raffaele Baldassarre (ur. 23 września 1956 w Lecce) – włoski polityk, samorządowiec, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Katolickim w Mediolanie. Pracował przez ponad dziesięć lat jako doradca prawny w centrali związków zawodowych CISL.

Od początku lat 80. zaangażowany w działalność polityczną w ramach włoskiej Chrześcijańskiej Demokracji. Kierował działem młodzieżówki chadeckiej w gminie Cavallino, od 1988 do 1991 zasiadał w radzie tej gminy. Po rozwiązaniu DC należał do Partii Ludowej i Zjednoczeonych Chrześcijańskich Demokratów. W 1999 razem z Raffaele Fitto zakładał ruch Chrześcijańscy Demokraci na rzecz Wolności, z którym przystąpił do Forza Italia. W 2001 i 2005 uzyskiwał mandat radnego regionu Apulia. W 2007 został przewodniczącym regionalnym chrześcijańskiego związku zawodowego Movimento Cristiano Lavoratori.

W wyborach w 2009 uzyskał z listy powstałego m.in. na bazie FI Ludu Wolności mandat posła do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Został członkiem grupy Europejskiej Partii Ludowej oraz Komisji Rozwoju Regionalnego. Po faktycznym rozwiązaniu PdL przystąpił do reaktywowanej w 2013 partii Forza Italia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]