Raffaele Fitto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Raffaele Fitto
Raffaele Fitto daticamera.jpg
Data i miejsce urodzenia 28 sierpnia 1969
Maglie
Minister ds. regionalnych Włoch
Okres od 8 maja 2008
do 16 listopada 2011
Przynależność polityczna Lud Wolności
Poprzednik Linda Lanzillotta
Następca Piero Gnudi

Raffaele Fitto (ur. 28 sierpnia 1969 w Maglie) – włoski polityk, prawnik, minister, parlamentarzysta krajowy i europejski.

Życiorys[edytuj]

Jest synem Salvatora Fitta, chadeckiego polityka i prezydenta Apulii od 1985 do swojej śmierci w 1988.

Raffaele Fitto ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. Alda Moro w Bari. Podobnie jak ojciec zaangażował się w działalność Chrześcijańskiej Demokracji. Od 1990 zasiadał w radzie regionu Apulia. Po rozwiązaniu na skutek afer korupcyjnych partii chadeckiej, przystąpił do centroprawicowego Forza Italia.

W 1995 powołano go na stanowisko wiceprezydenta regionu. Cztery lata później został wybrany do Parlamentu Europejskiego. Z mandatu europosła zrezygnował już po roku, kiedy to wygrał wybory na urząd prezydenta Apulii. W okresie pełnienia tej funkcji doszło m.in. do znaczącego zmniejszenia obciążeń podatkowych, a także rozwoju ekonomicznego regionu. W 2005 Raffaele Fitto, wsparty przez ugrupowania rządzącego Domu Wolności ubiegał się o reelekcję, jednak przegrał z komunistą, Nichim Vendolą, wystawionym przez centrolewicową opozycję.

W tym samym roku objął stanowisko regionalnego koordynatora Forza Italia. W 2006 z listy FI oraz w 2008 i w 2013 z listy Ludu Wolności uzyskiwał mandat posła do Izby Deputowanych XV, XVI i XVII kadencji. 8 maja 2008 Silvio Berlusconi powierzył mu tekę ministra do spraw regionalnych w swoim czwartym rządzie. Funkcję tę pełnił do 16 listopada 2011. W 2014 z ramienia reaktywowanej Forza Italia ponownie wybrany do Europarlamentu.

Bibliografia[edytuj]