Apulia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Apulia
region
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Włochy
Siedziba Bari
Powierzchnia 19 362 km²
Populacja 
• liczba ludności

4 068 167
• gęstość 210 os./km²
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba prowincji 6
Liczba gmin 258
Położenie na mapie Włoch
Położenie na mapie

Apulia (wł. Puglia) – region administracyjny w południowych Włoszech, o powierzchni 19348 km², 4 miliony mieszkańców i stolicą w Bari (362,5 tys. mieszkańców). Gęstość zaludnienia 208 osób na km². Graniczy z Molise, Kampanią i Basilicatą.

Linia brzegowa liczy 784 km, jest najdłuższa spośród regionów administracyjnych Włoch[1].

W skład regionu wchodzi 6 prowincji: prowincja Bari (zlikwidowana w kwietniu 2014), prowincja Tarent, prowincja Brindisi, prowincja Foggia, prowincja Barletta-Andria-Trani i prowincja Lecce.

Apulia to także kraina historyczna w starożytnej Italii, leżąca w południowo-wschodniej części Półwyspu Apenińskiego, wzdłuż wybrzeży Adriatyku. Głównym miastem regionu był dorycki Tarent.

Wybrzeża były w starożytności skolonizowane przez Greków, wraz z Bruttium, Kalabrią i Lukanią stanowiła w antyku część tzw. Wielkiej Grecji - aż do końca średniowiecza wpływy kultury greckiej były tam silne (zob. Italogrecy).

W apulijskim mieście Wenuzji (obecnie Venosa w regionie Basilicata) urodził się rzymski poeta Horacy. W Apulii znajdowało się miasto Kanny, gdzie doszło do klęski Rzymian w II wojnie punickiej.

Od połowy IX w. do połowy XI w. wraz z Kalabrią i Basilicatą należała do katepanatu Italii. Później podbita przez Normanów.

Prezydentem regionu jest Michele Emiliano[2].

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

W regionie Apulia znajdują się dwa parki narodowe: Park Narodowy Alta Murgia oraz Park Narodowy Gargano. Prócz tego utworzono 17 rezerwatów przyrody, dwa największe to Rezerwat przyrody Saline di Margherita di Savoia oraz Rezerwat przyrody Stornara (pozostałe 15 nie przekracza 930 ha). Jezioro Salso zostało objęte patronatem WWF[3]. Do gatunków endemicznych regionu należą m.in. skorupiak Spelaeomysis bottazzii[4]. Z roślin endemicznych wymienić można Arum apulum, Crocus thomasii oraz Iris bicapitata[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Apulia. Pacific Bulb Society. [dostęp 28 stycznia 2014].
  2. Presidente - Regione Puglia. [dostęp 2018-07-31].
  3. Parks, Reserves and other Protected Areas in Apulia (wł.). Parks.it. [dostęp 28 stycznia 2014].
  4. Spelaeomysis bottazzii, Bridge Puglia-USA [dostęp 2014-01-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]