Rajamandri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rajamandri
Ilustracja
Państwo  Indie
Stan Andhra Pradesh
Wysokość 14 m n.p.m.
Populacja (2009)
• liczba ludności

968 341
Nr kierunkowy +91 883 [1]
Kod pocztowy 53310x [2]
Tablice rejestracyjne AP-5
Położenie na mapie Andhra Pradeshu
Mapa lokalizacyjna Andhra Pradeshu
Rajamandri
Rajamandri
Położenie na mapie Indii
Mapa lokalizacyjna Indii
Rajamandri
Rajamandri
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Rajamandri
Rajamandri
Ziemia 16°58′N 81°46′E/16,966667 81,766667
Strona internetowa

Rajamandri – (hindi Radźmandri (trb.), Rājmaṁdrī (trl.); ang. Rajamandri; hist.: Rajahmundry)[1] znaczące miasto dystryktu Eastern Godawari leżącego w stanie Andhra Pradesh we wschodnich Indiach.

Geografia i klimat[edytuj]

Miasto położone jest na lewym brzegu rzeki Godavari, tuż przed rozlewiskami jej delty; mającym typowy klimat tropikalny ze średnią temperaturą 36 °C. Najgorętszy okres przypada na miesiące od kwietnia do czerwca z temperaturą pomiędzy 34 °C a 48 °C. Najchłodniejszymi miesiącami są grudzień i styczeń z temperaturą wahającą się od 27 °C do 30 °C. Najwyższą temperaturę zanotowano w tym regionie w maju 1998 i wyniosła ona 50 °C.[2],

Historia i kultura[edytuj]

W pierwotnym brzmieniu miejscowość nazywała się Raja Mahendri lub Raja Mahendravaram i uważana była za stolicę Królestwa Telugu. Pierwszym zapisanym w annałach historii władcą był Vengi Chalukyan który miał władać miastem do roku 1022. Długie panowanie jego następcy Rajaraja Narendry, który miał się tytułować "Rajamahendra" (1022 – 1061 AD) uważane jest jako okres świetności miasta. Po dziś dzień zachowały się obrysy XI wiecznych murów pałacowych i fortyfikacyjnych. W wiekach średnich posługiwano się nazwą Raja Mahendra Varam, która dalej przekształcała się w Rajahmahendravaram, Rajahmahendramu, Rajamandramu, Rajahmundhri, a ostatnio – pod brytyjskim panowaniem – w Rajahmundry. Tradycyjnie, miejsce to uważa się za kolebkę języka telugu[3]. Radźmandri w XIX stuleciu stało się kolebką zmian kulturowych Indii. Na wzmiankę zasługuje Kandukuri Veeresalingam Pantulu, który nazwany został “Ojcem reform” stanu Andhra Pradesh. Wydawał miesięcznik "Vivekavardhini", i w roku 1874 założył w Dowlaiswaram szkołę dla dziwcząt. Pokłosiem tej działalności było pierwsze małżeństwo wdowy, które miało miejsce 11 grudnia 1881 roku.

Atrakcje[edytuj]

Miasto obfituje w liczne atrakcje. Liczne świątynie są celami pielgrzymek wyznawców hinduizmu i chętnie są odwiedzane przez turystów.

Przypisy

  1. NAZEWNICTWO GEOGRAFICZNE ŚWIATA Zeszyt 4 Azja Południowa. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) przy Głównym Geodecie Kraju, GŁÓWNY URZĄD GEODEZJI I KARTOGRAFII, ISBN 83-239-9018-2, Warszawa 2005 str. 49 04.pdf wersja online
  2. Rajahmundry.net-Climate
  3. Rajahmundry.net-History