Ram Baran Yadav

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ram Baran Yadav
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

4 lutego 1948
Sapahi

1. Prezydent Nepalu
Okres

od 23 lipca 2008
do 29 października 2015

Przynależność polityczna

Kongres Nepalski

Wiceprezydent

Parmanand Jha

Poprzednik

urząd utworzony

Następca

Bidhya Devi Bhandari

Ram Baran Jadaw (nep. रामवरण यादव, ur. 4 lutego 1948 w Sapahi) – nepalski lekarz i polityk, pierwszy prezydent Nepalu od 23 lipca 2008 do 29 października 2015.

Edukacja i kariera medyczna[edytuj | edytuj kod]

Ram Baran Jada urodził się w wiosce Sapahi w dystrykcie Dhanusa na południu Nepalu (Teraj), w prostej rodzinie farmerów. Swoją podstawową edukację zakończył w dystrykcie Dhanusa i wyjechał na studia. Studiował medycynę w Calcutta Medical College w Kalkucie w Indiach. Następnie odbył studia podyplomowe w Post Graduate Institute of Medical Education and Research w Czandigarh.

Przez ponad dwie dekady pracował jako lekarz w szpitalach na południu Nepalu. W latach 80. XX w. leczył m.in. premiera Bishweshwara Prasad Koiralę w ostatnich latach jego życia.

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

Ram Baran Yadav zaangażował się w działalność polityczną na początku lat 60. XX w., kiedy król Mahendra zakazał działalności partiom politycznym i rozpoczął rządy autorytarne. Yadav związał się z działalnością podziemnych ruchów opozycyjnych, których celem była restauracja demokracji w kraju.

Na początku lat 90. XX w. związał się z Kongresem Nepalskim. W pierwszych wolnych wyborach w 1991 został wybrany z listy Kongresu Nepalskiego w skład parlamentu z okręgu Dhanusa. Objął wówczas stanowisko ministra zdrowia w rządzie premiera Giriji Prasad Koirali (1991–1994). W wyborach w 1999 ponownie uzyskał elekcję do parlamentu. W 1999 po raz drugi objął stanowisko ministra zdrowia.

W wyborach parlamentarnych 10 kwietnia 2008 Yadav wziął ponownie udział jako członek Kongresu Nepalskiego. W swoim okręgu Dhanusa-5 odniósł zwycięstwo, zdobywając 10,4 tysiąca głosów.

Prezydent Nepalu[edytuj | edytuj kod]

17 lipca 2008 Ram Baran Yadav został wybrany kandydatem Kongresu Nepalskiego do stanowiska pierwszego prezydenta Nepalu. W pierwszej rundzie wyborów 19 lipca 2008 uzyskał 283 głosy członków Zgromadzenia Konstytucyjnego[1]. Poparli go członkowie Kongresu Nepalskiego, Komunistyczna Partia Nepalu (Zjednoczenie Marksistowsko-Leninowskie) oraz partia Madhesi Janadhikar Forum.

W drugiej rundzie głosowania 21 lipca 2008 został wybrany prezydentem kraju. Zdobył 308 głosów (wymagana większość wynosiła 298 głosy). Wygrał z kandydatem maoistów Ram Rają Prasad Singhem, który zdobył 282 głosy poparcia. Na stanowisku szefa państwa został zaprzysiężony 23 lipca 2008[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]