Ras Budżdur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ras Budżdur albo Ras Abu Dżudur (arab. رأس بوجدور; fr. Cap Boujdour; hiszp., port. Cabo Bojador) – przylądek na terytorium Sahary Zachodniej, na zachodnim brzegu Afryki (współrzędne geograficzne 26°07'35"N 14°30'02"W), w pobliżu miasta Budżdur.

Okolice przylądka Budżdur oraz pobliskich Wysp Kanaryjskich penetrowane były już w XV wieku przez żeglarzy portugalskich, ale żadnemu z nich nie udało się dopłynąć do tego przylądka[a] aż do roku 1434, kiedy Gil Eanes – po nieudanych kilkunastu wyprawach innych żeglarzy oraz jednej własnej (z której zawrócił rok wcześniej, dopłynąwszy wprawdzie do Madery i Gran Canarii, ale nie osiągając zamierzonego celu na kontynencie afrykańskim) – minął przylądek i dotarł około 50 mil na południe, skąd – nie stwierdziwszy żadnych śladów ludzkiego zamieszkania – zawrócił; legenda mówi, że jako pamiątkę przywiózł do Portugalii roślinę zwaną różą św. Marii[b].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W rejonie tym występują bardzo silne prądy morskie, a woda przybiera barwę czerwoną na skutek nawiewanego wiatrami pyłu z Sahary, co u zabobonnych żeglarzy wywoływało w tamtych czasach trudny do opanowania strach
  2. Prawdopodobnie była to spotykana na obszarach pustynnych gipsowa formacja naturalna – róża pustyni