Przejdź do zawartości

Rasputica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksiej Sawrasow, Roztopy (1894)

Rasputica (z ros. распу́тица, ukr. бездоріжжя ’bezdroża’) – okres w roku, podczas którego drogi gruntowe w Rosji, na Białorusi i na Ukrainie stają się nieprzejezdne lub bardzo trudno przejezdne.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Rasputica jest spowodowana intensywnymi opadami deszczu lub wiosennymi roztopami. Wyróżnia się jej dwa rodzaje: jesienną i wiosenną. Rasputica jesienna spowodowana jest intensywnymi opadami deszczu i kończy się z pierwszymi mrozami, kiedy wilgotna ziemia zamarza do głębokości jednego metra. Podczas roztopów następuje rasputica wiosenna, groźniejsza z powodu wody uwięzionej w glebie w postaci lodu[1]. Jesienią rozpoczyna się ona zazwyczaj w połowie października i trwa do końca pierwszej połowy listopada[2].

W historii wojskowości[edytuj | edytuj kod]

Rasputica od wieków ma znaczenie w wojskowości, gdyż znacząco wpływa na szybkość poruszania się oddziałów wojskowych[3]. Odegrała ona kluczową rolę w wyprawie na Moskwę cesarza Francuzów Napoleona – szczególnie jesienna, która w znacznym stopniu spowolniła odwrót Wielkiej Armii oraz na froncie wschodnim podczas II wojny światowej – spowalniając postępy Wehrmachtu i skutecznie blokując niemieckie szlaki logistyczne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pogoda: Wiadomości pogodowe [online], www.mojapogoda.com [dostęp 2018-03-14] (ang.).
  2. Lewis H. Siegelbaum, Cars for Comrades: The Life of the Soviet Automobile, Cornell University Press, 25 lutego 2008, ISBN 0-8014-6148-0 [dostęp 2018-03-14] (ang.).
  3. Edward Tufte: New ET Writings, Artworks & News [online], www.edwardtufte.com [dostęp 2018-03-14].