Rasputica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niemiecka ciężarówka zakopany w błotach Rasputicy, Listopad 1941.
Niemiecki Opel Blitz zakopany w błotach rasputicy w czasie wielkiej wojny ojczyźnianej, listopad 1941

Rasputica (ros. распу́тица) – okres w roku, podczas którego w Rosji, Białorusi i Ukrainie drogi gruntowe stają się nieprzejezdne lub bardzo trudno przejezdne. Rasputica jest spowodowana intensywnymi opadami deszczu lub wiosennymi roztopami. Wyróżnia się jej dwa rodzaje: jesienną i wiosenną. „Rasputica jesienna spowodowana jest intensywnymi opadami deszczu i kończy się z pierwszymi mrozami, kiedy wilgotna ziemia zamarza do głębokości jednego metra. Podczas roztopów następuje rasputica wiosenna, groźniejsza z powodu wody uwięzionej w glebie w postaci lodu”[1]. Jesienią rozpoczyna się ona zazwyczaj w połowie października i trwa do końca pierwszej połowy listopada[2].

W historii wojskowości[edytuj | edytuj kod]

Rasputica od wieków ma znaczenie w wojskowości, gdyż znacząco wpływa na szybkość poruszania się oddziałów wojskowych[3]. Odegrała ona kluczowe role w wyprawie na Moskwę Napoleona Bonaparte – szczególnie jesienna, która w znacznym stopniu spowolniła odwrót Wielkiej Armii oraz podczas wielkiej wojny ojczyźnianej – spowalniając postępy Wehrmachtu oraz skutecznie blokując niemieckie szlaki logistyczne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pogoda: Wiadomości pogodowe, www.mojapogoda.com [dostęp 2018-03-14] (ang.).
  2. Lewis H. Siegelbaum, Cars for Comrades: The Life of the Soviet Automobile, Cornell University Press, 25 lutego 2008, ISBN 0-8014-6148-0 [dostęp 2018-03-14] (ang.).
  3. Edward Tufte: New ET Writings, Artworks & News, www.edwardtufte.com [dostęp 2018-03-14].