Raymond d'Aguilers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Raymond d'Aguilers, także Raimundus de Aguilers lub de Agiles był kronikarzem I wyprawy krzyżowej (1096-1099).

Życiorys[edytuj]

W drodze do Jerozolimy towarzyszył oddziałowi krzyżowców z Prowansji, dowodzonemu przez hrabiego Tuluzy Rajmunda de Saint-Gilles i był jego kapelanem.

Wiadomo tylko, że był zakonnikiem z klasztoru w Vézelay. Po zdobyciu Jerozolimy ginie po nim wszelki ślad. Jako naoczny świadek wydarzeń, jest jednym z najważniejszych kronikarzy I krucjaty. Jednakże, ze względu na to, że opisuje widzenia niektórych krzyżowców i cuda – jak na przykład odnalezienie Świętej Włóczni przez Pierre'a Barthélemy'ego – część dzisiejszych historyków nie traktuje jego pracy zbyt poważnie. Z drugiej strony, jego opis obrony Antiochii (1097-1098) wydaje się być jedynym autentycznym zapisem wydarzeń.

Jego praca nosi tytuł Historia Francorum qui ceperunt Iherusalem i została przetłumaczona z łaciny na współczesną francuszczyznę w roku 1824 przez François Guizota w jego dziele "Memoires sur l'histoire de France". Tekst łaciński pojawił się drukiem znacznie wcześniej, wydany przez Jacques'a Bongarsa w roku 1611 (Gesta Dei per Francos) w Hanowerze.

Bibliografia[edytuj]

  • Raymond d'Aguilers: Historia Francorum qui ceperunt Iherusalem, tłum. ang. John Hugh Hill, Laurita L. Hill, American Philosophical Society, Filadelfia 1968

Linki zewnętrzne[edytuj]