Rebelia Heiji (1160)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rebelia Heiji
Konflikty okresu Heian
Heiji no ran.jpg
Atak na pałac Sanjō
Czas 1160
Miejsce Kioto
Terytorium Japonia
Wynik Zwycięstwo Tairy
Strony konfliktu
Ageha-cho.svg Ród Taira Sasa Rindo.svg Ród Minamoto
Dowódcy
Kiyomori Taira
Taira no Shigemori
Fujiwara no Nobuyori†
Minamoto no Yoshitomo†
Yoshitomo no Yoshihira†
Minamoto no Yoritomo
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane

Rebelia Heiji miała miejsce w roku 1160 w Japonii i była kontynuacją rebelii Hōgen z roku 1156. Powodem konfliktu był spór o władzę pomiędzy rywalizującymi ze sobą klanami Minamoto i Taira.

W wyniku Rebelii Hōgen najpotężniejsze rody w Japonii: Minamoto oraz Taira zwiększyły znacznie swoje wpływy na dworze cesarskim. Z biegiem czasu stosunki pomiędzy klanami wyraźnie się pogorszyły. W roku 1158 członkowie rodu Taira zawiązali sojusz z byłym cesarzem Go-Shirakawą. W tym czasie Go-Shirakawa pędził żywot mnicha w jednym z klasztorów, powierzając rządy swojemu synowi Nijō.

Na początku 1160 r. stojący na czele rodu Tairów - Taira no Kiyomori opuścił Kioto wybierając się wraz ze swoją rodziną na pielgrzymkę. Wyjazd Tairy umożliwił głównym jego oponentom z rodów Fujiwara oraz Minamoto przygotowania do rebelii. Dnia 19 stycznia 1160 r. rozpoczęło się oblężenie pałacu Sanjō. 5 lutego zwolennicy Fujiwary no Nobuyoriego i Minamoto no Yoshitomo uprowadzili cesarza Go-Shirakawę osadzając go w areszcie domowym. Po tych wydarzeniach Nobuyori ogłosił się kanclerzem. Po zajęciu miasta, Minamoto rozpoczęli przygotowania do odparcia spodziewanego ataku sił powracającego Kiyomori.

Po powrocie w rejon Kioto, Kiyomori wezwał przeciwnika do kapitulacji. W międzyczasie pozyskał sobie przychylność uwięzionego Go-Shirakawy oraz jego syna Nijō. Atak rozpoczął najstarszy syn Kiyomoriego - Taira no Shigemori, który na czele 3000 jazdy podjął szturm na pałac cesarski, gdzie bronili się Yoshitomo i Nobuyori. Widok nadciągajacego przeciwnika wyraźnie przestraszył Noboyuriego, który uciekł z pałacu. Odwagą popisał się za to Yoshitomo no Yoshihira najstarszy syn Yoshitomo, który bronił się dzielnie, wypierając wroga z rejonu pałacu cesarskiego.

Po nieudanym ataku Tairowie wycofali się. Wówczas to Minamoto ufni w swoje siły opuścili pałac ścigając uchodzącego przeciwnika. Był to błąd, gdyż pozbawiony obrony pałac szybko dostał się w ręce kolejnych oddziałów Tairy. W tej sytuacji oddziały Minamoto zostały odcięte od miasta. Nie mogąc wrócić do pałacu wyruszyli w rejon Rokuhary, gdzie zaatakowali bazę Kiyomoriego. W miejscu tym doszło do gwałtownej bitwy, zakończonej odwrotem sił Minamoto. W walkach z Tairami polegli obaj najstarsi synowie Yoshitimo oraz sam Nobuyori. Go-Shirakawa został uwolniony. Yoshitimo udało się zbiec z Kioto. W trakcie ucieczki został on jednak zdradzony przez jednego ze swoich ludzi i zabity.

Pozostały przy życiu syn Yoshimoto Minamoto no Yoritomo został wygnany. Po zwycięstwie Taira no Kiyomori utworzył pierwszy, zdominowany całkowicie przez Samurajów rząd na czele którego stanął osobiście.


Literatura

  • Sansom, George (1958). 'A History of Japan to 1334'. Stanford, California: Stanford University Press.
  • Kitagawa, Hiroshi and Bruce T. Tsuchida. (1975). The Tale of the Heike. Tokyo: University of Tokyo Press. OCLC 262297615
  • Ponsonby-Fane, Richard Arthur Brabazon. (1959). The Imperial House of Japan. Kyoto: Ponsonby Memorial Society. OCLC 194887
  • Titsingh, Isaac. (1834). Nihon Odai Ichiran; ou, Annales des empereurs du Japon. Paris: Royal Asiatic Society, Oriental Translation Fund of Great Britain and Ireland. OCLC 5850691