Region Północny (Kamerun)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Położenie Regionu Północnego na mapie Kamerunu

Region Północny (ang. North Region, fr. Région du Nord) – region Kamerunu. Jego stolica to Garoua. Obszar 65 576 km² zamieszkuje około 832 tys. ludzi (1987).

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Warunki wodne[edytuj | edytuj kod]

Na charakter wszystkich rzek regionu istotny wpływ ma klimat. Intensywne opady w porze deszczowej zwiększają poziom wód i mogą powodować powodzie, na co szczególnie podatne są Benue, Mayo Oulo i Mayo Godi. Z kolei w porze suchej poziom wód obniża się, co uniemożliwia żeglugę śródlądową. Niektóre mniejsze rzeki wysychają zupełnie.

Benue jest głównym szlakiem wodnym północnej części kraju. Najważniejszym portem jest ten w Garoua. Benue wpływa na teren regionu z Wyżyny Adamawa, po czym jest zasilana przez Mayo Rey, Mayo Kebi, Mayo Louti i inne. Rzeka wyrzeźbiła dolinę Benue. Te rzeki leżą w dorzeczu Nigru.

Zalew Lagdo powstały po wzniesieniu zapory zbiera wody Benue. Hydroelektrownia wybudowana przy okazji jest ważnym źródłem energii eletrycznej dla trzech północnych regionów. Okoliczni mieszkańcy pozyskują z akwenu ryby.

Inną ważną rzeką jest Vina, mające swe źródło w regionu Adamawa, a będąca dopływem Logon. Jej dopływem jest Mbéré. Te rzeki leżą w zlewni Jeziora Czad.

Rozmieszczenie poszczególnych grup etnicznych na terenie regionu

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Transport[edytuj | edytuj kod]

Transport w regionie odbywa się po dość dobrze rozbudowanej sieci dróg, z których duża część jest utwardzona.

Po regionie można również podróżować samolotem. W Garoua znajduje się międzynarodowe lotnisko, zaś w Poli, Tcholliré i Guider są lotniska lokalne.

Rzeka Benue jest żeglowna w porze deszczowej od Garoua aż do Port Harcourt w Nigerii.

Administracja i warunki społeczne[edytuj | edytuj kod]

Administracja lokalna[edytuj | edytuj kod]

Departamenty Regionu Północnego

Region jest podzielony na cztery departamenty: Benue ze stolicą w Garoua, Faro ze stolicą w Poli, Mayo-Louti ze stolicą w Guider i Mayo-Rey ze stolicą w Tcholliré. Na czele regionu stoi mianowany przez prezydenta gubernator. Na czele departamentu stoi, także mianowany przez prezydenta, prefekt.