Przejdź do zawartości

Region Przemysłowy Keihin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Region Przemysłowy Keihin (jap. 京浜工業地帯 Keihin Kōgyō Chitai; dosł. Pas Przemysłowy Keihin) – największy i najsilniej zurbanizowany okręg przemysłowy w Japonii.

Rozciąga się w głąb lądu od wybrzeża Zatoki Tokijskiej, obejmując Tokio, Kawasaki i Jokohamę w centrum. W szerokim znaczeniu obejmuje on także strefę przemysłową Keiyō na wschodzie, obszar śródlądowy w zachodniej części prefektury Kanagawa, obszar Musashino oraz obszar przemysłowy w południowej części prefektury Saitama[a][1].

Jest to jeden z najludniejszych regionów metropolitalnych świata (ponad 30 mln ludzi). Wytwarza ok. 30% krajowej produkcji przemysłowej. Znajdują się tam ośrodki przemysłów: maszynowego, samochodowego, stoczniowego, chemicznego i elektronicznego. Region posiada dobrze zorganizowany system komunikacji i transportu[2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

W okresie Edo (1603–1868), liczące ponad milion mieszkańców miasto Edo, produkowało rękodzielnicze dobra konsumpcyjne do codziennego użytku dla tej ogromnej populacji konsumentów. Stało się to podstawą rozwoju nowoczesnego przemysłu w okresie Meiji (1868–1912). W ramach historycznych reform ustrojowych, gospodarczych i społecznych władze tworzyły także nowoczesny przemysł. W 1880 roku przyjęto politykę, zgodnie z którą większość rządowych fabryk sprzedawano sektorowi prywatnemu[3].

Wojny chińsko-japońska i rosyjsko-japońska doprowadziły do dalszego, szybkiego rozwoju gospodarczego i powstania obszarów przemysłowych. Wykorzystano nowe lokalizacje w Tokio oraz rozpoczęto budowę przybrzeżnego obszaru przemysłowego pomiędzy Kawasaki i Jokohamą w pierwszych latach okresu Taishō (1912–1926)[3].

Po II wojnie światowej stolica Tokio rozwinęła się na wielką skalę, tworząc ogromny rynek, ale powodując zanieczyszczenie wód i powietrza spowodowane nadmierną koncentracją przemysłu. Władze podjęły walkę z tym problemem, doprowadzając w następnych latach do poprawy sytuacji[3].

Galeria

[edytuj | edytuj kod]
  1. Skrót Keihin (京浜) został utworzony od miast „Tōkyō-Yokohama”. Jest to drugi znak kanji z Tōkyō (京) i drugi z Yokohama (浜) w czytaniu sinojapońskim on’yomi. Słowo Keihin występuje m.in. w nazwach geograficznych, dróg, linii kolejowych.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. 日本地図. Tokyo: Seibido Shuppan, 2018, s. 166, 167, 168, 169, 170, 171. ISBN 978-4-415-11272-5.
  2. Keihin, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2010-05-18].
  3. a b c 京浜工業地帯. 日本大百科全書(ニッポニカ) DIGITALIO, Inc. [dostęp 2022-07-29]. (jap.).