Przejdź do zawartości

Okręg przemysłowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Okręg przemysłowy – skupisko wielu ośrodków i zakładów przemysłowych na silnie zurbanizowanych terenach. W tych rejonach szczególnie rozwinięty jest przemysł. Główne rodzaje ośrodków przemysłowych to regiony wydobywcze (górnicze), przemysłu high-tech (technopolia), przemysłu różnego rodzaju (np. maszynowego, spożywczego, motoryzacyjny itp.). Wydobywcze okręgi przemysłowe w krajach wysoko rozwiniętych obecnie podupadają lub zmieniają profil na regiony usługowe i nowoczesnych technologii.

Cechy okręgu przemysłowego:

  • składa się z kilku zakładów przemysłowych;
  • posiada znaczny odsetek ludności zatrudnionej w przemyśle;
  • skupia znaczny potencjał wytwórczy na niewielkim obszarze;
  • zakłady przemysłowe wykazują powiązania produkcyjne.

Główne okręgi przemysłowe świata

[edytuj | edytuj kod]

Okręgi przemysłowe w Polsce

[edytuj | edytuj kod]

W Polsce za okręg przemysłowy uznaje się takie obszary, na których liczba zatrudnionych w przemyśle przetwórczym lub wydobywczym przypadająca na 1 km² bądź na 100 mieszkańców jest co najmniej dwukrotnie wyższa niż średnia krajowa zatrudnionych w tych gałęziach.

 Osobny artykuł: Dezindustrializacja.

W 2001 w Polsce delimitowano 15[1] okręgów przemysłowych; kryterium delimitacji była liczba osób zatrudnionych w przemyśle, która przekraczała średnią krajową, wynoszącą 11,7[1] osób na kilometr kwadratowy (w 1980 delimitowano 24[1] okręgi przemysłowe; w wyniku transformacji systemowej nastąpił wyraźny spadek liczby okręgów).

Pozostałe obszary, w których liczba osób zatrudnionych w przemyśle nie przekracza średniej krajowej:

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h Wiesława Gierańczyk, Arkadiusz Stańczyk. Okręgi przemysłowe w Polsce u progu XXI wieku. „Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego”. Nr 3, s. 61–69, 2001. Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.