Reguły gry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Reguły gry
La Regle du jeu
Gatunek

Komedia obyczajowa
dramat

Rok produkcji

1939

Data premiery

7 lipca 1939

Kraj produkcji

Francja

Język

francuski

Reżyseria

Jean Renoir

Scenariusz

Jean Renoir
Carl Koch

Główne role

Jean Renoir
Nora Gregor
Paulette Dubost

Zdjęcia

Jean-Paul Aplhen
Jean Bachelet

Kostiumy

Coco Chanel

Produkcja

Jean Renoir

Budżet

5 500 500 franków

Reguły gry (fr. La Regle du jeu) – francuska, czarno-biała komedia obyczajowa w reżyserii Jeana Renoir z 1939 roku. Obecnie uważany za jeden z najlepszych filmów w historii kina, co roku plasując się w czołówce rankingów brytyjskiego czasopisma Sight & Sound, oraz portalu recenzyjnego They Shoot Pictures, Don’t They[1]. Jest to ostatni film Renoira zrealizowany przed jego wyjazdem do Stanów Zjednoczonych.

Przyjęcie filmu[edytuj | edytuj kod]

Opowiadając o życiu francuskiej arystokracji tuż przed wybuchem II wojny światowej, został chłodno przyjęty przez publiczność. Jej rozpowszechnianie zostało wstrzymane do końca lat 50. Potem, niespodziewanie, wielu krytyków i reżyserów zaczęło go określać jako jeden z najlepszych filmów w historii kina[2].

Koncepcja[edytuj | edytuj kod]

Film to autorska próba kompleksowej analizy różnic społecznych, w której sprzeczność narastają i pozostają nierozwiązane. Renoir używa chwytów teatralnych i estetyki farsy by ukazać rozwój relacji międzyludzkich. Ma to na celu pokazanie – w obliczu panujących wówczas różnic społecznych – ich hipokryzję i przypadkowość. Reżyser podważa ideę spójności społecznej, która w jego mniemaniu jest iluzoryczna, i bazuje na akceptacji łgarstwa[3].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The 1,000 Greatest Films The Top 500 (1-25). They Shoot Pictures, Don't They?. [dostęp 2011-11-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-29)]. (ang.).
  2. Kilmeny Fane-Saunders: RadioTimes Guide to Films. Wielka Brytania: 2007, s. 1011. (ang.).
  3. Pam Cook: The Cinema Book. Londyn: British Film Institute, 2007, s. 392-393. ISBN 978-1-84457-192-5. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]