Rejon petrykowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rejon petrykowski
Петрыкаўскі раён
Rejon
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Białoruś
Obwód Flag of Homyel Voblast.svg homelski
Siedziba Petryków
Powierzchnia 2 820 km²
Populacja 
• liczba ludności

42 200
• gęstość 14,9 os./km²
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Portal Białoruś

Rejon petrykowski (biał. Петрыкаўскі раён) – rejon w południowo-wschodniej Białorusi, w obwodzie homelskim. Leży na terenie dawnego powiatu mozyrskiego.

Położenie i granice[edytuj | edytuj kod]

Rejon położony jest z zachodniej części obwodu homelskiego w granicach Polesia Prypeckiego. Rozciągłość rejonu z zachodu na wschód wynosi około 65 km, natomiast z północy na południe- około 62 km.

Rejon graniczy z rejonami obwodu homelskiego: żytkowickim, lelczyckim, kalinkowickim, mozyrskim, a także wchodzącym w skład obwodu mińskiego rejonem lubańskim.

Środowisko naturalne[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia rejonu wynosi 2820 km2 (trzecie miejsce w obwodzie homelskim). Ukształtowanie powierzchni rejonu jest płaskie, dominują tereny błotniste. W dolinach rzek występują wydmy i grądy. 95% terytorium rejonu położone jest na wysokości 120–140 m n.p.m., 4%- na wysokości powyżej 140 m.

Najwyższy punkt rejonu znajduje się w jego części wschodniej, w pobliżu wsi Czeliuszczewiczy. Najmniejszą wysokość teren osiąga na południowym wschodzie rejonu- w dolinie rzeki Prypeć w miejscu uchodzenia do niej rzeki Ptycz.

Głównymi rzekami są Prypeć oraz jej dopływy- Bobrik, Ptycz, Tremla i Uborć. Największym jeziorem jest Jezioro Dikoje, o powierzchni 69 hektarów.

56% terytorium rejonu pokrywają lasy. Występuje około stu gatunków brzozy, dębu i świerku.

Bogactwa naturalne[edytuj | edytuj kod]

Na terytorium rejonu znajduje się 99 złóż torfu, którego zapasy szacuje się na 61,5 mln ton. Oprócz tego znaczenie gospodarcze mają Złoże Petrykowskie soli kamiennej i soli potasowych, Złoże Briniewskie węgla brunatnego, trzy złoża piasku z zapasami w wielkości 6,28 mln m³, dziewięć złóż gliny oraz iłów z zapasami 31,6 mln m³. Na terytorium rejonu znajduje się także źródło wody mineralnej.