Reksio (postać)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Reksio
Ilustracja
Pomnik Reksia w Bielsku-Białej (2009)
Pierwsze wystąpienie

Reksio poliglota

Twórca

Lechosław Marszałek

Dubbing


Jacek Labijak (gry edukacyjne (Reksio i Przyjaciele, Reksio i Zwierzęta, ABC z Reksiem, Licze z Reksiem, Reksio i Ortografia))
Marek Kocot (Reksio i Skarb Piratów)
Rafał Kowal (Reksio i UFO, Reksio i Czarodzieje, Reksio i Wehikuł Czasu, Reksio i Kapitan Nemo, Reksio i Kretes w Akcji!, Reksio i Kretes: Tajemnica Trzeciego Wymiaru, Reksio i Miasto SeKretów)
Grzegorz Wolf (Łamigówki Reksia: Wielki Odkrywca)

Liczba odcinków

68

Reksiopostać fikcyjna, tytułowy bohater polskiego serialu animowanego pt. Reksio, stworzony przez jednego z reżyserów Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Lechosława Marszałka. Reksio mieszka w budzie stojącej przy domu właścicieli. Potrafi stawać na tylnych łapach, rozmawia z ludźmi, zwierzętami i kosmitami. Pierwowzorem postaci Reksia była suczka Lechosława Marszałka, terier ostrowłosy imieniem Trola[1].

Odniesienia w kulturze i życiu codziennym[edytuj | edytuj kod]

Postać Reksia pojawia się w serialu Bolek i Lolek oraz książkach wydanych na podstawie serialu. Analogicznie postaci Bolka i Lolka pojawiły się w Reksiu.

W roku 2001 wydano pierwszą z serii komputerowych gier przygodowych poświęconych Reksiowi[2]. Dystrybutorem był Aidem Media. W sumie wydano 15 gier z udziałem Reksia, w tym 6 edukacyjnych i 9 przygodowych.

W Bielsku-Białej na placu pomiędzy ul. 11 Listopada i ul. Stojałowskiego znajduje się wykonany z brązu pomnik Reksia. Piesek wskazuje palcem na sąsiadującą z pomnikiem fontannę[3]. W 2012 roku postać Reksia została wykorzystana do promocji klubu Podbeskidzie Bielsko-Biała. Wizerunek Reksia i innych postaci z serialu znajduje się na białkachpieniądzu lokalnym Bielska-Białej wyemitowanym we wrześniu 2009 r. Postać Reksia na białkach zmienia się w zależności od kąta patrzenia.

W 1975 roku Poczta Polska wydała znaczek pocztowy nr 2247 w serii: Telewizyjne filmy i programy dla dzieci[4].

20 maja 2016 roku Poczta Polska wprowadziła do obiegu 2 znaczki pocztowe nr 4685 i 4686 w serii: Polski film animowany przedstawiające Reksia[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]