Remiks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Remiksutwór muzyczny, który powstał dzięki zmianie innego. W odróżnieniu od covera, remiks jest opracowaniem utworu z wykorzystaniem tzw. śladów oryginału udostępnionych przez pierwotnego autora[1].

Często najważniejszą zmianą słyszalną w zremiksowanym utworze jest zmiana stylu muzycznego oryginalnego utworu na inny. Istnieją różne sposoby remiksowania oryginalnego utworu, w zależności od gatunku muzycznego, do którego remiks będzie się klasyfikował. Hip-hopowe remiksy bazujące na utworach z innych gatunków najczęściej posiadają zmieniony podkład (beat), w elektronicznej muzyce tanecznej najczęściej zmianie ulega warstwa basowa, aby remiks nadawał się do grania w klubach i tańczenia.

Istnieje też szersza definicja, określająca remiks jako utwór dowolnego typu, który został zmodyfikowany przez dodanie, usunięcia bądź też modyfikację oryginalnego dzieła. Według tej definicji remiksem może być nie tylko utwór muzyczny, ale także np. obraz, książka, klip wideo, fotografia[potrzebne źródło].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Michał Margański: Remiksy? Z nimi jest tak, jak z naszym myśleniem. polskieradio.pl, 2012-03-09. [dostęp 2012-03-09].