Renate Weber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Renate Weber
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 sierpnia 1955
Botoszany
Zawód polityk, prawniczka

Renate Weber (ur. 3 sierpnia 1955 w Botoszanach) – rumuńska polityk i prawniczka, deputowana do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła w 1979 studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Bukareszcie, kształciła się następnie na kursach podyplomowych na Columbia University w Nowym Jorku. Od 1979 praktykuje jako adwokat we własnej kancelarii, należąc do Izby Adwokackiej w Bukareszcie. Prowadziła wykłady w Krajowej Szkole Nauk Politycznych i na Uniwersytecie Bukareszteńskim. W 2000 była sędzią ad hoc w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Od 2004 do 2005 pełniła funkcję doradcy prezydenta Rumunii, Traiana Băsescu ds. legislacji.

Zaangażowała się w działalność różnych organizacji społecznych i instytutów naukowych. Od 1998 do 2007 z krótką przerwą pełniła funkcję przewodniczącej Krajowej Rady Fundacji na rzecz Otwartego Społeczeństwa. Kierowała też Ośrodkiem Zasobów Prawnych. Zajmuje się w szczególności prawami człowieka, w latach 1993–2004 była redaktorem naczelnym pisma "Rumuński Magazyn Praw Człowieka". Od 1993 do 1998 zajmowała stanowisko dyrektora wykonawczego Centrum Praw Człowieka w Bukareszcie, a w okresie 1994–1999 była współprzewodniczącą rumuńskiego Komitetu Helsińskiego. Opublikowała kilkadziesiąt prac naukowych i artykułów dotyczących w szczególności praw człowieka, mniejszości narodowych, przeciwdziałania dyskryminacjom.

W 2007 z listy Partii Narodowo-Liberalnej uzyskała mandat eurodeputowanej. W wyborach w 2009 skutecznie ubiegała się o reelekcję. W VII kadencji przystąpiła do grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy oraz do Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. W 2014 została wybrana na kolejną kadencję Europarlamentu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]