Rezerwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy pojęcia związanego z wojskiem. Zobacz też: inne znaczenia.

Rezerwa - potoczne określenie żołnierzy rezerwy (rezerwistów), są to osoby przeniesione do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej, w tym z zawodowej służby wojskowej lub ze służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych, albo bez odbycia tej służby (jeżeli posiadają przydatne w wojsku kwalifikacje lub wykształcenie), jeżeli w dalszym ciągu podlegają obowiązkowi służby wojskowej.

Żołnierze rezerwy mogą być powołani na jednodniowe lub krótkotrwałe ćwiczenia żołnierzy rezerwy lub powołani do czynnej służby wojskowej w przypadku ogłoszenia mobilizacji lub wojny.

Zasoby rezerwy są administrowane przez wojskowe komendy uzupełnień.

Podstawowy podział[edytuj | edytuj kod]

Podział ze względu na przeznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej rezerwę ze względu na jej przeznaczenie dzielą na następujące kategorie.

Rezerwa czynna[edytuj | edytuj kod]

Żołnierze rezerwy odpowiednio wyszkoleni i w odpowiednim wieku, posiadający przydziały mobilizacyjne do jednostek wojskowych.

Rezerwa bierna[edytuj | edytuj kod]

Żołnierze rezerwy odpowiednio wyszkoleni i w odpowiednim wieku, ale nie posiadający w danej chwili przydziałów mobilizacyjnych.

Rezerwa nieefektywna[edytuj | edytuj kod]

Żołnierze rezerwy, którzy ze względu na wiek, stan zdrowia, brak wyszkolenia lub z innych przyczyn nie zostali zakwalifikowani do pozostałych grup rezerw osobowych i mogą być wykorzystani po przeszkoleniu tylko na uzupełnienie wojenne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marian Laprus [red.]: Leksykon wiedzy wojskowej. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1979, s. 368. ISBN 83-11-06229-3.