Richard Bennett Carmichael

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Richard Bennett Carmichael
RichardBennettCarmichael.jpg
Data urodzenia 25 grudnia 1807
Data śmierci 21 października 1884
Kongresmen Stanów Zjednoczonych z 2. okręgu wyborczego w Maryland
Okres od 4 marca 1833
do 3 marca 1835
Poprzednik Benedict Joseph Semmes
Następca James Alfred Pearce

Richard Bennett Carmichael (ur. 25 grudnia 1807, zm. 21 października 1884) – amerykański polityk i prawnik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony 25 grudnia 1807 roku Carmichael rozpoczął studia na Dickinson College w Carlisle w Pensylwanii. W 1828 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Princeton. W 1830 roku został przyjęty do palestry i rozpoczął praktykę prawniczą w rodzinnym hrabstwie Queen Anne’s w Maryland.

W latach 18331835 przez jedną kadencję Kongresu Stanów Zjednoczonych był przedstawicielem drugiego okręgu wyborczego w stanie Maryland w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

W latach 18581864 był sędzią sądu okręgowego obejmującego swoją jurysdykcją geograficzną obszar hrabstw Kent, Queen Anne’s, Caroline i Talbot. Na początku wojny secesyjnej, w listopadzie 1861 roku, władze federalne aresztowały trzy osoby i oskarżyły je o nielegalną próbę wpływania na wynik wyborów poprzez zakłócanie porządku na wiecu wyborczym prowadzonym przez unionistów i próbowały postawić je przed sądem, któremu przewodniczył Carmichael.

Będąc przeciwnym takim przypadkowym aresztowaniom i ograniczaniu swobód obywatelskich, sędzia Carmichael nakazał postawić przed ławą przysięgłych wszystkie osoby, które dokonały lub pomagały przy takich aresztowaniach. W rezultacie sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych, William Henry Seward, wydał nakaz aresztowania sędziego Carmichaela. Oddziały federalne wkroczyły do sądu sędziego Carmichaela 27 maja 1862 roku, pobito go kolbami pistoletów i zaaresztowano.

Następnie sędzia Carmichael został zabrany do Fortu McHenry w Baltimore. Kolejne sześć miesięcy spędził w rozmaitych więzieniach. Nigdy nie został postawiony przed sądem i ostatecznie został bezwarunkowo zwolniony 4 grudnia 1862 roku.

Po wojnie secesyjnej Carmichael zasiadał w stanowym parlamencie w Maryland. Zmarł 21 października 1884 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Benedict Joseph Semmes
Kongresmen Stanów Zjednoczonych z 2. okręgu wyborczego w Maryland
4 marca 18333 marca 1835
Następca
James Alfred Pearce