Richard Kuklinski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Richard Kuklinski
Richard Leonard Kuklinski
The Iceman
Data i miejsce urodzenia

11 kwietnia 1935[1]
Jersey City[1]

Data i miejsce śmierci

5 marca 2006
Trenton

Zawód, zajęcie

gangster

Richard Leonard Kuklinski ps. The Iceman (ur. 11 kwietnia 1935 w Jersey City, zm. 5 marca 2006 w Trenton) – amerykański gangster polskiego i irlandzkiego pochodzenia. Szacuje się, że w ciągu 30 lat zamordował ponad 200 osób.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Richard Leonard Kuklinski urodził się 11 kwietnia 1935 roku w Jersey City w stanie New Jersey, był drugim z trójki dzieci Stanleya Kuklinskiego i Anny Kuklinski z domu McNally[1]. Pochodził z patologicznej rodziny. Jego ojciec był alkoholikiem i często bił dzieci. Po śmierci starszego brata, zabitego przez ojca, Richard zaczął popadać w konflikt z rodziną, wychowywał się na ulicy. W tym okresie pojawiły się u niego skłonności sadystyczne. Na początku znęcał się nad zwierzętami. Wrzucał je do pieców lub przywiązywał do pociągu. Jego pierwsza ofiara to Charley Lane[1], lider sześcioosobowego gangu szkolnego, który znęcał się nad Richardem. Morderstwa dokonał mając 14 lat. Na zlecenie mafii zaczął zabijać w latach 60. Wcześniej zamordował około 50 bezdomnych osób.

W tym czasie Richard Kuklinski prowadził podwójne życie, przez 25 lat był mężem Barbary Kuklinski[1] i miał dwie córki: Merrick i Chris[1] oraz syna Dwayne'a[1]. Oficjalnie pracował jako biznesmen.

Został schwytany przez policjantów w 1986 roku. Udział w schwytaniu mordercy miał detektyw ze stanu New Jersey Dominick Polifrone, który został umieszczony w strukturach mafii i przyjaźnił się z Richardem Kuklinskim. Dwa lata później sąd skazał Richarda Kuklinskiego na podwójną karę dożywotniego pozbawienia wolności, co oznaczało możliwość wyjścia na wolność za dobre sprawowanie w 2046 roku. Zmarł nagle 5 marca 2006 roku, prawdopodobnie z przyczyn naturalnych, lecz istnieje również podejrzenie tego, że śmierć była wynikiem zatrucia kadmem[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Adam Leszczyński: Richard Kuklinski: Człowiek z lodu. [w:] wyborcza.pl [on-line]. Agora, 2014-06-09. [dostęp 2014-06-09].
  2. Jason Zasky: The Ice Man’s Greatest Hits - The life and crimes of cold-blooded hit man Richard Kuklinski.. Failure magazine LLC. [dostęp 2018-05-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-01)]. (ang.).