Richard Somerville

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Richard Somerville

Richard C. J. Somerville (ur. 30 maja 1941) – amerykański fizyk atmosfery zajmujący się m.in. zmianami klimatu.

Od 1979 roku Somerville był profesorem w Instytucie Oceanografii imienia Scripps w Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Formalnie przeszedł na emeryturę w 2007 roku, ale nadal prowadzi działalność naukową, m.in. w centrum wieloskalowego modelowania procesów atmosferycznych (Center for Multiscale Modeling of Atmospheric Processes).

Urodził się w Waszyngtonie. Skończył wydział meteorologii w 1961 w Pennsylvania State University i otrzymał doktorat z meteorologii w 1966 roku w New York University. Somerville jest fizykiem atmosfery zajmującym się komputerowymi symulacjami atmosfery i parametryzacjami procesów fizycznych (np. parametryzacja wymiany turbulencyjnej w atmosferze). Zajmował się badaniami fizyki chmur i ich roli w zmianach klimatu. Opublikował na ten temat i pokrewne tematy kilkadziesiąt artykułów w czasopismach naukowych. Pomiędzy 1974-1979 był liderem sekcji numerycznych prognoz pogody w Narodowym Centrum Badań Atmosfery w USA. Obecnie jego działalność koncentruje się na popularyzacji wiedzy z dziedziny zmian klimatu. Napisał popularnonaukową książkę[1], w której opisuje m.in. sposób działalności IPCC.

Somerville był jednym z głównych koordynatorów raportu IPCC AR4 Intergovernmental Panel on Climate Change i jednym z 26 autorów raportu klimatycznego wydanego przed konferencją w Kopenhadze w listopadzie 2009.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Forgiving Air: Understanding Environmental Change, a new edition of which was published in 2008 (​ISBN 978-1-878220-85-1​)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]