Intergovernmental Panel on Climate Change

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przekierowanie Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „IPCC”. Zobacz też: inne znaczenia tego skrótu.

Intergovernmental Panel on Climate Change (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, w skrócie IPCC) – organizacja założona w 1988 przez dwie organizacje Narodów Zjednoczonych – Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) oraz Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) w celu oceny ryzyka związanego z wpływem człowieka na zmianę klimatu. Siedzibą organizacji jest Genewa.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Przewodniczącym IPCC jest Rajendra Kumar Pachauri, który z wykształcenia jest inżynierem kolejowym[1].

12 października 2007 IPCC oraz Al Gore zostali uhonorowani pokojową Nagrodą Nobla za ich wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka i za stworzenie podstaw dla środków, które są niezbędne do walki z takimi zmianami.

Głównymi dokumentami publikowanymi przez IPCC są raporty dotyczące zmian klimatycznych. Pierwszy z nich ukazał sie w 1990 roku (w 1992 wydano suplement). Kolejne ukazywały się w roku 1995, 2001 i 2007. Na 2014 planowany jest kolejny raport.

Raporty IPCC są wykorzystywane przy formowaniu narodowych i międzynarodowych programów klimatycznych i polityki finansowania badań zmian klimatycznych[2].

Pojawiają się również głosy krytyczne w stosunku do IPCC, zarzucające uczestnikom Paneli Klimatycznych posiadanie wykształcenia niezwiązanego bezpośrednio z badaniem klimatu[3]. Inne zarzuty dotyczą rzekomej stronniczości przy formułowaniu raportów[4]. W 2010 roku komisja IAC (InterAcademy Council) zwrócił uwagę na możliwość występowania wśród członków IPCC konfliktu interesów, po czym zarzuty te powtórzył w czerwcu 2011 zwracając uwagę na brak reakcji IPCC[5].

Trzeci Raport IPCC[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Trzeci Raport IPCC.

The Third Assessment Report został wydany w 2001 roku. Składa się on z czterech raportów:

  • Working Group I: The Scientific Basis[6]
  • Working Group II: Impacts, Adaptation and Vulnerability[7]
  • Working Group III: Mitigation[8]
  • Synthesis Report[9]

Czwarty Raport IPCC[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Czwarty Raport IPCC.

The Fourth Assessment Report (ang., w skrócie AR4) jest kolejnym raportem dotyczącym zmian klimatu opracowywanym przez IPCC. Podsumowanie raportu zostało opublikowane na początku 2007 roku, a pełny raport był opublikowany latem 2007. Został on napisany przez ponad 600 autorów z 40 krajów i był recenzowany przez 620 ekspertów i przedstawicieli rządów. Streszczenie raportu zostało ocenione przez przedstawicieli 113 krajów.

Piąty Raport IPCC[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Piąty Raport IPCC.

The Fifth Assessment Report (ang., w skrócie AR5) ma się ukazać w 2014 roku[10]. W grudniu 2012 została umieszczona na sieci wstępna wersja AR5[11]. Dane, które służą do opracowania raportu IPCC5 są dostępne na portalu Earth System Grid Federation.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]