Ring (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ring
リング (Ringu)
ilustracja
Autor Kōji Suzuki
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Japonia
Język japoński
Data wydania 1991
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2004
Wydawca Wydawnictwo Znak
Przekład Katarzyna Jakubiak

Ring (jap. リング Ringu)japońska powieść grozy autorstwa Kōjiego Suzuki, po raz pierwszy wydana w 1991 roku. Na podstawie książki nakręcono film The Ring: Krąg oraz dwa remakipołudniowokoreański Ring: Virus i amerykański The Ring.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Gdy czwórka nastolatków z Tokio i okolic ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, Kazuyuki Asakawa – dziennikarz dużej tokijskiej gazety, a zarazem wujek jednej ze zmarłych nastolatek – postanawia wszcząć swoje prywatne śledztwo w tej sprawie. Poszukiwania doprowadzają go do ośrodka wypoczynkowego Kraina Pacyfiku w południowym Hakone, gdzie czwórka młodych ludzi przebywała dokładnie tydzień przed śmiercią. Asakawa znajduje tam nieopisaną kasetę video, na której nagrano sekwencję abstrakcyjnych obrazów. Zapis kończy się ostrzeżeniem: Ci, którzy widzieli te obrazy, umrą dokładnie za tydzień, o tej samej porze. Jeśli nie chcesz umrzeć, musisz postępować według następujących wskazówek. Jednakże wskazówki zostały usunięte, a na ich miejsce nagrano reklamę. Gdy Asakawa kończy oglądać kasetę, otrzymuje telefon. Chociaż rozmówca nie wypowiada ani jednego słowa, mężczyzna wie, że ostrzeżenie jest prawdziwe, zaś telefon jest tego potwierdzeniem. Problemem Asakawy staje się to, że nie wie, jak oszukać przeznaczenie i uniknąć śmierci.

Istnieje wiele znaczących różnic pomiędzy powieścią Suzukiego a jej filmową adaptacją – zarówno japońską, jak i amerykańską. Jedną z najważniejszych jest to, że w książce Asakawa jest mężczyzną o imieniu Kazuki, zaś w filmie kobietą imieniem Reiko. Kazuki ma żonę Shizukę (w tłumaczeniu angielskim błędnie zamieniono imię na Shizu, co powieliła również polska tłumaczka) i córkę Yōko, Ryūji jest jego przyjacielem, Reiko zaś rozwiodła się z Ryūjim, z którym ma syna Yōichiego.

Seria[edytuj | edytuj kod]

Powieść doczekała się łącznie trzech kontynuacji, z których wszystkie zostały zekranizowane: Rasen (1995), Rūpu (1998) i antologii Bāsudei (1999).

  Open book nae 02.svg Ring (1991) →
Powieść Suzukiego Japonia
Rasen (1995) →
Powieść Suzukiego
Rūpu (1998) →
Powieść Suzukiego
Bāsudei (1999)
Antologia Suzukiego
         
Mplayer.svg The Ring (2002) ←
Film Verbinskiego Stany Zjednoczone
The Ring: Krąg (1998)
Film Nakaty Japonia
Spirala (1998)
Film Iidy Japonia
 
 
Kręgi (2005)
Film Liebesmana
The Ring 2 (2005)
Film Nakaty Stany Zjednoczone
The Ring: Krąg 2 (1999)
Film Nakaty Japonia
Ring Virus (1999)
Film Kima Korea Południowa
 
       
    The Ring: Krąg 0: Narodziny (2000)
Film Tsuruty Japonia
   
 

Film Spirala jest alternatywną kontynuacją The Ring: Krąg, stworzoną przez inną ekipę i będącą wierniejszą książkowemu pierwowzorowi. W 1995 roku powstał film telewizyjny Ringu: Kanzen-ban, będący pierwszą ekranizacją powieści Suzukiego, zaś w roku 1999 japońska telewizja wyemitowała dwa seriale powiązane z cyklem: Ringu: Saishūshō (Ring: Ostatni rozdział, dwanaście godzinnych odcinków) i Rasen.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • the ringworld – strona fanowska, rozpatrująca wszystkie aspekty książkowych i filmowych Ringów (ang.)
  • the Ring AREA – strona, na której zawarto „przeklęte nagrania” ze wszystkich filmów i ich analizy scena po scenie (ang.)