Robert Bentley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Bentley
Ilustracja
Robert Bentley (2009)
Data i miejsce urodzenia 3 lutego 1943
Columbiana
Gubernator Alabamy
Okres od 17 stycznia 2011
do 10 kwietnia 2017
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Bob Riley
Następca Kay Ivey

Robert Bentley (ur. 3 lutego 1943 w Columbianie) – amerykański lekarz i polityk, członek Partii Republikańskiej. Od 17 stycznia 2011 do 10 kwietnia 2017 roku sprawował urząd gubernatora stanu Alabama.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem University of Alabama, gdzie najpierw uzyskał licencjat z nauk ścisłych i przyrodniczych, ze specjalnością w dziedzinie chemii i biologii, a następnie odbył studia medyczne, zakończone w 1968, kiedy to uzyskał prawo wykonywania zawodu lekarza. Po odbyciu rocznego stażu w szpitalu w Birmingham, wstąpił do United States Air Force, gdzie służył przez sześć lat jako oficer korpusu medycznego w bazie lotniczej w Fayetteville. Opuścił wojsko w stopniu kapitana. Następnie uzyskał uprawnienia lekarza specjalisty w zakresie dermatologii i po okresie pracy w klinice uniwersyteckiej, otworzył sieć prywatnych przychodni dermatologicznych, która z czasem stała się jedną z największych tego rodzaju instytucji w południowo-wschodniej części USA.

W roku 2002 rozpoczął karierę polityczną w barwach Partii Republikańskiej, uzyskując mandat w Izbie Reprezentantów Alabamy jako przedstawiciel hrabstwa Tuscaloosa. Zasiadał w Izbie przez osiem lat i zajmował się tam głównie kwestiami społecznymi, w szczególności związanymi z ochroną zdrowia. Był m.in. sprawozdawcą projektów zmian w prawie stanowym, zmierzających do uproszczenia procedur związanych z pobieraniem organów osób zmarłych do przeszczepów. 13 lipca 2010 uzyskał nominację Republikanów w wyborach gubernatorskich zaplanowanych na listopad tego samego roku. Jego demokratycznym kontrkandydatem był dotychczasowy stanowy komisarz (minister) rolnictwa i przemysłu, Ron Sparks. Bentley pokonał go, uzyskując 58% głosów.

Jest zwolennikiem kary śmierci. Jako gubernator Alabamy zezwolił na przeprowadzenie ośmiu egzekucji[1].

10 kwietnia 2017 zrezygnował ze stanowiska po przyznaniu się do złamania prawa dotyczącego finansowania kampanii. Jako warunek ułaskawienia, przyjął dożywotni zakaz ubiegania się o urząd w Alabamie.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Gubernator Bentley jest od 1965 żonaty z Dianne Bentley (z domu Jones), z którą ma czterech synów i pięcioro wnucząt. Jest diakonem w zborze baptystów w Tuscaloosie, gdzie uczy także w szkółce niedzielnej. W styczniu 2011 jego bardzo wyraziste przekonania religijne wywołały kontrowersje po tym, jak gubernator stwierdził, w przemówieniu wygłoszonym w jednym z kościołów w stolicy stanu, iż nie uważa osób nie wierzących w Jezusa Chrystusa za swoich braci i siostry[2]. Dwa dni później za pośrednictwem swojego rzecznika przeprosił za te słowa, podkreślając, że jest w równym stopniu gubernatorem chrześcijan, jak i pozostałych obywateli stanu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kelsey Davis, Ronald Smith executed for 1994 capital murder, „The Montgomery Advertiser”, 9 grudnia 2016 [dostęp 2016-12-10].
  2. Richard Fausset, Amy Sewell: Alabama governor's remarks on non-Christians raise eyebrows (ang.). Los Angeles Times, 2011-01-19. [dostęp 2011-05-20].
  3. Alabama Governor Apologizes for Controversial Religious Remarks (ang.). Fox News, 2011-01-19. [dostęp 2011-05-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Biogram na stronie Business Council of Alabama (ang.) [dostęp 2011-05-20]