Robert Faurisson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Robert Faurisson (ur. 24 stycznia 1929 w Shepperton) – francuski literaturoznawca, publicysta, negacjonista. Opublikował szereg prac negujących Holokaust i istnienie komór gazowych.

W pierwszej połowie lat 80. Faurisson stał się na Zachodzie przedmiotem ożywionej dyskusji o granice wolności wypowiedzi. Prawa Faurissona do przedstawienia swoich opinii bronił m.in. amerykański pisarz i publicysta Noam Chomsky, podkreślając jednocześnie, ze poglądy historyczne Faurissona są "diametralnie różne od tych, które często wyrażałem na piśmie (np. w mojej książce Peace in the Middle East?, gdzie opisuję Holokaust jako 'najbardziej fanatyczną manifestację ludzkiego szaleństwa')"[1].

Poglądy Faurissona uznane zostały jednoznacznie za nieprawdziwe przez wspólnotę naukową. Pierwszej publikacji jego tekstu w Le Monde w 1978 r. towarzyszyła polemika ze strony zawodowych historyków Olgi Wormser-Migot i Georges'a Wellersa[2]. Inni jednak zdziwieni byli tym, ze dziennik opublikował artykuł Faurissona, które dzięki tej publikacji znalazły się w sferze publicznej; Pierre Vidal-Naquet pisał na przykład: "Czy możemy sobie wyobrazić, że astrofizyk wchodziłby w rozmowę z 'badaczem', który twierdziłby, że Księżyc zrobiony jest z sera Roquefort?[3]" W związku z głoszonymi przez siebie poglądami był pobity podczas kilku napadów, dokonanych przez żydowskie bojówki[4].

Na mocy uchwalonej 1990 tzw. Ustawy Gayssota (Loi Gayssot) Faurisson, za głoszenie negacjonizmu, został 1991 usunięty z profesury literatury uniwersytetu w Lyonie (Université Lumière, Lyon 2).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Noam Chomsky, "His Right to Say It", The Nation, February 28, 1981
  2. Ariane Chemin, "Le jour où "Le Monde" a publié la tribune de Faurisson", Le Monde, 20.08.2012
  3. Pierre Vidal-Naquet, Les Assassins de la mémoire, Paris, La Découverte, 1987.
  4. Jewish Militants: Fifteen Years, and More, of Terrorism in France

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]