Robert Leslie Usinger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robert Leslie Usinger
Data i miejsce urodzenia

24 października 1912
Fort Bragg

Data i miejsce śmierci

1 października 1968
Berkeley

Specjalność: entomologia, hemipterologia
Alma Mater

Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley

Robert Leslie Usinger (ur. 24 października 1912 w Fort Bragg, zm. 1 października 1968 w Berkeley) – amerykański entomolog, specjalizujący się w heteropterologii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1912 roku w kalifornijskim Fort Bragg. Dorastał w Oakland. Entomologią zaczął interesować się w czasie przynależności do skautów. Od 12 roku życia uczęszczał do spotkania uniwersyteckie, gdzie doradzali mu zawodowi entomolodzy. Pierwszą publikację naukową, Two new species of Vanduzeeina from California napisał w wieku licealnym. Studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W czasie studiów brał udział w licznych wyprawach entomologicznych. Bakałarzem został w 1935 roku. W tym samym roku praktykował w Bishop Museum na Hawajach, skąd urządzał również wyprawy na Guam, Filipiny, do Japonii i Chin. W 1939 roku doktoryzował się w Berkeley, mając już w swoim dorobku 43 publikacje. W czasie II wojny światowej służył na Pacyfiku w Korpusie Sanitarnym US Public Health Service. Zajmował się w tym czasie zwalczaniem malarii i otrzymał rangę majora. Wykładał entomologię na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis oraz Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Badania terenowe prowadził w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach[1][2].

Miał młodszego brata, Russella. Jego żoną była Martha. Miał dwójkę dzieci, oraz Robertę Christine oraz Richarda[1].

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Usinger jest autorem ponad 250 publikacji[1], w tym m.in. 144 oryginalnych artykułów naukowych, 9 książek i 21 recenzji[2][1]. Specjalizował się w systematyce, biologii ewolucyjnej i ekologii pluskwiaków różnoskrzydłych. Opisał 10 nowych dla nauki podrodzin, 5 nowych plemion, 94 nowe rodzaje, 9 nowych podrodzajów, 398 nowych gatunków, 18 nowych podgatunków i 4 nowe odmiany. Pisywał ponadto o entomologii stosowanej i medycznej oraz metodach pracy laboratoryjnej i nauczania[2]. Jako jego najważniejsze dzieła, które przeszły do klasyki lietratury entomologicznej wymienia się Methods and Priciples of Systematic Zoology z 1953 roku, Aquatic Insects of California z 1956 roku, Monograph of Cimicidae z 1966 roku oraz Classification of the Aradidae z 1959 roku[3][1].

Organizował i nadzorował projekty badawcze na całym globie, w tym Galapagos International Scientific Project. Należał do komitetów redakcyjnych różnych czasopism naukowych. Uczestniczył w posiedzeniach Międzynarodowej Komisji Nomenklatury Zoologicznej. Został wybrany członkiem Linnaean Society of London[2][1].

Odznaczony został w 1956 roku złotym medalem przez króla Danii, Fryderyka IX. W 1964 roku otrzymał odznaczenie od rządu Ekwadoru[1].

W 1972 roku ukazała się pośmiertnie jego 450-stronnicowa autobiografia. Napisał ją pod namową Earle’a Gortona Linsleya. Pozycję tę zredagowali Linsley i Judson Linsley Gressitt, zaś Peter D. Ashlock skompilował do niej listę publikacji Usingera oraz nazwanych na jego cześć taksonów[1][2].

Zbiory Usingera zdeponowane zostały w Muzeum Entomologii im. Essiga na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a następnie przekazane zostały do California Academy of Sciences[4].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Na cześć Usingera do 1972 roku nazwano 7 rodzajów, 1 podrodzaj, 65 gatunków i 1 podgatunek. Nazwy te zostały nadane przez 47 entomologów i obejmują owady z 10 różnych rzędów oraz 1 takson grzybów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h R.M. Eakin, D.D. Jensen, R.F. Smith, T.I. Storer. Robert Leslie Usinger, Entomology: Berkeley and Davis. „University of California: In Memoriam, December 1970”, s. 95–96, 1970. University of California Academic Senate. 
  2. a b c d e f Robert Leslie Usinger: Robert Leslie Usinger: Autobiography of an Entomologist. E.G. Linsley, J.L. Gressitt (red.). San Francisco: Pacific Coast Entomological Society, 1972.
  3. Randall Tobias Schuh, James Alexander Slater: True bugs of the world (Hemiptera:Heteroptera): classification and natural history. Cornell University Press, 1995, s. 12. ISBN 0-8014-2066-0. (ang.).
  4. David A. Rider: Usinger, Robert Leslie. [w:] Biographical & Type Information [on-line]. Department of Entomology, North Dakota State University. [dostęp 2022-01-31].