Robert Marek Jurga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Marek Jurga
Data i miejsce urodzenia

1964
Kraków

Alma mater

Politechnika Krakowska

Praca
Projekty

rekonstrukcje przestrzenne wojskowych obiektów historycznych

Robert Marek Jurga (ur. w 1964 roku w Krakowie) – zajmuje się zawodowo badaniem historii fortyfikacji, pisaniem i ilustrowaniem książek i artykułów z dziedziny wojskowości.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował najpierw na Wydziale Mechanicznym, a następnie na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 1988 roku współpracuje z europejskimi fundacjami, wykonując na ich zlecenia rekonstrukcje przestrzenne obiektów historycznych i architektonicznych. Rekonstruował m.in. Marinefestung Fort Kugelbake, fort Hoek van Holland, Kwatery Główne Hitlera (Führerhauptquartier) w Margival, Berchtesgaden, Kętrzynie, Pancerwerk w Besseringen i wiele schronów na Wale Zachodnim. Pełni rolę konsultanta w pracach konserwatorskich wykonywanych w Polsce, w Niemczech, Francji i Holandii. Zlecono mu aranżacje wnętrz w muzeach w Saarbrücken, Mutzig-Molescheim oraz Besseringen. Jest autorem książek i kilkudziesięciu artykułów dotyczących historii fortyfikacji. Od 2007 roku mieszka w Zielonej Górze.

Wykonuje rekonstrukcje historyczne dla magazynu "Focus". Jego prace rysunkowe były publikowane w krajach europejskich, w USA, Kanadzie i Japonii. Specjalizuje się w rysunkach przestrzennych otwartych, z których część wystawiana jest na krajowych i zagranicznych wystawach autorskich. Zajmuje się również malarstwem miniaturowym wykonywanym w technice akwarelowej, prezentującym najczęściej zabytki architektury.

Poniżej kilka przykładów broni przedstawionych w książce "Machiny wojenne" (1995):

1. Arkbalista 2. Aerotonon 3. Balista 4. Biffa 5. Bricoli 6. Gastrafetes 7. Machiny barobalistyczne 8. Machiny neurobalistyczne 9. Ogień bizantyjski 10. Porok 11. Trebusz 12. Tripantium 13. Wieża oblężnicza

Publikacje książkowe (wybór)[edytuj | edytuj kod]

  • Fortyfikacje Trzeciej Rzeszy (współautorzy: J.E. Kaufmann i H.W. Kaufmann)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]