Robotobibok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robotobibok
Rok założenia 1998
Rok rozwiązania 2008
Pochodzenie  Polska
Gatunek jazz, trip-jazz, muzyka elektroniczna
Wydawnictwo muzyczne Vytvornia OM
Powiązania Mikrokolektyw
Strona internetowa

Robotobibok – nieistniejący już polski zespół jazzowy. Działał w latach 1998 do 2008.

Ich utwory łączyły w sobie różne gatunki muzyczne: jazz, yass[1], off jazz, trip-jazz, jungle, muzykę elektroniczną, drum'n'bass. Muzycy uczestniczyli w 12. edycji Warsaw Summer Jazz Days jako jedyny polski zespół oraz wielu innych festiwalach jazzowych i rockowych w Polsce i w Europie. Prowadzą wytwórnię muzyczną Vytvornia OM. W kwietniu 2002 mieli trasę w Stanach Zjednoczonych, od 2001 grali w miastach europejskich, m.in. w Lizbonie, Londynie, Amsterdamie, Paryżu, Berlinie, Zagrzebiu, Wiedniu, Brukseli.

Zespół grał na festiwalach kina niemego, tworząc muzykę towarzyszącą filmom: Symfonia zmysłów, Człowiek z kamerą.

Współpracowali z fotografikiem Itoito, który uczestniczył w tworzeniu okładek płyt tego zespołu.

Muzyka zespołu z biegiem lat zmieniała się i w końcowym okresie miała niewiele wspólnego z założeniem początkowym. W latach 1999-2004 występował jako kwintet (Suchar, Majewski, Pindur, Ożóg, Bączyk) – w tym składzie nagrane zostały wszystkie trzy swoje płyty; później zaś jako kwartet (Suchar, Majewski, Ciupidro, Ożóg). Następnie Marcina Ożóga na kontrabasie zastąpił Jakub Cywiński. W 2007 zespół zamienił brzmienie kontrabasu na gitarę basową, na której grał gitarzysta Michał Karbowski.

Kuba Suchar oraz Artur Majewski do końca 2015 tworzyli grupę Mikrokolektyw. W tej formacji grali wspólne koncerty z takimi zespołami jak São Paulo Underground, Exploding Star Orchestra czy Lay All Over It. Maciej Bączyk i Marcin Ożóg grają w zespole Małe instrumenty. Adam Pindur współtworzy zespół Flying Vehicles.

Ostatni skład[edytuj | edytuj kod]

Muzycy z poprzednich składów[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robotobibok, „Culture.pl” [dostęp 2018-07-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]