Przejdź do zawartości

Yass

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Yass
Pochodzenie

Bydgoszcz, Trójmiasto

Czas i miejsce powstania

początek lat 90. XX wieku

Gatunki pokrewne

jazz, off jazz

Modernistyczna kamienica przy ul. Gdańskiej 10 w Bydgoszczy, gdzie mieści się klub Mózg, jeden z ważniejszych ośrodków sceny yassowej

Yass (jass) – często definiowany jako osobny styl w muzyce, nie jest nowym gatunkiem w dosłownym sensie, a raczej swoistym konglomeratem różnych stylów, łączącym elementy współczesnej muzyki improwizowanej, jazzu, punk rocka i folku.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Termin ten powstał na początku lat 90. na oznaczenie nowego nurtu w polskiej muzyce, który powstawał wówczas w Trójmieście i Bydgoszczy. Autorami byli: trójmiejski kontrabasista i gitarzysta Tymon Tymański, Jerzy Mazzoll – klarnecista i Tomasz Gwinciński – gitarzysta, którzy chcieli podkreślić oryginalność proponowanej przez siebie i innych muzyków yassowych twórczości, a jednocześnie zdystansować się od polskiej sceny jazzowej, bardzo wówczas krytycznej wobec dokonań yassowców. W Bydgoszczy głównym ośrodkiem sceny yassowej jest klub Mózg.

Za pierwszy album yassowy uznaje się wydane w 1992 roku Tańce bydgoskie grupy Trytony Tomka Gwincińskiego[1].

Po okresie bardzo szerokiej działalności w latach dziewięćdziesiątych, kiedy ukazały się dziesiątki płyt kojarzonych z yassową sceną (między innymi zespołów Miłość, Trytony, Łoskot czy Mazzoll & Arhythmic Perfection) ruch yassowy stracił swoją intensywność, a muzycy z nim związani poświęcili się karierom solowym.

Charakterystyczną cechą sceny yassowej była duża liczba zakładanych ad hoc zespołów i projektów (o częstokroć dziwnych nazwach), które często występowały pod konkretną nazwą zaledwie na kilku koncertach[2].

Muzycy yassowi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rerak, str. 198.
  2. Rerak, str. 317.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sebastian Rerak: Chłepcąc ciekły hel – Historia yassu. Gdynia: A KuKu Sztuka, 2013. ISBN 978-83-925374-1-0.
  • Joanna Wojdas. Porozmawiajmy o Miłości. Rozmowa z Tymonem Tymańskim. „Machina”, 2007. 
  • Ryszard Tymon Tymański. Cały ten dżez. „Jazz Forum”. 6, 1997. 
  • Bartek Chaciński. Dzieci Miłości. „Przekrój”. 17-18, 2007.