Rocha aksamitna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rocha aksamitna
Acroteriobatus annulatus[1]
Müller & Henle, 1841
Rocha aksamitna
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada chrzęstnoszkieletowe
Rząd rajokształtne
Rodzina rochowate
Rodzaj Acroteriobatus
Gatunek rocha aksamitna
Synonimy
  • Rhinobatos annulatus (Müller & Henle, 1841)
  • Rhinobatus annulatus (Müller & Henle, 1841)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Rocha aksamitna[3] (Acroteriobatus annulatus) – gatunek morskiej ryby rajokształtnej z rodziny rochowatych (Rhinobatidae)[3].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Acroteriobatus annulatus został po raz pierwszy opisany przez Johannesa Petera Müllera i Jacoba Henle w 1841 roku jako Rhinobatos annulatus. W 2016 Last, Séret i Naylor wynieśli podrodzaj Acroteriobatus do rangi rodzaju. Gatunek często mylony z Acroteriobatus blochii[2], mającym zbliżony zasięg występowania[4].

Występowanie i środowisko[edytuj | edytuj kod]

Występuje endemicznie w południowej Afryce, od Angoli, przez Namibię, do prowincji KwaZulu-Natal w Południowej Afryce. Prowadzi przydenny tryb życia. Zamieszkuje wody przybrzeżne na głębokości 50–100 metrów, także słonawowodne estuaria, zamknięte zatoki i strefy przyboju, gdzie zakopuje się w piasku[2]. Obserwacje z Madagaskaru niepewne[5]. Gatunek pospolity, najczęściej spotykany rochowaty w wodach południowej Afryki[2]. Pływa dość powoli i nieporadnie[3].

Rocha aksamitna w akwarium południowoafrykańskiego uShaka Marine World

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Osiąga do 140 cm długości całkowitej. Ciało pokrywają drobne ząbki skórne. Skóra w dotyku gładka, miękka, stąd epitet gatunkowy – aksamitna. Na ciele liczne plamy w kolorze złotawym i niebieskawym[3].

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Rochy aksamitne gody odbywają się w płytkich wodach przybrzeżnych, jednak z dala od piaszczystych plaż[2]. Późnym latem (przypada to na przełom marca i kwietnia) wracają do płytkich zatok i w ujścia rzek w celu odbycia porodu[2][3]. Są to ryby jajożyworodne, co oznacza, że młode rodzą się w pełni ukształtowane. Nie ma łożyska, dostarczającego pokarm do zapłodnionych jaj, zarodek odżywia się żółtkiem z pęcherzyka żółtkowego, później także wydzielinami z macicy[2][5]. Ciąża trwa około 10 miesięcy[2]. W miocie może być od dwóch do dziesięciu młodych, mających około 23 cm długości. Po urodzeniu pozostają w płytkich wodach przez około rok[2][5].

Odżywianie[edytuj | edytuj kod]

Odżywiają się skorupiakami, małżami, wieloszczetami i małymi rybami kostnymi[5], same stanowią pokarm dla rekinów[3].

Zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

Głównym zagrożeniem dla rochy jest przede wszystkim wędkarstwo, zarówno rekreacyjne, jak i komercyjne, przemysłowe, wykorzystujące okrężnice, sieci skrzelowe i włoki denne. IUCN uznaje ją za gatunek najmniejszej troski (LC, Least Concern) od 2006. Trend populacji nieznany[2]. Poławiana ze względu na smaczne mięso[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Acroteriobatus annulatus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f g h i j Acroteriobatus annulatus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b c d e f g Stanisław Rutkowicz: Encyklopedia ryb morskich. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Morskie, 1982, s. 144.
  4. Acroteriobatus blochii. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  5. a b c d Acroteriobatus annulatus (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp: 2018-01-31]