Rockville (Maryland)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rockville
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Maryland

Burmistrz

Phyllis Marcuccio

Powierzchnia

33,7 km²

Wysokość

137 m n.p.m.

Populacja (2000)
• liczba ludności
• gęstość


47 388
1360,7 os./km²

Nr kierunkowy

301

Kod pocztowy

20850

Położenie na mapie stanu Maryland
Mapa konturowa stanu Maryland, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Rockville”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej znajduje się punkt z opisem „Rockville”
Ziemia39°05′N 77°09′W/39,083333 -77,150000
Strona internetowa
Portal Stany Zjednoczone

Rockville – miasto w stanie Maryland, w Stanach Zjednoczonych, siedziba administracyjna hrabstwa Montgomery. Nazwa miasta pochodzi od nazwy pobliskiego potoku Rock Creek.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Współczesny budynek sądu hrabstwa Montgomery w Rockville

Współczesna historia Rockville sięga początków XVIII wieku. Osada zyskała na znaczeniu w 1776 roku w wyniku utworzenia hrabstwa Montgomery. Mimo że Rockville było małą osadą, to jej położenie w centrum nowego hrabstwa oraz przy głównych szlakach transportowych spowodowało, że osada została wybrana na jego siedzibę. W tym okresie osada składała się z zaledwie kilkunastu domostw, gospody, sądu oraz więzienia i była znana początkowo jako "Montgomery Court House", a następnie jako Williamsburg.

Miasto uzyskało oficjalnie swoją obecną nazwę w roku 1801 i pochodzi ona od nazwy pobliskiego potoku Rock Creek. Przez większość XIX wieku Rockville pozostawało niewielką osadą. Populacja wzrosła z ok. 200 w roku 1800 do ok. 400 w roku 1846. Przełomowe wydarzenie dla rozwoju miasta miało miejsce w roku 1873, gdy wybudowana została linia kolejowa łącząca miasto z Waszyngtonem. W roku 1900 Rockville liczyło 1110 mieszkańców i liczba ta wzrosła do 2047 w roku 1940. Prawdziwy rozwój miasta nastąpił jednak w okresie po II wojnie światowej.

Wraz ze wzrostem ludności miasta zmienił się także jego charakter. Z małej, rolniczej osady miasto zamieniło się w stosukowo kosmopolityczne miasto. Rząd federalny w Waszyngtonie jest największym pracodawcą dla mieszkańców Rockville, ale miasto jest również siedzibą znaczącego centrum badawczego i wielu znaczących przedsiębiorstw. W mieście znajduje się kilka zabytków wpisanych do narodowej listy miejsc o znaczeniu historycznym (ang. National Register of Historic Places), między innymi stary kościół i cmentarz przy rzymskokatolickiej parafii Świętej Marii, gdzie pochowany jest między innymi znany pisarz amerykański Francis Scott Fitzgerald.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Według szacunków amerykańskiego Biura Spisu Ludności (ang. United States Census Bureau) populacja Rockville w 2005 roku wynosiła 57 402. Według spisu ludności przeprowadzonego w roku 2000, 67,8% ludności Rockville jest rasy białej, 14,8% rasy azjatyckiej oraz 9,1% rasy czarnej.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Spośród ludności w wieku powyżej 25 lat, 89,1% ma ukończoną co najmniej szkołę średnią, a 52,9% populacji w tym wieku posiada dyplom uczelni wyższej. O międzynarodowym charakterze miasta świadczy fakt, że 31% mieszkańców Rockville urodziło się poza granicami Stanów Zjednoczonych i 36,9% mieszkańców używa w domu języka innego niż język angielski.

Ekonomia[edytuj | edytuj kod]

Przeciętny dochód na rodzinę w roku 2000 wynosił 79 051 dolarów US, zaś dochód na głowę mieszkańca wynosił 30 518 dolarów US.[1]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]