Rodney King

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rodney King
Rodney Glen King
Rodney King w kwietniu 2012 roku
Rodney King w kwietniu 2012 roku
Data i miejsce urodzenia 2 kwietnia 1965
Sacramento
Data i miejsce śmierci 17 czerwca 2012
Rialto
Przyczyna śmierci przypadkowe utonięcie
Miejsce spoczynku Forest Lawn Memorial Park, Los Angeles, California, USA
Zawód taksówkarz

Rodney Glen King (ur. 2 kwietnia 1965 w Sacramento, zm. 17 czerwca 2012 w Rialto) – Afroamerykanin, który zyskał powszechną sławę po tym, jak w 1991 roku został brutalnie pobity przez policję.

1 marca 1991 roku został zatrzymany do kontroli drogowej przez patrol czterech białych funkcjonariuszy LAPD, a następnie pobity. Całe wydarzenie zostało nagrane na taśmę wideo przez przypadkowego świadka[1] George'a Holliday z balkonu jego apartamentu i trafiło do mediów. Przeciwko policjantom (Laurence Powell, Timothy Wind, Theodore Briseno i Stacey Koon) zostało wniesione oskarżenie. 29 kwietnia 1992 roku policjanci zostali uniewinnieni, a na ulice Los Angeles wyszli czarnoskórzy mieszkańcy, którzy wzniecili trwające sześć dni zamieszki, w czasie których okradano i palono budynki. Powodem była frustracja czarnoskórych przekonanych o uniewinnieniu policjantów wyłącznie z powodów rasowych. W zamieszkach zginęły 53 osoby, ponad 2 tysiące osób zostało rannych, a straty materialne wyceniono na ok. miliard dolarów. Zajścia nazywane są czasem powstaniem Rodneya Kinga. W efekcie zajść w następnym procesie z 16 kwietnia 1993 roku dwóch policjantów (Laurence Powell i Stacey Koon) zostało skazanych. Pozostałych dwóch funkcjonariuszy (Timothy Wind i Theodore Briseno) uniewinniono[1].

W sumie King w cywilnych procesach wygrał 3,8 milionów dolarów odszkodowania. W następnych latach był jeszcze aresztowany, m.in. w 1994 i dwukrotnie w 2011 prowadził samochód pod wpływem alkoholu, a w 1996 skazano go na trzy miesiące więzienia za pobicie żony[1].

17 czerwca 2012 roku, żona Rodneya, Cynthia Kelly znalezła go nieprzytomnego leżącego na dnie basenu. King został natychmiastowo przetransportowany do pobliskiego szpitala, gdzie zmarł. 23 sierpnia 2012 roku w wyniku sekcji zwłok w krwi denata znaleziono alkohol, marihuanę, kokainę i PCP. Najprawdopodobniej te środki mogły przyczynić się do śmierci taksówkarza. Rodney został pochowany na cmentarzu Forest Lawn Memorial Park, znajdującym się w Los Angeles, USA.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Sean Bell - Afroamerykanin zabity przez policjantów w Nowym Jorku.

Przypisy