Rohingja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flaga ludu Rohingya

Rohingyamuzułmańska grupa etniczna zamieszkująca północną część birmańskiego stanu Arakan, licząca ponad milion osób. Są to głównie rolnicy i rybacy[1]. Uważają się za autochtonicznych mieszkańców Arakan, podczas gdy buddyjska większość społeczeństwa Birmy uważa ich za nielegalnych imigrantów z Bangladeszu[2]. Posługują się indoeuropejskim językiem rohingya.

Z powodu łamania praw człowieka przez rządzącą Mjanmą juntę generałów[3] Rohingya emigrowali do Bangladeszu[4]. Jako grupa etnicza są dyskryminowani i prześladowani, nie posiadają dokumentów, w związku z czym nie mogą korzystać z powszechnej edukacji, opieki medycznej czy poszukiwać pracy. Z tego powodu ONZ uważa ich za najbardziej prześladowaną grupę etniczną na planecie[1].

Do kolejnych pogromów doszło po demokratyzacji Birmy, od 2012 roku ich domy, szkoły i meczety są podpalane, a oni sami prześladowani. Do wybuchu niezadowolenia wobec Rohingya przyczynił się buddyjski mnich Ashin Wirathu, który podróżując po kraju głosi tezy, że muzułmanie spiskują przeciwko buddystom, szykują zamachy terrorystyczne i usiłują przejmować ziemie innowierców. Od tego czasu wielu Rohingya usiłowało emigrować drogą morską do Malezji lub Bangladeszu [1] poprzez Zatokę Bengalską.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b c Maria Kruczkowska: Dlaczego ikona birmańskiej demokracji Aung San Suu Kyi nie zabiera głosu w sprawie losu muzułmańskiego ludu Rohingya?. W: Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 2014-06-04. [dostęp 2015-06-11].
  2. Piotr Gruszka: Dotkliwa porażka junty. Groźba zamachu stanu i zamknięcia kraju [WYWIAD]. W: Onet Wiadomości [on-line]. Grupa Onet.pl SA, 2015-11-30. [dostęp 2015-12-03].
  3. Myanmar, The Rohingya Minority: Fundamental Rights Denied (ang.). Amnesty International, Maj 2004. [dostęp 2012-09-24].
  4. Ethnologue report for language code: rhg (ang.). Ethnologue. [dostęp 2012-09-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]