Rolnictwo ekstensywne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rolnictwo ekstensywne – rodzaj rolnictwa, w którym nie stosuje się sztucznych środków wspomagających uprawy, takich jak nawozy mineralne i pestycydy[1], co skutkuje jednak zmniejszonymi plonami[2]. W systemie tym nakłady pracy są wysokie, a koszty niskie[2]. Ten rodzaj rolnictwa stosuje się w krajach mniej rozwiniętych gospodarczo lub dysponujących rozległymi terenami (jak np. USA). Wykorzystuje się do tego tereny rozleglejsze niż w rolnictwie intensywnym.

Główne obszary rolnictwa ekstensywnego na świecie:

W krajach z takim rolnictwem nie ma potrzeby osiągania bardzo wysokich plonów i intensyfikacji hodowli zwierząt. Duże zbiory osiąga się poprzez uprawę ogromnych obszarów[3]. Duża produkcja mięsa, mleka czy wełny oparta jest na bardzo dużej liczbie zwierząt hodowlanych. Ich hodowla wykorzystuje duże powierzchnie łąk i pastwisk. W jednym z takich gospodarstw przeprowadzono badania, które wykazały, że tego rodzaju system przyczynia się do magazynowania w glebie węgla atmosferycznego (dwutlenku węgla)[potrzebny przypis], pomagając w redukowaniu przyczyn globalnego ocieplenia. Wypasanie zwierząt pobudzało roślinność do intensywniejszego wzrostu, jednocześnie nawożąc glebę[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rolnictwo ekstensywne, Encyklopedia Warmii i Mazur [dostęp 2022-03-07] (pol.).
  2. a b Rolnictwo ekstensywne – tradycyjne gospodarowanie o niskich kosztach produkcji - Rynek Rolny, www.rynek-rolny.pl [dostęp 2022-03-07].
  3. ekstensywna gospodarka rolna, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2022-03-07].
  4. Study: White Oak Pastures Beef Reduces Atmospheric Carbon, 4 czerwca 2019 (ang.).