Romeo Monteki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Romeo na akwareli z 1867 roku

Romeo Monteki[1] (ang. Romeo Montague) – postać fikcyjna z tragedii Williama Szekspira pod tytułem Romeo i Julia. W oryginale długość wypowiadanych przez niego kwestii to 612 wersów[2].

Romeo jest postacią gotową do poświęceń w imię przyjaźni, o czym świadczy jego zaangażowanie w konflikt Merkucja z Tybaltem. Jednocześnie bywa porywczy – postanawia popełnić samobójstwo kierowany impulsem. Jego postawa może być interpretowana jako lekkomyślna.

Młody przedstawiciel szlachetnego rodu Montecchich wydaje się niestały w uczuciach, ponieważ łatwo przychodzi mu transformacja ze stanu uwielbienia wobec Rozaliny w miłość do Julii. Należy jednak odnotować, że – jak twierdzi badacz Leo Kirschbaum – dla XVII-wiecznej, angielskiej widowni jasne było, że Romeo jest jedynie zauroczony Rozaliną, zaś dziedziczka rodu Capulettich jest jego prawdziwą miłością[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W zależności od tłumacza, różne pozostają wersje nazwiska; niektórzy, np. Stanisław Barańczak, zdecydowali się zastosować pisownię Montecchi podobną do oryginalnej, zaś prezentowane tutaj spolszczenie jako Monteki zostało wybrane przez Józefa Paszkowskiego.
  2. Leslie Dunton-Downer, Alan Riding, Szekspir, Warszawa: Hachette Livre, 2005. ISBN 83-7184-496-4, s. 306.
  3. Leo Kirschbaum: Character And Characterization In Shakespeare. [dostęp 2009-04-23]. (ang.).