Ronan Hardiman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ronan Hardiman
Data i miejsce urodzenia 1962
Dublin, Irlandia
Zawód kompozytor
Wydawnictwo PolyGram, Decca
Strona internetowa

Ronan Hardiman (ur. 1962 w Dublinie) – irlandzki kompozytor, popularny dzięki skomponowaniu ścieżki dźwiękowej do widowisk Michaela Flatleya: Lord of the Dance, Feet of Flames i Celtic Tiger Live.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W swojej początkowej pracy komponował dla irlandzkich reklamodawców (m. in. Coca-Cola, Guinness, Irish National Lotery), co podniosło jego reputację jako kompozytora muzyki współczesnej. Za muzykę do filmu My Friend Joe otrzymał w 1996 roku nagrodę Kryształowego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie[1].

W 1996 roku rozpoczął współpracę z Michaelem Flatleyem, czego efektem była płyta zawierająca ścieżkę dźwiękową do widowiska Lord of the Dance. Płyta w 1997 roku zajęła pierwszą pozycję na liście Billboardu w kategorii world music[2]. Po tym sukcesie Hardiman nagrał pierwszą solową płytę Solas.

Współpraca z Flatleyem przyniosła w 1999 roku kolejną płytę. Tym razem była to ścieżka dźwiękowa do musicalu Feet of Flames, która również otrzymała wysokie oceny, docierając do pozycji 9 Billboardu[3]. W 2005 również z Flatleyem powstała kolejna płyta pt. Celtic Tiger.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]