Rosario

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rosario
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Argentyna
Prowincja Santa Fe
Data założenia 1793
Burmistrz Miguel Lifschitz
Powierzchnia 178 km²
Wysokość 22,5 m n.p.m.
Populacja (2013)
• liczba ludności
• gęstość

1 234 432
6932 os./km²
Położenie na mapie prowincji Santa Fe
Mapa lokalizacyjna prowincji Santa Fe
Rosario
Rosario
Położenie na mapie Argentyny
Mapa lokalizacyjna Argentyny
Rosario
Rosario
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Rosario
Rosario
Ziemia 32°57′S 60°40′W/-32,950000 -60,666667
Strona internetowa
Dworzec autobusowy
Palacio Cabanellas w Rosario

Rosario – miasto we wschodniej Argentynie, w prowincji Santa Fe, na prawym brzegu Parany. 1 121 441 mieszkańców. Miejsce urodzenia m.in. Ernesto „Che” Guevary, ks. Stefana Moszoro-Dąbrowskiego, Maxi Rodrígueza, Lionela Messiego i Ángela Di Maríi oraz siatkarza Bruna Romanuttiego. W mieście znajduje się polski konsulat honorowy, a także siedziba Free Software Foundation Latin America.

Miasta partnerskie[edytuj]

Rosario jest największym miastem w prowincji Santa Fe i jest trzecim najbardziej zaludnionym miastem, po Buenos Aires i Cordobie. Znajduje się około 300 kilometrów na północny zachód od Buenos Aires, na wschodnim brzegu rzeki Parana. W Rosario mieszka 909,397 mieszkańców (dane z roku 2001). Rosario jest głównym miastem Departamentu Rosario i jest ulokowane w samym sercu argentyńskiego przemysłu. Miasto jest głównym przystankiem kolejowym i największym portem handlowym w północno-wschodniej Argentynie. Między innymi z Rosario importowane są: pszenica, mąka, siano, len, tłuszcze roślinne, kukurydza, cukier, tarcica, mięso, wełna i skóry zwierzęce. Most prowadzący przez Paranę z Rosario do miasta Victorii został otwarty w 2003 roku.

Rosario jest jednym z kilku miast w Argentynie, w których nie można wskazać założyciela. Patronką miasta jest Matka Boża Różańcowa. Jest też jedną z siedzib Uniwersytetu Austral.

Linki zewnętrzne[edytuj]