Rosario Crocetta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rosario Crocetta
Rosario Crocetta2012.jpg
Data i miejsce urodzenia 8 lutego 1951
Gela
Prezydent Sycylii
Okres od 2012
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Raffaele Lombardo

Rosario Crocetta (ur. 8 lutego 1951 w Geli) – włoski polityk, działacz antymafijny, samorządowiec, eurodeputowany, prezydent Sycylii.

Życiorys[edytuj]

Z wykształcenia księgowy, pracował w koncernie Eni w Geli. Publikował w pismach komunistycznych ("l'Unità", "Il Manifesto" i "Liberazione"). Od połowy lat 90. był urzędnikiem miejskim ds. kultury i następnie edukacji, zasiadał także w radzie miejskiej.

W 2002 ubiegał się o urząd burmistrza Geli, przegrywając większością 107 głosów z kandydatem Forza Italia. Wyniki te zostały zaskarżone do sądu, który dopatrzył się nieprawidłowości wyborczych, w konsekwencji Rosario Crocetta został uznany za zwycięzcę tych wyborów. Władzę w mieście objął w marcu 2002, stając się pierwszym jawnym gejem pełniącym we Włoszech funkcję burmistrza[1]. Podjął działania mające na celu ograniczenie wpływów sycylijskiej mafii w mieście, m.in. w administracji i sporcie. Według informacji policyjnych w 2009 był na niego przygotowywany zamach[2].

Należał do Włoskiej Partii Komunistycznej, następnie m.in. do Odrodzenia Komunistycznego, Partii Komunistów Włoskich i Federacji Zielonych. W 2008 przystąpił do Partii Demokratycznej. W wyborach w 2009 z PD uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Należał do grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów oraz Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych[3].

W 2012 wygrał wybory na urząd prezydenta Sycylii.

Przypisy

  1. Peter Popham: This Europe: Gay mayor helps strip city of prejudice (ang.). independent.co.uk, 13 marca 2003.
  2. Sicilian mayor saved from Mafia assassination plot (ang.). sicilytoday.net, 25 kwietnia 2009.
  3. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego

Bibliografia[edytuj]